Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w rozpoznaniu glonów i radą co robić


Arturw83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Proszę o pomoc w rozpoznaniu glonów w moim akwarium i dobrą radą co robić z tym problemem.

Przesyłam opis ( starałem się podać możliwie najwięcej danych)

  1. Akwarium o wymiarach 150x40x50
  2. Oświetlenie 2 x 80W T5 włączone 7 godzina dziennie + 2 x 10 W naświetlacz LED włączony 8 godzin dziennie.
  3. Filtr EHEIM professionel 3 – media filtracyjne od dołu: ceramika, SUBSTRAT pro, MECH pro, włóknina i prefiltr.
  4. Roślinność: Nurzaniec 4 duże rośliny, 4 duże Kryptokoryny, kilka małych Kryptokoryn.

 

Zbiornik wystartował na początku maja. Na początku wszystko wyglądało dobrze. Roślinki dobrze zaczęły rosnąć. Na starcie posadziłem sadzonki „Małego Heńka” i dosyć fajnie się  rozrastały, do czasu  kiedy zaczął się problem z glonami. Pod koniec czerwca rośliny ( na początku Hemantus i inne mniejsze rośliny) zaczęły pokrywać się glonami. Wyglądało to tak jakby ktoś rozlał na nie zieloną „farbę”.

Wyłapałem wszystkie ryby ze zbiornika do mniejszego. Zastosowałem ALGIZIT i ALGUMIN.

Po zastosowaniu środków chemicznych glony zaczęły obumierać a rośliny wyglądały o wiele lepiej. Niestety pod koniec Października sytuacja powtórzyła się.

W akwarium znajduje się kilka dużych kamieni które kupiłem od kamieniarza. Na dnie wysypany czarny żwirek około 4 cm i na wierzchu substrat ADA AMAZONIA około 2cm. Napowietrzasz troche słabo napowietrza wode ( tak mi się wydaje ).

 

Proszę o pomoc w podaniu rodzaju glonów i znalezieniu przyczyny ich powstawania.

  • Czy przyczyną mogą być duże kamienie ozdobne – nie wiem co to za rodzaj kamieni?
  • Czy słabe napowietrzanie wody może przyczynić się do ich powstawania?
  • Czy to że podłoże (substrat) jest „ zmieszane” ze żwirkiem może powodować powstawanie tych glonów?

 

Wydaje mi się że przyczyną nie jest nadmierne oświetlanie. Po pierwszym „ataku” glonów zmniejszyłem czas oświetlania do 6 godzin dziennie świetlówkami, bez naświetlaczy LED i problem powrócił.

post-9411-0-99106500-1448230937_thumb.jpg

post-9411-0-57966800-1448230965_thumb.jpg

post-9411-0-87602800-1448230990_thumb.jpg

post-9411-0-27866400-1448231007_thumb.jpg

post-9411-0-75179200-1448231033_thumb.jpg

post-9411-0-27790400-1448231059_thumb.jpg

post-9411-0-26006500-1448231086_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy przyczyną mogą być duże kamienie ozdobne – nie wiem co to za rodzaj kamieni? Czy słabe napowietrzanie wody może przyczynić się do ich powstawania? Czy to że podłoże (substrat) jest „ zmieszane” ze żwirkiem może powodować powstawanie tych glonów?

 

Nie

NIe

Nie

To także nie światło.

 

Prawdopodobnie miałeś za mało azotu w stosunku do fosforu, choć nie koniecznie. Poszukaj o sinicach. Twoje zdjęcia są dowodem, że sinice nie tylko są zielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...