Skocz do zawartości

Nadmiar/Niedobór ? czego


raiders
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z   rotalą rotundifolia  i staurogyne  repens .Problem pojawił się po przycięciu .

Rotla  tylko część z boku akwarium  pojawiły się czarne /szare kropki /plamy   ,na staurogyne  żółte liście  również po przycięciu .

 

Akwarium 112L

 

Co2 24/24h  nawożę  solami KNO3 ,K2SO4, KH2PO4 ,MgSO4 ,Chelat żelaza  ,synfonia złota 1 ml /dzien ale odstawiłem to bo myślę ze tu leży przyczyna.

 

Podłoże piasek kwarcowy 1-2 mm  +kulki GT

 

Oświetlenie 3x24W T5 + belke PLed 1x17W (mieszane) świecę 10H

 

Parametry z ost. podmiany

 

PH 6.5-7

NO3  15-20

NO2 - zero

PO4- 1,5  (schodzę do 1 )

Fe 0.5-1

Gh 14

KH 6

 

 

W zbiorniku pojawiły się zielenice punktowe  jak doczytałem  jest to efekt zbyt dużej ilości mikro w wodzie (synfonia złota )   odstawiona ,podaję samo mikro  bez zmian .

 

2a957e7368cd6f7dm.jpgef8ffa5bb9d21012m.jpg 79c8235de1428886m.jpg

 

zjęcia miniaturki po kliknięciu duzy format .

 

Problem występuje tylko na tych 2 roślinkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym CO2 nie skręcał, bo nie słyszałem o problemie z roślinami gdy jest za dużo węgla (sam takowych również nie miałem a dawkowałem również 24 h). Problem większy może się zacząć jak go zabraknie względem innych pierwiastków a w akwarium masz solarium i glony dopiero wtedy to wykorzystają.

Brak magnezu raczej to też nie będzie, bo patrząc na Twoje wyniki testów to twardości nie masz niskich a to raczej oznaka, że jest ten pierwiastek w wodzie.

Dziwne jest to, że problem zaczął się po przycince.

 

 

W zbiorniku pojawiły się zielenice punktowe jak doczytałem jest to efekt zbyt dużej ilości mikro w wodzie (synfonia złota ) odstawiona ,podaję samo mikro bez zmian .

To Ty podawałeś mikro i do tego jeszcze symfonię?

Przecież symfonia to głownie magnez i reszta jej składu to  mikro... A może za wysoki poziom magnezu i blokuje pobieranie innych składników, bo przecież normalnie podajesz MgSO4 z soli.

I to może być od tego, plus po testach widzisz, że masz trochę za wysoko żelazo, utrzymuj jego poziom poniżej 0,4 mg/L (więc chelat też ogranicz).

Podsumowywując:

Zwiększył bym potas (ale nie dużo, 20 mg/L to i tak dość sporo), nie podawał symfonii, ograniczył chelat żelaza, CO2 dozował jak do tej pory.

Masz bardzo dużo światła jak na ten baniak i nie zapominaj, że węgiel to główny budulec roślin, przy takim świetle jego brak to proszenie się o kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mapet źle zrozumiałeś .

 

Podaję SAMO MAKRO   z soli  + 1-2 ml dziennie lałem symfoni ale ją już odstawiłem .Żadnego mikro nie leje  w podłożu tylko kulki GT i Aquabassis

 

Co2 skręciłem  bo test stały wpadał już w prawie w żółty kolor :P obecnie jest to bardziej  zieleń limonki ok 25-35mg/l co2

 

Niestety nie mam testów na magnez i potas rozważam zakup ale czy są one wiarygodne ? Najbardziej zastanawia mnie fakt ze zaczęło się to dziać po przycięciu (chyba 2 czy 3 ) tak jak by roślina osłabła  sumie to normalne ze po przycięciu roślinę osłabiamy ale żeby od razu takie oznaki ?

 

Co do żelaza to racja bedę trzymał je w okolicach 0,5mg/l  jednak przy obecnym stanie nie widzę neg. skutków takiego poziomu .

 

Na razie zwiększyłem dawkę magnezu  z 1  do 1,5 dziennej   zobaczę jakie zmiany będą  a nast. potas  z 1 do 1,5 dd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję SAMO MAKRO z soli

Ja wiem ale symfonia zawierała też magnez czyli pierwiastek makro. ;)

 

Przy mikro zmyliło mnie to zdanie:

 

 

podaję samo mikro bez zmian .

W takim razie literówka się wkradła i chodziło Ci o makro. :)

 

 

 

Niestety nie mam testów na magnez i potas rozważam zakup ale czy są one wiarygodne ?

Nie,  potas - obserwuj stożki wzrostu roślin czy się nie wykręcają/ marszczą to nadwyżka potasu ( moje rośliny nigdy tego nie doświadczyły).

Magnez patrzysz po twardościach.

 

 

 

to normalne ze po przycięciu roślinę osłabiamy ale żeby od razu takie oznaki ?

Każda roślina"broni" się inaczej żeby zyć, więc jest to bardzo możeliwe jak bez przycinki rosną i nic im nie dolega.

 

 

 

Co do żelaza to racja bedę trzymał je w okolicach 0,5mg/l jednak przy obecnym stanie nie widzę neg. skutków takiego poziomu

Zielenice na szybach, żelazo to też mikro. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz filtr ?

JBL e901

 

 

Wygląda na to ze to dopiero początek zabawy (kłopotów ) ....w niedziele podmianka jak co tydzień ale tym razem jakieś 35-40L wody  RO ,szyby wyczyszczone . Niby wszystko ok  pora wprowadzić zmiany w  nawożeniu .

Poszedłem za radą  Mapeta czyli zwiększyłem dawkę potasu do 1,5 dziennej ,Azot bez zmian ,Fe 50% dawki dziennej , Magnez   50% ,Fosfor bez zmian .

A tu dzisiaj się przyglądam moim roślinom a na nich ładna zielona watka z nitek :D myślałem ze mnie szlak trafi ... usunąłem to recznie ,w strzykawkę  EC i polałem zainfekowane rośliny ,mam kilka ammano to pewnie w nocy to wyjedzą ale mimo to zadowolony nie jestem .

 

Także pora na kolejne kroki ,ograniczyłem światełko do belki led + 2 x24 T5  , Fosfor odstawiam do końca tyg , Żelazo również odstawiam ...    najgorsze jest to ze w czwartek wyjazd  ,a wracam dopiero w niedzielę wieczorem :) bo je się myśleć co mogę zastać ...

 

Co2 w normie z tego co podaje test JBL  +20 mg/l

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO i jest poprawa i to powiedział bym ze spora .

Obecnie leję  podwójną dawkę Potasu 20 mg x 2  ...40mg/l   co mi sie wydaje strasznie dużo ,ale roślinki odbijają i do ostro .  Stożki wzrostu wyglądają na razie zdrowo i ładnie .

 

Pozostałe nawozy : fosfor 1/2 dawki ,Fe 1/2 dawki ,Magnez 1/2 dawki  ,Azot pełna dawka .

Parametry w normie :

Ph 6.8-7

No3 -15

Fe 0.25

PO4 1-1,5

No2 -zero

GH- 13

KH-5

 

Co2 +20mg/l

 

Świecę  2 x24T5 + belka Led 17x 1W

 

Co do glonów to zielona wata (nitki)   ... brak,EC +  ammano zrobiły swoje  , zielone kropeczki również  zginęły co mnie cieszy .

A teraz coś z bardzo pozytywnego co mnie niezwykle ucieszyło i zaskoczyło :)

Po powrocie z urlopu w niedziele popołudniu przyglądałem się zbiornikowi i w rogu przy  grzałce w rotali rotundifoli  wypatrzyłem małe "przecinki "  po dłużej obserwacji  jest i ok 10-15  a jest to zapewne narybek danio margaritatus  :D ,a żeby było ciekawiej to kolejna barka tych rybek "tancuje" przy aromiatice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można powiedzieć, że miałęm rację, wysoki poziom magnezu względem potasu blokował Ci pobieranie pozostałych pierwiastków.

Teraz rośliny zaczeły pobierać również i mikro i zrobiły konkurencję dla glonów na szybach i kropki znikneły, teraz obserwuj rośliny łodygowe czy czasami nie zaczynają wypuszczać w większej ilości korzonki w toni wodnej, będzie to oznaczało że mikro im się kończy i będziesz musiał delikatnie zwiększyć jego dawkę.

Oczywiście kontroluj  fosfor i azot, bo i na nie zapotrzebowanie może wzrosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...