Skocz do zawartości

Nadwódka dębolistna(?) - chyba za duże przyrosty


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taką oto roślinkę w akwarium. http://files.myopera.com/Drozdii/files/DSC_0750.JPG http://files.myopera.com/Drozdii/files/DSC_0749.JPG Gatunku nie jestem pewny, wydaje mi się, że to Nadwódka dębolistna, tato przyniósł ją od znajomego. Na początku nie rosła w ogóle, 2 listki puszczała co 2 tygodnie, były pokrzywione już wtedy, ale teraz (po 2 miesiącach) doszło do jakiś dziwnych przebarwień i wydaje średnio 2 listki w mniej jak tydzień. Pojawiły się także na starszych liściach brązowe plamki, które z czasem dziurawieją. http://files.myopera.com/Drozdii/files/DSC_0746.JPG Robi się ich coraz więcej, a jeden liść stracił już swój wygląd i strukturę, więc go musiałem odciąć. Przedobrzyłem z nawożeniem? Czy może roślina wpadła w "dziki szał"? ;) Szczegóły niżej.

 

pojemność 45l

Parametry wody:

ph ~7,5

Fe - 0,25mg/l

NO3 - 10mg/l

PO4 - 0,1mg/l

KH - 13st

NO2 i NH3 - 0

 

Obsada: 8 neonków Innesa, 6 gupików, 6 krewetek amano i 2 kirysy

Roślinki: Echinodorus latifolius, Lymnophillia sesiliflora, Bacopa monieri i Lotos, Ostatnio też dostałem wgłębke i rzęse wodną.

 

Daje AquaPlant B i FerroActiv, odpowiednio po 4ml i 5ml na tydzień

AP i FA kończy mi się więc zainwestowałem w TetraMin, mam w planie zacząć go podawać od piątku.

Ktoś ma jakieś sugestie jakie dawki? I jak z parametrami? Wydają się być w porządku. Zanim dałem wgłębke i rzęse to NO3 i PO4 było więcej średnio 3x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

Mam ten sam problem z tą roślinką. To jest na 100% Hygrophila corymbosa czyli nadwódka szerokolistna zwana też dąbkiem:)

Parametry według mnie masz dobre. No może kh troche za wysokie. Mam bardzo podobne parametry w akwa do ciebie i tez sobie z nią nie radze, niby wyrasta mi sporo nowych listków w górnej częsci roslinki ale tez starsze liście dziurawieją i gniją.

Ja tylko nawoże plantaminą Tetry wiec to chyba za mało. Ale moim zdaniem główna przyczyna leży w oświetleniu - bo w moim przypadku na 90% a skoro nie podałeś swojego to sugeruje że też nie masz pojęcia o jakiej mocy masz świetlówke. :)

 

optymalne parametry dla nadwódka szerokolistna:

co2 5mg/l

TwW 2-15 (6)*n

Ph 6,5 - 7,8

temp 22 - 28*C

 

A swoją drogą to masz troche za małe akwarium jak na tą rośline:) i dla neonków tej jest małe:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie 23W - FloraGlo 15W + 8W, jakaś zwykła ;) Pozostałe roślinki rosną dobrze, więc oświetlenie najgorsze nie jest.

Zdaje sobie sprawę że trochę małe akwarium, ale neonki na zmęczone nie wyglądają. Mam je już 2 rok. A ta Nadwódka.. Cóż, widziałem na zdjęciach jak fajnie wygląda to spróbowałem "zakorzenić" też u siebie. Póki co z miernym skutkiem ;) Ale szczerze to chciałbym to moje akwarium trochę zazielenić. Robiłem restart i jest teraz dość ubogo. W ogóle po miesiącu doszedłem do ładu z Bacopą i Limnophillą, miałem też przygodę z okrzemkami. Mam nadzieję że poradzę sobie z nadwódką, tylko potrzebuję jakiejś podpowiedzi ;)

Aa zauważyłem, że Bacopa ma lekko powykręcane liście. Może to jednak jakiś makro/mikroelement? Czytałem że nieprawidłowa ilość Br powoduje deformację liści. Tylko jak to sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...