Skocz do zawartości

[200 L] modyfikacja oświetlenia


dawidos145
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czytając forum trafiłem na oświetlenie power ledami.

Obecnie w akwarium posiadam oświetlenie

Tył 18w Green lumilux / 30 W 4200K cool daylight -  

Przód 18 W osram lumilux daylight  / 30W Power glo

 

co daje razem 96 w /200 L = 0,48 W/L 

 

Dlaczego rozważam wymianę na led ? chciałbym osiągnąć większe spektrum dla roślin, a dodatkowo widząc zdjęcia i filmy, akwarium wygląda nowocześnie i bardzo ładnie.

Mogę wykonać oświetlenie we własnym zakresie bądź też rozważyć inne opcje.

Natomiast zaważyłem duże rozbieżności.

 

Ile ledów potrzebowałbym żeby zastąpić 2x18 W. 

Czy dobrze licze 36 ledów ? 

Jaki układ led zastosować. 

czy rozwiązanie sprawdzi się ? ( wymiar baniaka standardowy 100x40x50).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczbe wat w świetlówkach jest rowna 60% mocy power ledów. Opieram to o własne obserwacje. Żeby osiągnąć taki rezultat jak masz obecnie, musisz użyć 60w power led, najlepiej 60x1w dla równego rozłożenia spektrum światła. Polecam układ 35x 6500k, 15x 8500k, 6-7 czerwonych i 3-4 niebieskie. Ewentualnie możesz dać więcej czerwonych kosztem 6500k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie... te 60W ledów zastąpi Ci 96W w świetlówkach. Ledów zawsze będzie mniej niż świetlówek dlatego, że mają wyższą sprawność świetlną i świecą kierunkowo podczas gdy świetlówka to światło rozprasza. Zamiennikiem 2x18W będzie więc 22W ledów (około). Oczywiście są różne ledy ale ja przyjmuję, że 1W power led = 100lm. Jeśli zastosujesz takie o wyższej sprawności to możesz dać ich jeszcze mniej. 

 

 

Myślałem o równomiernym rozłożeniu 50:50 kolorów przod i tyl.

Co masz na myśli? Na pewno umiejscowienie kolorowych ledów musi być takie by to widmo jak najbardziej po zbiorniku rozproszyć. 

 

 

widzę że kolega z moich rejonów, ja również okolice Żar a studia zielona góra

Dokładnie okolice Żagania i też studiuję w Zielonej Górze, a w zasadzie będę się bronić (ostatni semestr).

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej więc skoro lumeny na litr więc,

 

układ 35x 6500k,  -   110 lumenow =  3850
 15x 8500k, 110 lumenow = 1650
6  czerwonych 40 lumenow   =240
4 niebieskie. 40 lumenow = 240 lumenow
 
 
i teraz suma przez litraż ? to raczej nie wychodzi..
110 lumenow / 200 litrow = 0.55 na litr czyli wynik satysfakcjonujący
 
a co przy swietle czerwonym i niebieskim ?
przepraszam za ilość pytań ale temat jest dość interesujący
 
 

 

Co masz na myśli? Na pewno umiejscowienie kolorowych ledów musi być takie by to widmo jak najbardziej po zbiorniku rozproszyć. 
 
 
zastąpić tylko 2x18 wat, i wstawić zamiast tego 2 belki wyposażone w równą ilość diod.
 
96 wat zastąpić ledami też byloby opcją idealną. zastanawia mnie jednak też temperatura podczas świecenia, gdyż umieszczenie tych ledów pod pokrywą nie bedzie dobre, chyba że modyfikacja jej tj. dziury wentylacyjne ?..
 
 
Dbaj o pisownię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczenie lumenów dla ledów niebieskich czy czerwonym mija się z celem. Lumeny to ilość światła widzialnego dla człowieka, dla roślin nie bardzo ma znaczenie. Przyjęło się mówić o 50 lumenach na litr jako dobrym dla roślin, ale przy założeniu, że świecimy 6500K, pozostałe kolory to mniej dla ludzi, więcej dla roślin ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

astanawia mnie jednak też temperatura podczas świecenia, gdyż umieszczenie tych ledów pod pokrywą nie bedzie dobre, chyba że modyfikacja jej tj. dziury wentylacyjne ?..

 

Myślę, że dla diod 1W nierozstawionych bardzo ciasno temperatura robocza nie będzie wyższa niż 38 stopni co jest w pełni bezpieczne. Profil aluminiowy działa jak radiator, dlatego lepiej nie upychać ich zbyt ciasno. Myślę, że pokrywa nie będzie przeszkodą. Nie wiem tylko czy przy 50lm/litr nie wypadałoby podawać CO2. Może być już bardzo jasno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc licząc tylko 6500 K ,

 

3850 / 200 =19,20 lm/litr chyba powinno byc okej ?

Ale czerwone i niebieskie tego "roślinnego" światła dają więcej, więc licząc lumeny dla samych 6500k zaniżasz bardzo, a licząc wszystkie zaniżasz trochę :-P

Przyjmij tak, jak Ci poradzono na początku, bo na razie ledy umiemy dobierać tylko z doświadczenia. Nie ma sensownych przeliczników. Trzeba się zdać na efekty prób i błędów ;-)

 

P.S.

Mrkojiro mądrze prawi.

Edytowane przez yuurei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam swój przelicznik oparty na obserwacjach, który mówi, że 100W t5 = 60W power led (przyjmując 1W=100lm). Nie rozdzielam wtedy strumienia świetlnego na poszczególne kolory ale zachowuję proporcje 10b:3c:2n lub podobnie i generalnie to się ludziom sprawdza.  Przy takiej proporcji jeśli zrobisz zdjęcie aparatem z takimi samymi parametrami i czasem otwarcia migawki to złapiesz dokładnie tą samą jasność lub bardzo zbliżoną. 

 

P.S.

Yuurei też mądrze prawi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz driver 300 lub 350mA. Mniejszy prąd sprawi, że diody będą świeciły delikatnie słabiej, ale też proporcjonalnie mniej będą się grzały i będą mieć dłuższą żywotność. Większy to wiadomo - pełna moc, jaśniej, cieplej. Zasilacz musi obsłużyć te 96W i najczęściej jest to podane w specyfikacji. Może też być podawane napięcie maksymalne i wtedy musisz przyjąć że jedna dioda zużyje 3,5V i obliczyć. Warto mieć mały zapas mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze najlepszym rozwiazaniem byłoby podzielenie led na szeregi i zasielenie ich osobnymi zasilaczami.

Diody czerwone sa zasilane napieciem pracy 2.2V, natomiast reszta przyjmijmy 3.2V. Przy 8500k jest jedynie 3.6 co nie zrobi roznicy gdy usrednimy do 3.2V.

 

Może z waszych doswiadczen wytypuje jakie bedzie najlepsze rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A więc minęło trochę czasu z racji różnych komplikacji, ale wykonałem oświetlenie.

4 belki po 13 W power led do tego 2x driver.

Umieszczone na podstawkach i profilach budowlanych 2,5 cm.

różnica ogromna, polecam :) dzisiaj wystartowałem, zobaczymy jak ruszy rośliny zareagują na pełne spektrum :)

post-12507-0-28522100-1452440675_thumb.jpg

post-12507-0-37816200-1452440703_thumb.jpg

post-12507-0-45047600-1452440731_thumb.jpg

post-12507-0-79543400-1452440786_thumb.jpg

Edytowane przez dawidos145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Fotki z dzisiaj dla porównania, że ledy przynoszą efekty, zauważyłem osłabienie jedynie światła niebieskiego,
Doświetlam również standardowymi świetlówkami ale optymalnie godzinowo nie za długo itd.

Dodatkowo bimbrownia :) w tym czasie doszło kilka roślin, ale co najistotniejsze całkowicie znikneły krasnorosty przez częstsze podmiany i myślę, że poprawiła się stabilizacja i oby tak pozostało,ślimaki zatoczaki zadomowiły jako odkurzacze. Rośliny ładne i zielone, pięknie wybarwiają się również pod czerwony, różowy kolor.

opłaca się ! :)

 

 

 

 

 

 

post-12507-0-64585200-1460226342_thumb.jpg

Edytowane przez dawidos145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...