Skocz do zawartości

Świetlówka LED PLANT


onet12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Noszę się z zamiarem kupna takiej oto świetlówki do mojego 25l akwarium, gdyż moje oświetlenie to póki co zaledwie 0,5W/litr wody, a dostałem od kolegi kilka nieco bardziej wymagających roślinek. I pytanie brzmi czy będzie ona szkodzić rybkom w akwa? A jeśli tak to jakie inne rozwiązanie proponujecie? Planuję też zastosować substrat, ale nie wiem które z wyżej wymienionych (świetlówka czy substrat) są bardziej potrzebne dla zdrowego rozwoju flory w akwarium.

Dziękuję za wyrozumiałość i pozdrawiam,
Paweł.


 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Substrat to podstawa, co do tych led to też jestem ciekawy ponieważ mam już lampe ledową DIY z pomieszanymi barwami i chce dołożyć właśnie taką do roślin ale z gwintem e27 żeby doświetlić kilka konkretnych roślin. Pamiętaj że jak dasz taką listwę na całą szerokość to akwarium bedzię różowawe co może nie wyglądać za ciekawie, szczególnie jak przesadzisz z mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co masz na myśli, ktoś mądry podzielił czynniki limitujące wzrost na oświetlenie, nawożenie i co2. Coś ograniczysz i jest kiepski efekt. Z punktu widzenia akwarysty łatwiej dać więcej nawozu niż zmienić światło ale te 3 czynniki są sobie równoważne. Kwestia mądrego zaplanowania jak będzie działał zbiornik. Inną sprawą jest to co nawozimy i jak. Wiele roślin potrafi pobierać nawozy zarówno przez korzenie jak i liście, jednak w specyficznych przypadkach to nie działa. Często daje to też lepsze efekty jeśli nawozisz dołem jak i górą. Tworzy pewien rezerwuar bezpieczeństwa. Jeśli czegoś zabraknie w wodzie rośliny wciągną to z podłoża. Warto też pamiętać, że woda w pewnym stopniu krąży też w podłożu

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mój zamysł opiera się na nawożeniu mikro i makro + dodatkowe światło. Tutaj pojawia się kwestia gatunków roślin i sposobów pobierania przez nich pierwiastków i składników odżywczych, ale to już temat na przyszłość. Póki co większość mojej flory może być hodowana jako "pływająca" (bez sadzenia), więc wydaj mi się, iż nawóz w płynie powinien być wystarczający, toteż postanowiłem w większej mierze skupić się na tym czerwono-niebieskim oświetleniu.

Z tego co wyczytałem na Internecie, to znacząco poprawia wzrost i rozwój roślin w sensie ogólnym. Analogicznie powinno to zatem działać w przypadku akwarium, ale wolałem dopytać się osób bardziej doświadczonych o wpływ na rybki, gdyż nie chcę zrobić krzywdy swoim pupilom. Jeśli natomiast nikt nie próbował zastosować podobnego oświetlenia to prawdopodobnie podejmę to ryzyko i po Świętach zakupię takowe w celach eksperymentalnych.

A Wy jakie oświetlenie stosujecie i przy jakiej fauni i florze? Białe czy kolorowe? Ciepłe czy zimne? Ile watów/lumenów na litr i jaka temperatura światła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie dodanie niebieskiego i czerwonego światła to bardzo dobry pomysł, ale nie stosując CO2 masz już 0,5W/l, a chcesz jeszcze dodać? Proszenie się o wysyp glonów ;)
Jeśli chcesz dodać jeszcze więcej światła, to naprawdę musisz zacząć dozować CO2, może węgiel w płynie ewentualnie da radę, ale może być ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wątpię czy roślinom zrobi to różnicę. Glony za to mogą to wykorzystać. Niedobór węgla zrobi swoje. Zamiast tego próbował bym manipulować nad ilością mikro którą dajesz. U mnie czerwone rośliny wybarwiają się ładnie jak leję od 0,7 mg/l żelaza/tydzień. Dodam, że potrafią w ciągu kilku dni zmienić kolor z zielonego na czerwony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...