Skocz do zawartości

54 L


CptMorgan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

chciałbym prosić kogoś o radę w sprawie oświetlenia.

Mam zbiornik dziś kupiony, 45.7 cm (dł) x 38 cm (wys) x 30.8 cm (szer) i potrzebuję do niego dobrać swiatło LED.

Zbiornik Low-tech na ziemi ogrodowej, około 6cm podłoża z przodu do max 10 z tyłu, wody netto po odjęciu jeszcze filtra itp policzyłem że będzie mniej więcej 40 l.

Najbardziej wymagająca roślina to prawdopodobnie Sagittaria subulata lub jakiś inny dywanowiec, reszta bedą to mchy, anubias, może rogatek itp, raczej nic specjalnie wymagającego.

Zastanawiałem się nad okolicą 0.3-0.4 W/l ale czytając więcej o Ledach, zaczynam wątpić w ten przelicznik.

Podam kilka opcji które mogę kupić, czy bylibyście skłonni mi doradzić?

1. 36 Led - Niebieskie i białe - 7 watt

2. 36 Led - 27 Białych 6 Niebieskich - 10000k - 5 Watt

3. 48 Led - 36 Białych 12 Niebieskich - 7000-8000k - 6 Watt - Niebieskie i białe

4. 48 Led - 40 Białych 8 Niebieskich - 4 Watt

5. 48 Led - 36 Białych 12 Niebieskich - 3.5 Watt

Nie wiem czy wystarczająco informacji podałem ale tylko tyle jest.

Dla mnie osobiście najwygodniej byłoby kupić te pierwsze bo cena jest też przystępna ale czy to wystarczy? Czy wogóle da radę coś o tym powiedzieć czy będzie to wróżenie z fusów bo za mało informacji?

Z góry dziękuję.

 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno lub budowa belki power led. Przelicznik dla świetlówek W/l w przypadku power ledow trzeba pomnożyć razy 0,6. Tak więc dla 54 litrów w świetlówkach to byłoby ok 20W a dla power ledów 12W. Widmo czerwone jest ważniejsze dla roślin niż niebieskie w przypadku łączenia z diodami 6500K, ktore takie widmo już posiadają. Proponuję belkę power led 10x6500K + 2-3 diody czerwone. Myślę że maksimum do tego akwarium to 15W power led bez konieczności podawania CO2, za to z możliwością wyhodowania fajnego trawnika np z eleocharis parvula i osiągnięcia fajnego przełamania koloru np z ludwigą repens.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...