Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie ryb


pikaczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Parametry zbiornika

rozmiar: ~70l

filtr: aqua fan-1 plus

grzałka: sonpar 100W

temperatura: ~25C

obsada: póki co jedynie 5x zmienniak plamisty

środki, jakimi dysponuje: tropical; bactoactive, esklarin, multimineral, sera; toxivec

wiek zbiornika: 2,5tyg

ph,kh,gh: nie mam informacji (jestem początkującym akwarystą i nie kupiłem jeszcze testów)

 

Sytuacja wygląda następująco:

Założyłem zbiornik około 15 dni temu. Najpierw przez kilka dni "dojrzewało sobie" z pomocą preparatu BactoActive. (woda wcześniej odstana i uzdatniona esklarinem). Następnie wsypałem dosyć gruby żwir/grys (jak się później okazało - do wymiany), posadziłem w to roślinkę, itp. Wprowadziłem do akwarium 5 zmienniaków plamistych. Przez pierwsze dni miały się dobrze. Później 2 dni mnie nie było, jak wróciłem to przeczytałem na forum że ten gruby żwir nadaje się do wymiany (rzeczywiście, ponieważ sprzątanie z niego rybiego łajna było wyjątkowo uciążliwe). Tak więc pozbyłem się całego żwiru po czym wsypałem dokładnie przepłukany i przegotowany piasek akwarystyczny. Przy okazji zeszło około 30% wody, więc uzupełniłem ją (także uzdatnioną esklarinem). Na pierwszy rzut oka wszystko było dobrze, jednak później; następnego dnia (w zasadzie wczoraj rano) zauważyłem, że z rybkami dzieje się coś dziwnego. Dwie z nich "koczowały" całkiem przy dnie, prawie w ogóle się nie ruszając, kolejne dwie "zasysały" powietrze z tafli wody, a jedna zaszyła się gdzieś przy filtrze. Pomyślałem, że doszło do zatrucia amoniakiem, więc prędko udałem się do kakadu i kupiłem preparat sera toxivec, który ponoć momentalnie pozbywa się z wody amoniaku i wszelkich jego toksycznych dla ryb pochodnych. Wlałem do akwarium 15ml tego preparatu (przy tym niestety jakieś 50ml rozlało mi się na spodnie :mrgreen:) i odczekałem kilka h. Pod wieczór, zauważyłem, że rybki są już szczęśliwe i zachowują się normalnie. Nakarmiłem je i poszedłem spać (nie, nie przedawkowałem jedzenia). Niestety, dziś rano zauważyłem że rybki znów są dosyć osłabione, i ich stan wciąż się pogarsza, powoli wracając do takiego stopnia jak wczoraj. Co robić?!

 

Aa, i jeszcze dziś rano dodałem trochę bactoActive'u (jeśli to amoniak, żeby bakterie szybciej go przetworzyły).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium nie zdążyło dojrzeć, a lanie takich ilości chemii to naprawdę zły pomysł. Rób codziennie podmiany 30%, to może uratować ryby i nie lej NIC do wody, żadnych cudów, uzdatniaczy, usuwaczy amoniaku, po prostu czystą odstaną wodę z kranu.
Parametry wody przydałoby się zmierzyć, bo nawet nie wiesz, czy są odpowiednie dla Twojej obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...