Skocz do zawartości

Zahamowanie wzrostu roślin


Kozakpl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od jakiegoś czasu roślinki w akwarium mocno wyhamowały wzrost pomimo normalnego nawożenia. Pod korzeniami mają kulki gt, nawożenie jest dokładnie wg kalkulatora Zulixa (dla akwarium 112 - ilości biorę z obrazka wzorcowego). Jedyna różnica, że zamiast mikro daję symfonię złota w zalecanych dawkach. Dodatkowo chelat węgla w płynie. Dzisiejsze pomiary wody pH 7,5, PO4 1,5, NO3 w granicach 30-35. Jedyna dobrze rosnąca roślinka, to kryptokoryna retrospiralna, ale jej liście są wąskie i miejscami zaczynają gnić. Anubias, żabienice i bacopa praktycznie stoją w miejscu, natomiast kryptokoryna ruba straciła połysk, dodatkowo więdnie jej coraz więcej liści (ok 3-4 tygodniowo). Czy ktoś ma jakiś pomysł, co dzieje się nie tak?

 

Obsada: inessa 10 szt, razbora klinowa 8szt, gupiki ok 20 - 25 w różnych pokoleniach. Oświetlenie standartowe Daylight 2x18W + jedna mała świetlówka do oświetlenia tła za akwarium - świetlówki zmieniane kilka miesięcy temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak chelat węgla. To co masz to prawdopodobnie węgiel organiczny w postaci aldehydu glutarowego.
Symfonia to nie jest najgenialniejsze mikro, ustawiając ją pod żelazo przekraczasz resztę mikro (np. miedź). Dość wysoko masz azot i fosfor przy takim świetle. Dajesz potas? Co ile robisz podmianki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, aldehyd  - węgiel organiczny - na szybko pisałem posta.  MgSO4, KH2PO4, K2SO4, KNO3 + symfonia złota + carbo. Ilości tak jak pisałem zgodne z kalkulatorem Zulixa. Podłoże Filtusa + kulki gt. Podmiany ok 20 litrów tygodniowo.

Edytowane przez Kozakpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz mało światła a walisz nawozami jak szalony, mikro masz do kitu. Daj zdjęcie jakieś ale dla mnie problemem jest ta symfonia albo magnez którego moim zdaniem raczej nie powinieneś podawać. Ten kalkulator to dotyczył zbiorników roślinnych, w takim akwa jak Twoje są inne źródła azotu i fosforu i się to wszystko kumuluje.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość wody. Więcej zdjęć, a pod każdym konkretny problem. Jakie robisz podmiany i co ile?

Ciężko trochę wyczaić o co biega, mam kilka pomysłów, pierwszym z nich jest obniżenie dawek azotu do 1/2 dawki. Masz sporo NO3 a podajesz przecież 1:10. Monitoruj poziomy przy podmianach. Dla mnie jest to przenawożenie czymś i zablokowanie wchłaniania któregoś pierwiastka. Jeśli masz twardą wodę odpuścił bym całkiem magnez. Tyle na start.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...