Jump to content

Bucephalandra dla początkujących


yuurei
 Share

Recommended Posts

Powoli, powoli kompletuję sprzęt, rośliny i obsadę do "remontu" akwarium. Ostatnio odkryłam istnienie roślin z gatunku bucephalandra i powiem, że się zakochałam. Niestety jest o nich dość niewiele informacji. Czy ktoś kto ma z nimi trochę więcej doświadczenia mógłby się wypowiedzieć na parę tematów:

1. Jakie odmiany polecacie dla początkujących? Mam na myśli takie bardziej odporne, które nie zginą jak pH skoczy o 0,2 :-P

2. Załóżmy że docelowo planuję oświetlenie 0,45W/l T5 (grolux+luxline+może aquastar), wysokość zbiornika 60cm (ale raczej będą rosły wyżej, na korzeniu). Planuję nawożenie solami (oczywiście z umiarem, bo bez CO2) oraz Carbo w płynie, nie namawiajcie na butlę, nie mam takiej możliwości ;-) planowane parametry pH ~6.5, kh 5, gh 8. Czy mogą one rosnąć w takich warunkach? Jak będą się wybarwiać?

3. Czy istnieją odmiany "duże"? Tu mam na myśli takie, których liście osiągałyby rozmiar np. 10-15 cm?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nie jestem specjalistą, jak poszukasz dobrze to znajdziesz paru specjalistów w internecie.

Zauważyłem,że u mnie najlepiej rosną w wodzie krystalicznie czystej, o pH w granicach 6 i twardości wody KH 0 GH ~4  z nawożeniem solami i dozowaniem CO2 i mocnym oświetleniu (lampa DIY na power led, 50lm/l)

Link to comment
Share on other sites

Postanowiłam zaryzykować i wpadły w moje ręce dwie szczepki:

 

VrT71Yl.jpg?2

 

Zdjęcie zrobione telefonem i trochę ciemno już, więc szaleństw nie ma, ale odmiany to Theia i Velvet (Velvet leaf chyba jak rozumiem). Sprawdzę jak sobie z nimi radzić metodą prób i błędów, jakoś to będzie ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tak się pochwalę, że na razie wszystko dobrze, pierwsze dwa tygodnie stały w miejscu, ale teraz już ruszyły, theia wypuściła jeden listek, velvet dwa, szaleją ;)
Aktualnie przebywają w słoiku (odchowuję je przed restartem dużego akwarium razem z paroma gałązkami mchów) 4,5l, oświetlenie - taka tam lampka biurowa, ale żarówka 6500K, nawożenie na razie tylko carbo, do towarzystwa mają jednego ślimaka military helmet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...