Skocz do zawartości

jaka pokrywa lepsza z oświetleniem dla 60l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Moje Akwarium to 60x30x33

Obecnie pokrywa z świetlówką T5-15w

 

Niestety prócz anubiasa mało co w nim rośnie i chcę zmienić oświetlenie.Nie wspominając, że wysypuje mi glonami i jakimiś śmieciami

 

Proszę o poradę co lepsze nowa pokrywa z T5-24w plus odbłyśnik

czy

                                                     pokrywa z leddy tube 6W?

 

 

Dołożenie oświtlenia do obecnej pokrywa odpada gdyż nie mam miejsca na dodatkową żarówkę oraz nie znam się na takich przebudowach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać szkło jako pokrywę (20-40zł u szklarza - trzeba czyścić raz na tydzień lub dwa) do tego lampę t5 24w (ja bym polecał 9000k).

Ja mam coś takiego:

http://archiwum.allegro.pl/oferta/hagen-glo-belka-oswietleniowa-t5-1x-24w-61cm-i4015567611.html

Ale poszukałbym tańszej wersji jakbym miał brać jeszcze raz.

 

Led 6w to mało będzie w porównaniu do 24w świetlówki, da jakieś 500 lumenów (około) a świetlówka 1000-1100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem takie oświetlenie u siebie. Niestety żadne rośliny na tym nie chciały rosnąć. Może wartoby dać dodatkowe oświetlenie np diversa 7,2W do tego podstawowego 15W. Łatwo podwiesić pod pokrywę :)

mam ten stary  typ pokrywy w której na środku jest szerokie wypuklenie(w środku jest ta cała instalacja do żarówki) , Żarówka w tym momencie jest na równo z otworem do karmienia rybek. wiec gdzie miałabym to przymocować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może są jakieś inne powody dlaczego rośliny nie rosną ? Może gdzie indziej poszukać przyczyny ?

Oświetlenie to nie wszystko czego roślinom potrzeba , a 15W w 60 litrach to wcale nie jest tragicznie mało , i cześć roślin powinno dać radę . Dla porównania dodam że w zestawach 15W dają do 96l, a 18W do 112l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może są jakieś inne powody dlaczego rośliny nie rosną ? Może gdzie indziej poszukać przyczyny ?

Oświetlenie to nie wszystko czego roślinom potrzeba , a 15W w 60 litrach to wcale nie jest tragicznie mało , i cześć roślin powinno dać radę . Dla porównania dodam że w zestawach 15W dają do 96l, a 18W do 112l.

Bakopa jak była na środku akwa to jakoś rosła, a jak przeniosłam na bok akwa to stanęła i wykręca się w stronę światła.A czy http://allegro.pl/belka-oswietlenie-led-2x3w-25w-390mm-aquael-i5250606852.htmlbyłoby wystarczające?

 

Zdania zaczynaj z wielkiej litery. darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wyjął świetlówkę z pokrywy, zmierzył jakiej długości "zastępstwo" tam by się zmieściło i napisał wszystko do gościa z aukcji:

http://allegro.pl/profesionalna-swietlowka-led-50cm-smd-5630-dzien-i5264400425.html

Dorabiają tanio pod wymiar, temperaturę barwy oraz moc.

Znajomy ma takie 45cm, 8500K, 1200 lumenów od 4 miesięcy i wszystko ładnie rośnie a prądu mniej pobiera niż świetlówki.

 

To tylko przykład oczywiście ale w taki sposób byś mogła pokrywę zostawić (wykręcasz tylko system oświetlenia (5 śrubek) by została pusta pokrywa.

Łapki przymocujesz na śrubki nierdzewne i gra gitara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczną belkę w pokrywie (w standardzie była). Ściema, że daje 25W :). W akwa 54l jest stanowczo za słaba, rośliny obumierały. Do tego musiałem dokupić belkę 7,2W diversa (oświetlenie dodatkowe).

Oj dzięki wielkie za info. Ja teraz mam 15W a nie chciałam robić przeróbek bo nie znam się na tym. Ale chyba coś  muszę pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz miejsce na podwieszane dodatkowego oświetlenia to polecam diversa. 7.2 W powinno do tego co masz wystarczyć jeśli nie chcesz inwestować w butle Co2. Edit: teraz doczytałem ze juz o tym pisałem wcześniej :)

Butla odpada, nie mam miejsca a małe dzieci by ją na pewno dopadły. Mam stary rodzaj pokrywy dlatego nie mam za bardzo miejsca na dodatkowe oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam

 

Po długiej nieobecności powracam.

Niestety mam akwa już prawie 2 lata a dalej nie potrafię go ogarnąć.

 

kombinuje cały czas z oświetleniem i porażka za porażką. Na początku miałam standart 15w na 60L. Rosliny słabo rosły prawie w ogóle. Postanowiłam zakupić robione ledy. Pasek zimny oraz ciepły. Było super roślinki rosły jak szalone a wraz z nimi rosły glony.

Odłączyłam led ciepły .

Niestety roślinki gniją, nie rosną a do tego mam piękne glony nitkowate obrastające całe akwa.

 

POMOCY! jakie oświetlenie mam dać aby roślinki rosły a nie glony.

 

Butla co2 odpada od razu mówię gdyż nie mam na to warunków.

 

Sole stosowałam ale nie umiałam dopasować odpowiednio proporcji.

 

Obecnie podaje tylko węgiel w płynie.

 

Proszę co mam podawać i jakie oświetlenie dać? belka?ledy? żarówki..............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz dawać CO2 i kombinować z nawożeniem, to odpowiedź brzmi jakiekolwiek oświetlenie, byle mało. Tak do 0,4W/l licząc w zwykłych jarzeniówkach. Rośliny pewnie marnieją, bo wybrałeś wymagające gatunki, wymień proszę jakie masz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od początku :

 

-Jakie masz podłoże ?

-Jak nawozisz (konkretnie czym i ile )?

-Jakie masz rośliny ?

-Jak długo świecisz?

-jakie masz parametry wody (no3 ,po4,fe)

 

To że rośliny ci nie rosną ,a glony tak świadczyło by o tym ze światła masz w opór a rośliny głodują  czyt. jałowe podłoże ,złe nawożenie (przenawożenie) ..tyle z mego wróżenia :)

 

Co do oświetlenia na taki zbiornik to świetlówka t5 24W  da ci 0,4W  co w zupełności wystarczy do wzrostu większości roślin  2x 18W da już 0,6W/L co jest już dużą ilością światła  . W ledach  do dobrego w zrostu potrzebujesz  min 35lumenów na litr  powyżej 50lumenów  należy już co2  z butli podawać  mowa o powerledach nie jakiś kuchennych paskach smd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Podłoże -piasek

Rośliny- Bakopa, żabienica, coś podobnego do małej trawy w kupkach (sorki nie pamiętam nazw bo jakoś rosły zawsze)

świece ok 10h

Obecnie nawożę tylko węglem w płynie 2ml

Ph-7,5

Po4-0,50

No2-0

no3- Intensywnie żółty odczyn(zgubiłam szablon więc nie wiem co ten kolor oznacza , jaką wartość)

 

 

co podawać abym nie musiała bawić się w sole?

 

Czy t5-24w nie będzie w sam raz tak?

Edytowane przez aleksandrakoloczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak sądziłem problemem nie jest światło tylko głodujące rośliny ( jałowe podłoże )

Daj w podłoże kulki GT lub pałeczki nawozowe

 

testy jakiej firmy zoolek ? intensywny żółty kolor  dla NO3  to zero czyli rośliny nie mają co jeść ,uzupełni braki azotu najlepiej solami  dawkę wyliczysz w kalkulatorze zulixa . Uzupełni niedobór w 10-15ppm

Jak się nie chcesz bawić solami to kup jakiegoś gotowca ,ale czysty azot na allegro dostaniesz bez problemu .

Po4  również nieco do góry ale to można podnieść karmiąc mrożonkami i żywym pokarmem

 

Carbo masz jakiejś konkretnej firmy czy noname ?  Jeśli Aqua Artu to śmiało 10mil dziennie  jeśli Easy Life to 5 ml  wypali  nitki  i przystopuje  nieco przyrost innych glonów .

 

Jak ustabilizujesz parametry glony z czasem ustąpią  .

 

Z makro możesz kupić symfonię  złota  uzupełnisz braki żelaza ,ale z tym też ostrożnie 1-2 ml przy podmianie  i nast co 2 dni  1 ml .

 

Obecnie jakie masz światło ? te paski led ?  ile  to ma W/L /Moc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak sądziłem problemem nie jest światło tylko głodujące rośliny ( jałowe podłoże )

Daj w podłoże kulki GT lub pałeczki nawozowe

 

testy jakiej firmy zoolek ? intensywny żółty kolor  dla NO3  to zero czyli rośliny nie mają co jeść ,uzupełni braki azotu najlepiej solami  dawkę wyliczysz w kalkulatorze zulixa . Uzupełni niedobór w 10-15ppm

Jak się nie chcesz bawić solami to kup jakiegoś gotowca ,ale czysty azot na allegro dostaniesz bez problemu .

Po4  również nieco do góry ale to można podnieść karmiąc mrożonkami i żywym pokarmem

 

Carbo masz jakiejś konkretnej firmy czy noname ?  Jeśli Aqua Artu to śmiało 10mil dziennie  jeśli Easy Life to 5 ml  wypali  nitki  i przystopuje  nieco przyrost innych glonów .

 

Jak ustabilizujesz parametry glony z czasem ustąpią  .

 

Z makro możesz kupić symfonię  złota  uzupełnisz braki żelaza ,ale z tym też ostrożnie 1-2 ml przy podmianie  i nast co 2 dni  1 ml .

 

Obecnie jakie masz światło ? te paski led ?  ile  to ma W/L /Moc ?

azoo-carbon plus

 

Pasek led  5730 biała zimna 60cm

kulki nawozowe dałam raptem 3 msc temu

Jakie powinnam mieć prawidłowe wyniki tzn Po4 i no3?

 

AAAAA nie powiedziałam chyba czegoś ważnego a mianowicie, że napowietrzam akwa około 2-3 godziny dziennie. A mogę kupić jakieś gotowce miro i makro czy to syf?

 

 

Co do soli to jestem hehehe blondynką w tych sprawach. Mam wagę do soli , sole ale mimo ze to bardzo proste to nie radze sobie z tymi wyliczeniami

Edytowane przez aleksandrakoloczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...