Skocz do zawartości

moje oświetlenie LED proszę o sprawdzenie czy prawidłowe


URSUS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciał bym  Was prosić o to żebyście przyjrzeli się chwilę mojemu zbiornikowi a w szczególności oświetleniu które w nim stosuję i sprawdzili czy jest dla niego odpowiednie i ewentualnie podpowiedzieli mi na jakie je zmienić. 

 

Zbiornik: 145 litrów, wymiary 85 x 38 x 45 h 

 

Rodzaj zbiornika: roślinny, coś na podobieństwo iwagumi 

 

Uprawiane rośliny: Żabienica delikatna, Żabienica długolistna 

 

Nawożenie : brak CO2, kulki g-t, węgiel, makro , mikro w płynie (rozważam zmianę na sole) 

 

Czas świecenia: 10 h/doba

 

Dokładniejszy opis zbiornika oraz zdjęcia w temacie:    http://forum.superakwarium.pl/topic/47578-145-skamienia%C5%82y-%C5%82ysiol/

 

Oświetlenie: na chwilę obecną posiadam oprawę własnej roboty a  w niej 45 trój diodowych modułów LED smd 5050 o temperaturze barwowej 8000 K. Każdy z modułów pobiera z sieci 0,75 W co daje łącznie 33,75 W. Skuteczność świetlna tych LED-ów według producenta to około 90 lm/W co daje całkowity strumień świetlny około 3000 lumenów. 

 

Mam możliwość zmiany wyżej wymienionych LED-ów na moduły 1,2 W o temperaturze barwowej 6500 K i skuteczności świetlnej 100 lm/W. Przy zastosowaniu 50 sztuk tych modułów (tyle maksymalnie jestem wstanie upchnąć w oprawę) osiągnął bym pobór mocy z sieci 60 W a tym samym strumień świetlny 6000 lumenów. 

 

Pytania:

1. Co myślicie o moim obecnym oświetleniu, czy nie jest za małe? 

2. Jeżeli oświetlenie jest za małe to jaki strumień świetlny powinienem osiągnąć tak abym nie musiał nawozić CO2?

3, Jakie macie doświadczenie z temperaturą barwową LED-ów porównując 8000 K do 6500 K? Czy są miedzy nimi jakieś znaczące różnice, jeżeli tak to na korzyść której temperatury barwowej?

4. Czy świecenie 10 h/doba to optymalne rozwiązanie dla roślin?

 

W razie jak bym zamieścił nie wystarczającą ilość informacji lub potrzebowali byście jakiś zdjęć proszę pisać.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Raczej nie .

2. Od jakiś 3600-3700.

3.Na 6500k mi glony prawie nie rosły, a na 8000 k rosły bardziej :D.

4 jak dla mnie gitesik, najwyżej zmniejszysz jak coś :).

edt: 8500 już takie niebieskie jest :)

Edytowane przez Madk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...