Skocz do zawartości

Bielenie, żółknięcie i brazowienie końcówek liści.


Eril
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Moje akwarium dojrzało i  ma się nie najgorzej, ale na jednym gatunku roślin żółkną, a nawet bieleją liście, a od końcówek postępuje brązowienie (martwica?) liści. Dzieje się tak od paru dni.
Co to może być?
Występują drobne zielenice punktowe, przy przycince wyciągnąłem parę zielonych nitek i ledwo co okrzemków.
Lekkie dziurawienie liści i słaby wzrost uleczyłem potasem i sera florena. Rośliny śmigły ponad moje oczekiwania i rosną dalej. CO2 z butli, może być go trochę za mało, ale wcześniej widocznie wystarczyło.
Paskami JBL sprawdziłem parametry i są w normie. No2 0, No3 10-15, Ph okolo 7.
Innych testów niestety jeszcze nie posiadam.
Światło zbliżone do 0,6W/L z pasków led. Neutralny biały, czerwono/niebieskie oraz biały z taśmy RGB.
Temperatura wody 25-27*C z przewaga 25-26.
Filtracja to Aquael 1000L z gąbką, watą i ceramiką.
Podłoże to 2cm ziemi i 2-4cm JBL Manado.
Obsada: 10 Neonów Inessa, 4 Kiryski Sterby, 3 Otoski, jedna samiczka Bojownika, 2 Ampularie, 2 Helmety i 3 Helenki oraz niechciany pokarm dla nich.
Posiadam nawozy Sera florena, Tetra PlantaMini i Pro, Potas i Żelazo.
Zdjęcia sprzed 3 dni, teraz jest gorzej. Nie mogłem zrobić nowych niestety, ponieważ jestem na wyjeździe, a akwa pilnuje tata. Tylko na tym gatunku roślin jest gorzej. Reszta ładnie się trzyma.

post-23471-321495_thumb.jpg

post-23471-0-53290100-1449779289_thumb.jpg

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paski są do kitu, nie sugeruj się. Światła sporo, co2 jest. Tam trzeba ładować kompleksowo makro, a ty dajesz mikro plus potas. Wygląda na azot ale co by to nie było, zaraz skończy się następny pierwiastek.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PlantaPro Macro mam rozumieć? Powinien się nadać ale bez kropelek na azot i fosfor to nadal trochę wróżenie z fusów. Potas wtedy odstawiasz, z tego co widzę Sera Florena to nawóz głównie mikro ale sam tego nie stosowałem, nie znalazłem w ogóle co ten nawóz zawiera, jedyne co to negatywne opinie. Plantamin znowu to nawóz "starej generacji" który zawiera np. potas i mikro, ale nie zawiera azotu i fosforu. Mam wrażenie, że nijak nie idzie "ugotować" z tego co masz nic ciekawego. Najsensowniejszym, wydaje mi się, wyjściem. Jest zakup drugiego nawozu PlantaPro (zależnie czego akurat nie masz mikro czy makro) i jechanie na początek wg. 0.75 dawki producenta dla makro i 0.5 dawki na mikro. Makro trzeba dobrać tak, aby przestały być widoczne niedobory na starych liściach roślin. Mikro trzeba dobrać tak, żeby w uproszczeniu młode listki nie były blade (chociaż roślinkom, nie zaszkodzi raczej jak na chwilę nawet w ogóle to mikro odstawisz), a jednocześnie, żeby nie mieć pyłu na szybach. Sugeruję najpierw dobrać makro, potem mikro. Walka na odległość plus brak podstawowych testów trochę jednak komplikuje sprawę.

Nawiasem, reszta roślin też wygląda jakby miała niedobory.

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawałem PlantaPro makro i roślinki przestały marnieć, a nawet zaczynają odżywać. Na start 20ml, następny dzień 10ml i 5ml co dwa dni.. Dziękuję za cenne rady i pomoc. Będę kontynuował podawanie makro (5ml/3dni)i obserwacje. Raz na dwa dni podaję też 5ml PlantaMin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...