Skocz do zawartości

Dobór ziemi do roślinniaka LT


Bonzo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W Internecie jest wiele informacji o akwariach low techowych. Wszędzie piszą, że na dno ziemia ogrodowa, z kretowiska, uniwersalna z Biedronki, z lasu, itp, a żadnych konkretów.

 

Mnie interesuje konkretna rzecz na temat ziemi do low techa, a mianowicie:

 

1. Ziemia powinna być dobrze przekompostowana ( gładka masa ), czy lepiej nie do końca ,,przerobiona,, ( zawierająca kawałki organiczne ), coś typu kompost, ziemia z lasu?

 

2. Czy można zastosować sam torf odkwaszony? Ja zakupiłem ziemię dla roślin wodnych i bagiennych. Na worku napisali: ( załączniki ) Myślicie, że się nadaje? Jak na razie akwa ma 4 tygodnie i jest ok.

 

3. Czy ziemia dostarcza składniki odżywcze rośliną, które zawiera w sobie, czy składniki mineralne powstają z rozkładu podłoża?

 

Proszę o podzielenie się własnymi doświadczeniami.

 

post-12744-0-73433800-1435251461_thumb.jpg

post-12744-0-67262600-1435251488_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja używałem ziemi z castoramy w czarnych workach.

2. Przy szukaniu ziemi starałem się szukać takiej gdzie podany jest skład nawozów.

3. UNIKAJ TYCH Z NAJTANSZYCH. TO JEST TORF ODKWASZONY WAPNEM Z DOMIESZKA NAWOZÓW.

4. Po kiego bentonit w ziemi ? Domyślam się po co, ale ty pewnie nie masz pojęcia po co on tam jest.

5. Ta ziemia jest NAPAKOWANA nawozami. Dobrze przykryj ją, bo będziesz mieć poważny problem.

 

Składniki mineralne ? What the... Nie wiesz co piszesz. Roślinom potrzebne są pierwiastki. Zasady ich pochłaniania i relacje między nimi a roślinami to szeroka wiedza.

 

Kilka słów o pierwiastkach:

 

 

Opracowano na podstawie "Ecology of the Planted Aquarium. A Practicial Manual Scientific Treatise for the Home Aquarist" autorstwa Diany L. Walstad (1999).

Opracowanie ma na celu uświadomienie akwarystom roślinnym procesów i zależności zachodzących na linii środowisko - roślina.

W jaki sposób rośliny pobierają pierwiastki ?

1. Istnieje minimalny poziom stężenia pierwiastka po osiągnięciu którego rośliny zaczynają rosnąć normalnie. Poziom ten jest nazywany poziomem krytyczym. Po jego przekroczeniu roślina magazynuje nadmiar pierwiastka. Oczywiście istnieją odstępstwa w przypadku niektórych gatunków roślin. Rośliny także potrafią magazynować ołowiu i kadmu, których nie potrzebują do wzrostu. Gdybyśmy zrobili analizę chemiczną składu roślin, to wykrylibyśmy mnóstwo pierwiastków w stężeniach znacznie przekraczających dopuszczalne normy dla roślin, środowiska, gleby itd.
2. W naturze głównym źródłem "nawożenia" są sedymenty (osady). Woda zawiera pierwiastki w znikomych ilościach.
3. Rośliny pobierają poprzez korzenie takie pierwiastki jak: fosfor, żelazo, pierwiastki śladowe (mikroelemnty).

Komentarz: Brak po4 wodzie nie oznacza braku po4 wogóle. W ziemi jest go b. dużo.

4. Ze słupa wody rośliny pobierają elementy składowe twardości wody takie jak: potas, wapń, magnez, chlorki, siarczany. Te pierwiastki wg Walstad zostały określone jako odżywka twardej wody.
5. Przez liście rośliny pobierają grupę amonową (NH4) (?) Preferowanym źródłem poboru jest słup wody.
6. Rosliny wolą azot pochodzący z grupy amonowej niż z azotanów (NH4 vs No3). Nieznaczy to, że nie używają No2 i No3. Rośliny przyswajają azot z grupy amonowej dużo szybciej niż z azotanów.

Komentarz: Na uczelni zawsze wmawiano mi, że lemna minor (zapomniałem polskiej nazwy, często spotykana w Bydgoszczy) b. dobrze wchłania azotany. Okazuje się, że preferuje amoniak. Co nie zanczy, że pogardzi no3. Pochłania grupę amonową, a w przypadku jego braku zżera no3. Idealna roślina na start. Przetestowałem sam.


7. Rośliny, które żyją w wodzie miękkiej (wymagają wody miękkiej) ptrafią tylko używać Co2. Nie potrafią używać bikarbonatów (HCO3- ?)
8. Rośliny, kóre żyją w wodzie twardej (wymagają wody twardej) potrafią używać bikoarbonaty jako źródło węgla. Ponadto zużywają pierwiastki tworzące twardość, czyli: K, Na, S, Cl, HCO3-
9. W słupie wody nie muszą występować pierwiastki aby rośliny mogły rosnąć prawidłowo. Dotyczy to: N, S, mikroelementy.
10. W wodzie, w której Ca<2mg/l rośliny lubiące twardą wodę giną w ciągu tygodnia.
11. Rośliny lubiące twardą wodę nie potrafią bronić się przed przedawkowaniem metali ciężkich.
12. Nie zawsze rośliny lubią pH<7. Takie rośliny jak: Bacopa caroliniana, Bacopa monnieri, Sagittaria graminea, Ludwigia repens, Vallisneria spiralis wykazują lepszy wzrost w wodzie zasadowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...