Skocz do zawartości

[112l] oświetlenie power LED


kaczmar03
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna śledzę i analizuję temat oświetlenia power led i porównanie do świetlówek T5. Jestem pewien, że aby uzyskać podobną ilość światła w power ledach, trzeba przyjąć współczynnik moc t5 * 0,65. Tak więc jeśli granicą dla t5, przy której nie trzeba dozować CO2 z butli to 0,5W/litr, to dla power ledów będzie to 0,35 maksymalnie. 

 

Teraz pytanie co chcesz osiągnąć. Jeśli nie zamierzasz podawać CO2 z butli to dla akwarium 25-litrowego powinieneś dać maksymalnie 10W (co delikatnie wykracza poza tą granicę ale jest bezpieczne). Dałbym konfigurację 2 czerwone + 1 niebieska + 7 białych 6500K. W takich proporcjach uzyskasz dobry efekt wizualny. 

 

 

 

3 czerwone 3 niebieskie i z 10-15 białych jak chcesz roślinne (białe 6500).

Jeśli faktycznie roślinne to taka moc będzie super ale dozowanie CO2 będzie konieczne. Przy czym dałbym 4 czerwone i 2 niebieskie - dla roślin to rozwiązanie jest lepsze.

 

Można jeszcze mieszać białe 6500K z białymi 8500K i masz pełne spektrum dla roślin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Posiadam u siebie w 112L 3 czerwone deep, 3 niebieskie tzw royal i około 20 6500k i 5 sztuk 9000k. Wszystkie 1W 300mAh. Nie jest to rewelacja jeżeli chodzi o rośliny, aczkolwiek nie mogę powiedzieć że lampa się do niczego nie nadaje. Różne rośliny inaczej rosną np, lotos czerwony na tej lampie szaleje a inne mają problem. 

Jeżeli mógłbym coś doradzić to raczej gra nie warta zabawy. Ja kupiłem te diody, profile aluminiowe, wentylatory, zasilacze, kleje i inne pierdoły i wydałem na taką lampę 300 zł pobiera te 30W. Wolałbym kupić statecznik do mojego 112l 3 x 24 W t5 i dać świetlówki, co prawda zużycie prądu z 30W na 75W ale kombinowanie zawsze jest droższe. Z drugiej strony profesjonalne lampy ledowe do akwa kosztują po kilka tysięcy ( nie wiem dlaczego może właśnie taka cena bo LEDY inne, spektrum czy barwy ciężko stwierdzić ), więc jakbym miał jeszcze raz robić lampe do akwarium to albo na t5 albo na energooszczędnych 6500k + małe 14W t5 8000k - 9000k. 

Może jeszcze opowiem jak zrobić lampę ładną i tanim kosztem otóż z pomocą przychodzi tunel do kabli ( albo na rury nie pamiętam do czego to było jak kupowałem w markecie budowlanym ) 6 cm wysoki na 12 cm szeroki, opryskany jakimś sprejem czy w moim przypadku oklejony czarną folią matową. Z tego co pamiętam nie wydałem więcej jak 30 zł na samą obudowę.

Fotka

post-21292-0-46088300-1451463223_thumb.jpgpost-21292-0-90789000-1451463226_thumb.jpg

 

Nie zapomnij również o dobrym odprowadzeniu ciepła, czyli profile aluminiowe i jakiś wentylatorek na 12v bo przegrzejesz diody. Ja przy 30W power led mam 2x wentylatory na 12v ( chodzą szeregowo na 9v wiec 4.5v na sztuke ) w tunelu co polepsza wentylację.

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...