Jump to content

Cierniooczek długonosy ( Mułojad ) Acanthopsis Choirorhynchus


Creepez
 Share

Recommended Posts

hSrOOtu.jpg
Rodzina: Piskorzowate

 

Występowanie: W warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki i dorzecza Borneo, Birmy, Sumatry, Malezji, Tajlandii czy Wietnamu w południowo - wschodniej Azji.

 

Długość: do 30 cm.

 

Dymorfizm płciowy: dojrzała samica jest pełniejsza w partiach brzusznych.

 

Usposobienie: Charakteryzuje się mocno wydłużonym ciałem. Ubarwienie między szarym a oliwkowym o jasnym podbrzuszu. Na skórze, wzdłuż linii bocznej oraz na grzbiecie widoczne są rzędy okrągłych, ciemniejszych plamek. Posiada długi pysk, który opada w dół, pod oczami umiejscowione są odchylające się kolce, które służą do obrony. Prowadzi nocny tryb życia przekopując podłoże w poszukiwaniu pokarmu żywego, oraz dla ochrony przed drapieżnikami. Jest spokojna, ale też płochliwa, z wiekiem staje się coraz bardziej agresywna i terytorialna wobec innych ryb swojego gatunku. Należy do ryb stadnych, dlatego powinno się je hodować w grupkach min. 5 sztuk. Jest rybą przydenną, zbiera pokarm z podłoża. Mogą żyć od 10-12 lat.

 

Akwarium: Lubi akwaria przestronne (dłuższe niż wyższe), dlatego zaleca się akwarium min. 450l ( 150 x 60 ). Podłoże powinno składać się wyłącznie z miękkiego i drobnoziarnistego piasku, ponieważ często się zakopuje i ociera brzuchem o dno, a żwirek mógłby ją pokaleczyć Za dnia siedzi zakopany w piachu, jest aktywny w nocy. Grubość podłoża powinna wynosić od 8-10 cm, żeby umożliwić zakopanie się nawet największym osobnikom. Akwarium musi zawierać korzenie i większe kamienie, aby ryby miała się gdzie chować. Rośliny zaleca sie sadzić w doniczkach i dodatkowo można je obłożyć kamieniami, gdyż zdarza się wykopywanie ich przez Cierniooczki. Niezbędny jest również wydajny filtr, który dobrze natleni wodę i zapewni jej właściwy obieg. Tak jak wiele innych gatunków zamieszkujących wody płynące tak i Cierniooczki długonose są dość wrażliwe na zanieczyszczenia organiczne. Dlatego też, zalecane są ok 30 – 40% cotygodniowe podmiany wody.

Parametry wody powinny być następujące: pH 6,5 - 7,5, GH 1- 12 i temperatura 24 - 28*C.

 

Rozmnażanie:W warunkach akwariowych niemożliwe.

 

Pokarm: suchy, mrożony, żywy, roślinny. Tak jak każda ryba powinien mieć urozmaiconą dietę.

 

Uwaga: Do obsady z nimi są polecane ryby z rodziny kąsaczkowatych lub karpiowatych, które będą przebywać w partiach środkowych i górnych.

   

 

Autor opracowania: Creepez

Zdjęcie i film: Internet

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...