Skocz do zawartości

Morskie i kilka pytań


Dragon2588
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka pytań na temat akwarium morskiego:

1.Czy można założyć je w 1 miesiąc?
2. Czy można od razu po 2 dniach włożyć koralowce?
3. Czy po 6 dniach można wpuścić ryby ?

Temu tak pytam, bo widziałem na angielskich filmikach, że oni wpuszczają wszytko w ciągu 1 tygodnia.
Nie były tylko angielskie też były inne.

Czy to możliwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań na temat akwarium morskiego:

 

1.Czy można założyć je w 1 miesiąc?

2. Czy można od razu po 2 dniach włożyć koralowce?

3. Czy po 6 dniach można wpuścić ryby ?

 

Temu tak pytam, bo widziałem na angielskich filmikach, że oni wpuszczają wszytko w ciągu 1 tygodnia.

Nie były tylko angielskie też były inne.

 

Czy to możliwe ?

Te filmy to powiem szczerze tylko oglądaj  ;-) .

Bo one pokazują tylko jak się wtopić w o wiele większe koszty.Ryb i koralowce po tygodniu jak wpuścisz do akwarium to w 100% padną bo będzie wysokie No3/Po4 co uśmierca zwierzęta..

Jeśli chcesz akwarium morskie to niestety musisz być trochę cierpliwy.Jeśli byś założył takie na żywej wodzie(z starego zbiornika z życiem) i z żywą skałą to tak myślę,że po koło 2-3 miesiącach można już o czymś pomyśleć.. Ja osobiście swoim 432l zbiornikiem startowałem w Sierpniu 2014 ale to na suchej skale bo jest tańsza od żywej tylko dłużej trwa dojrzewanie a mi się osobiście nie spieszyło.http://nano-reef.pl/topic/67320-432l-maly-ocean-z-slaska-120x60x60sump-80x35x40/?do=findComment&comment=687446 Tutaj jest temat jak wygląda na razie szału nie robi ale tak zawsze jest z początku (I nie jest to reklama żadnego forum.) 

De fakto akwarium możesz założyć w 1 dzień bo to tylko kwestia $$.

Jeśli nie miałeś do czynienia z akwarium morskim to na start proponuję akwarium gdzieś do 160l.. Bo koszt jest jeszcze w miarę przeżywalny.

 

Jeśli chodzi o początek to zapraszam do przeczytania : 

http://nano-reef.pl/topic/10472-przykladowy-projekt-akwarium-morskiego/

http://nano-reef.pl/topic/4205-faq-czyli-co-powiniennes-wiedziec-na-pocztatku/ 

Nie chce kopiować ani spamować całości więc wklejam tylko link... :spam: 

Jeśli chcesz założyć małe akwarium morskie 30-80l to odradzam.. bo będą tylko problemy i topienie pieniędzy 

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez Robteos
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem założyć akwarium morskie 54l z koralowcami bez rybek i mam kilka pytań:

1.Po ilu dniach mogę wsadzić koralowce do akwa?
2.Czy pompa cyrkulacyjna, grzałka i światło starczy?
3. Czy muszę wpuścić zwierzęta czyszczące?

 

Wydaje mi się, że na kilka pytań wystarczy jeden temat ;) Nie jest to pierwszy raz. Krzysiek1702

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No 54l troszkę mało jak założysz później zobaczysz w sklepach zoologicznych jakie fajne ryby itp i dopiero będzie ten ból bo w takim akwarium to myślę max z 3-4 ryby małe będzie można mieć. Jak już masz akwarium 54l pewnie z oryginalną pokrywą plastikową to radzę sprzedać i kupić coś większego a la 60x40x40 lub 60x45x45 koszt akwarium przy reszcie to drobnostka  :roll: .I samo utrzymanie nie większe niż w przypadku 54l.
Tak co ci potrzeba na początek.
Akwarium

Oświetlenie
Filtr odwróconej osmozy chociaż Ro3+di (chyba ,że masz dostęp do kupna wody w zoologicznym 1l-50gr.)
Skała żywa lub sucha
Hydrometr do pomiaru zasolenia.
Sól morska na start Instant Ocean
Odpieniacz białek na taki litraż polecam Tunze 9004 lub Tunze 9002 najlepiej coś używanego.
Cyrkulatory najlepiej z dwa na początek można kupić tanie JVP ale później będzie trzeba wymienić bo po dłuższym czasie są z nimi problemy.
Termometr.
Grzałka.

Później worek żywego piasku koło 9kg.
Testy Salifetra No3/Po4.
Na początek start oświetlenie nie musi być od startu po miesiącu można kupić lub zrobić.

Więc tak 1. tutaj nie idzie powiedzieć po ilu dniach to zależy od testów No3/Po4. Wszystko zależy jaka skała w akwarium czy żywa czy sucha.
2.jest wyżej.
3.Musieć nie musisz ale wpuszczenie później ślimaków lub krabów się przydaje bo czyszczą szyby/skały z glonów resztek jedzenia i są to pożyteczne zwierzęta.Ale i tak wcześniej ich nie wpuścisz do puki na testach nie będzie chociaż No3-20mg/l.



ps. Widzę ,że tych dwóch tematów co ci podlinkowałem nie bardzo czytałeś  :-|.Wiem ,że są długie ale przeczytaj i będziesz dużo wiedzieć. A później możesz pytać  :icon_e_biggrin:

Edytowane przez Robteos
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po 2 tygodniach mogę włożyć koralowce ?

 

Będziesz piach żywy i skały też.

 

 

Bo zależy mi na czasie. Ponieważ ma to być prezent na urodziny i mam 3 tygodnie czasu.

 

Przedstawie wam mój plan dojrzewania akwarium i ocencie.

1.Wlewam wodę i po 24h wkładam skały.

2.Po następnych 24h wsypuje piach.

3.Czekam 7 dni.

4. Wpuszczam zwierzęta czyszczące.

5. Po 24h wkładam koralowce.

Edytowane przez Dragon2588
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po 2 tygodniach mogę włożyć koralowce ?

 

Będziesz piach żywy i skały też.

 

 

Bo zależy mi na czasie. Ponieważ ma to być prezent na urodziny i mam 3 tygodnie czasu.

 

Przedstawie wam mój plan dojrzewania akwarium i ocencie.

1.Wlewam wodę i po 24h wkładam skały.

2.Po następnych 24h wsypuje piach.

3.Czekam 7 dni.

4. Wpuszczam zwierzęta czyszczące.

5. Po 24h wkładam koralowce.

Wodę i skałę można od razu mieć w akwarium to nie robi różnicy.Piach warto dopiero gdzieś po tygodniu wsypać by cyrkulatory wydmuchały nieczystości z skał i można było je odessać później piasek.Później niestety na wpuszczenie zwierząt decydują parametry wody a nie czas.    By w ogóle wpuścić ekipę czyszczącą musisz mieć No3 poniżej 50mg/l ale to już na własne ryzyko optymalna myśl o ekipie czyszczącej i koralowcach to No3 poniżej 20mg/l .  Obawiam się ,że jako prezent urodzinowy to trochę za późno startujesz powinieneś o tym pomyśleć już na początku grudnia niestety  :-( . Aczkolwiek zawsze to może być akwarium z skałą i później dopiero po czasie dokupowanie życia.Bo jeśli zrobisz tak jak pisze to niestety będą to tylko stracone pieniądze bo zwierzęta i koralowce po prostu padną. 

 

pozdrawiam.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak najlepiej dostań gdzieś u siebie wodę morską starą** od kogoś z długo działającego zbiornika.Później kup parę kilo żywej skały przy zakupie patrz na to by nie śmierdziała/capiła bo to znaczy ,że jest nie za dobra ,dobra skałę czuć tak jako wodę morską lub coś takiego słonego ważne by nie było jej czuć na 2-5m od ciebie, wlewasz wodę do akwarium koło 75%.Zakupioną żywą skałę najlepiej lekko przepłukaj,obmyj szczotką w wodzie osmotycznej w wiaderku by się pozbyć tych organizmów co nie przeżyły transportu a mogą brudzić* wodę.Później włóż skałę do akwarium tzw *aquascaping* czyli zaaranżuj ustaw tak by ci się podobała.I do tego najlepiej na start kupić bakterie bo przyspieszają dojrzewanie Prodibio Biodgest 1 ampułka koszt 5zł. I jedną dajesz na start a później kolejne w odstępach tak koło 5-7 dniowych i później jak włożysz skałę do akwarium dolewasz resztę wody co zostało do wymaganego przez ciebie poziomu.Wkładasz odpieniacz włączasz,grzałkę ustawiasz na 25 stopni celsjusza bo to jest temperatura optymalna.I montujesz oświetlenie na początek warto zacząć od świecenia koło 4-5h i tak co 5-7 dni wydłużać co 30m tak do koło max 8-9h.Montujesz cyrkulatory najlepiej po przekątnej akwarium i na skałę by wydmuchiwały nieczystości z skały później na wąż odmulacza przy wiaderku dajesz watę by nieczystości zostały na wacie a wodę znów do akwarium.Od startu robisz to tak w miarę co dziennie do tygodnia by się pozbyć nieczystości później po tygodniu od startu możesz wsypać żywy piasek.A jeśli ci woda będzie parować to ubytek dolewasz wyłącznie wodą osmotyczną bo woda w akwarium wyparuje a sól zostaje w akwarium i jak byś dolał słonej to zasolenie pójdzie w górę i zwierzęta niestety padną.Odparowaną wodę w akwarium tylko osmotyczną a na temat podmian wody to możesz pytać dopiero po 2-3 miesiącach od startu  :rolleyes: .Jak coś jeszcze chcesz wiedzieć pytaj najlepiej pytać by później nie iść w niepotrzebne koszty.
Pozdrawiam.

ps. Chyba ,że jesteś z okolic Śląska Katowice/Zabrze/Gliwice/Ruda Śląska/itp to możesz wpaść do mnie to śmiało mogę ci morską wodę z mojego akwarium bez problemu dostaniesz 150l  x-)

Edytowane przez Robteos
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, a czy na pierwsze 2 tygodnie może być jarzeniowka 11w ? Oczywiście później kupie odpowiednią.

 

Czy trudno prowadzić okres dojrzewania?

 

A jak w skale trafi się żywe zwierze to co mam z nim zrobić?

Na początku nie musi być dużo światła ale później najlepiej kupić coś docelowego.

Okres dojrzewanie tutaj nie idzie wywróżyć bo może być różnie zazwyczaj jest to tak ze na szybie robi się brązowy/zielony nalot który się czyści a całą skałę może porosnąć taka 5cm trawka którą później zjedzą kraby jak się je wpuści.

A jak zwierze się trafi to zależy jakie jeśli  wieloszczet to niestety takiego lokatora musisz się pozbyć aczkolwiek nie wolno ci go dotykać gołymi rękoma bo ma na sobie parzydełka/igiełki na ciele i jak dotkniesz to może cię to palić/rwać/boleć dlatego go najlepiej wyławiać szczypcami lub czymś takim, czyli nie bezpośrednim kontakcie.Ogólnie polecam kupić parę rękawiczek gumowych w aptece para 5zł i skałę przenosić ustawiać najlepiej mając je ubrane bo wtedy unikasz niechcianych niespodzianek.

A ślimaki,kraby czy koralowce można zostawić bo w większości są pożyteczne chyba ,że ci się trafi aiptasia to też taki nie chciany lokator koralowiec który jest szkodnikiem w akwarium morskim.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W morskich jako tako jeśli ci chodzi o głowicę z gąbką się nie stosuję,ani filtrów kubełkowych.Możesz kupić filtr kaskadowy zawieszany na bok akwarium i tam po prostu włożyć jakieś absorbery i i kupić jakąś watę/fizelinę itp i po prostu wymieniać to co 2-3 dni bo tak szybko się brudzi a gąbka niestety by ci niechciane resztki brudu pozostawiała w sobie i był by problem z parametrami wody.Dlatego się gąbek nie praktykuje chyba ,że będziesz kupować co 2-3 dni nową ale to taniej wyjdzie jakaś watelina/fizelina itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o kaskadowym, ale mam problem z pokrywą, ponieważ ona jest fabrycznie wmontowana w szkło.

 

A może znasz jakiś filtr zewnętrzny, żeby był nie drogi, ale nie kaskadowy.

 

 

Mam takie pytania:

 

1. Ile mam wsypać soli na 54l ?

2. I mam problem z grzałką, ponieważ nie wiem jak sprawdzić czy ona dobrze grzeje, kupiłem ją miesiąc temu i mam wątpliwości otóż tak: gdy ustawie ją aby grzała na 28°C i po drugiej stronie akwarium jest termometr, który wskazuje 28°C , ale jak dotknę ręką to mi się wydaje, że tam nawet 20°C nie ma. Co mam zrobić, abym był pewny ,że grzeje na ustawioną temperaturę, a nie na inną ?

3. Czy koniecznie trzeba filtr do 54l ?

4. Pompa cyrkulacyjna, grzałka i światło nie wystarczą ?

Edytowane przez Dragon2588
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o kaskadowym, ale mam problem z pokrywą, ponieważ ona jest fabrycznie wmontowana w szkło.

 

A może znasz jakiś filtr zewnętrzny, żeby był nie drogi, ale nie kaskadowy.

 

 

Mam takie pytania:

 

1. Ile mam wsypać soli na 54l ?

2. I mam problem z grzałką, ponieważ nie wiem jak sprawdzić czy ona dobrze grzeje, kupiłem ją miesiąc temu i mam wątpliwości otóż tak: gdy ustawie ją aby grzała na 28°C i po drugiej stronie akwarium jest termometr, który wskazuje 28°C , ale jak dotknę ręką to mi się wydaje, że tam nawet 20°C nie ma. Co mam zrobić, abym był pewny ,że grzeje na ustawioną temperaturę, a nie na inną ?

3. Czy koniecznie trzeba filtr do 54l ?

4. Pompa cyrkulacyjna, grzałka i światło nie wystarczą ?

1.Nie dało by rady wziąć i kupić większego akwarium ? bo te 54l to będzie klitka  :-?  dla zwierząt chociaż takie (60x35x40)84l na allegro 79zł..Co do soli na początek kup wiaderko koło 4kg.Sól wsyp za pomocą szklanki zwykłej (tylko później używaj jej wyłącznie do odmierzania soli i nie picia z niej !!!.) wsypiesz tak z pół poczekasz z 1h aż się wymiesza w akwarium i potem mierzysz aerometrem/hydrometrem lub czymś co kupisz do pomiaru zasolenia w akwarium.Zasolenie musisz mieć na skali pomiędzy 1.018-1.023 ja u siebie mam koło 1.020 i jest ok.

2.Co do pomiaru temperatur w morskim się nie używa termometru rtęciowego bo jest trujący dla życia najlepiej kupić na bazie alkoholu http://allegro.pl/profesjonalny-termometr-14-5-cm-cienki-i5005684298.html. Nie jest to reklama aukcji tylko przykład wyglądu termometru!. Bo jak ci pęknie rtęciowy to będzie śmierć całego akwarium mi raz pękł termometr ale na szczęście na bazie alkoholu i nic się nie stało z obsadą i tylko mi nie mów ,że na pewno go nie rozbijesz bo tak się nie da  :cool: .A jak nie chcesz takich to kup zwykły elektroniczny na baterie koszt już od 12zł kupisz.W akwarystyce morskiej Filrtem jest Odpieniacz. Nie stosuje się filtrów kubełkowych czy głowic z gąbką za czystość wody odpowiada ODPIENIACZ i podmiany wody.Jeśli chcesz przyoszczędzić na odpieniacz to kup Aqua medic miniflotors cena 155zł on jest na kostkę lipową którą trzeba wymieniać co miesiąc koszt 1 kostki to koło 5zł..Odpieniacz jest zasilany napowietrzaczem,brzęczykiem.Jeśli nie chcesz kupować tamtego drogiego to chociaż taki by ci wodę oczyszczał.Odpieniacz montujesz w akwarium a napowietrzacz zostawiasz obok akwarium na przewodzie montujesz zaworek przeciw zwrotny by ci podczas braku prądu wody nie zassało z akwarium.

Co do cyrkulatorów możesz kupić JVP 100 i JVP 110 są tanie po koło 30zł za sztukę albo kupić coś na o wiele żywotniejszego i na dłużej do akwarium Hydor Koralia 1600 koszt 1sz koło 130zł te wytrzymają latami.JVP to max z rok możesz się z nich nacieszyć bo później mają różne problemy no i co Hydor koralia będzie o około 30-40% mniejsza gabarytowo niż JVP.Światło chcąc nie chcąc będziesz musiał mieć co najmniej 2x24W a opytmalnie 3x24W swietlówki T5.Bo na 11W to nic nie uchodujesz.

W akwarystyce morskiej nie warto oszczędzać bo to i tak się na tobie odbije niestety tak jest.

Edytowane przez Robteos
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to mam np.do wiadra z wodą wsypać pół szklanki soli i wymieszać i czekać aż sie rozpuści. Wtedy zmierzyć poziom zasolenia.

 

A mogę od razu wlać wodę do akwarium i tam wsypać sól ?

 

To pompka cyrkulacyjna, grzałka, światło i odpieniacz wystarczą.

 

 

 

 

 

 

Trochę mogą się powtarzać moje pytania, bo lepiej spytać kilka razy niż raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak za pierwszym razem możesz rozrobić wodę z solą w akwarium. Później będziesz musiał robić w osobnym wiaderku do podmian.
A żeby sól rozmieszać to do środka potrzebujesz umieścić 1 cyrkulator by robił ruch wody.
Co do twoich pytań jeśli nic nie masz to potrzeba tak:
Cylkulator na rynku ich jest pełno wszystko zależy ile chcesz wydać.

Odpieniacz kupisz a do niego potrzebujesz dokupić kostkę lipową  i napowietrzacz chyba ,że jakiś masz.
No i oświetlenie z początku tak jak pisałeś może być 11w ale później na twoje akwarium potrzeba inne jeśli będzie to 54l to potrzebujesz dwie świetlówki 24W T5. A co do akwarium powiem tak warto kupić nowe bo będzie trochę więcej miejsca jak i wody.
Termometr na bazie alkoholu.
Hydrometr/areometr na początek starczy taki za około 30zł.Później można kupić profesjonalny z dokładnym odczytem od 150zł.

Edytowane przez Robteos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie zostane przy 54l poprostu się trochę boje, że wydam dużo pieniędzy a to padnie.

 

Spytam jeszcze raz, aby się upewnić :P

 

Czyli mam wlać do akwarium wodę i później wsypać pół szklanki soli do niego ?

 

 

A do czego mi napowietrzacz do odpieniacza?

Edytowane przez Dragon2588
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak koszt między akwarium 54l a te 84l to myślę jeśli chodzi na miesiąc to różnica może być max 15zł...
Ogólnie tak Wlewasz wodę osmotyczną nie kranowa!.Do akwarium tak koło 75% później sypiesz pół szklanki wody wkładasz cyrkulator włączasz go woda się miesza instalujesz grzałkę by podgrzać wodę do 25 stopni, widzisz nie ma na dnie soli mierzysz odczyt.Jeśli jest poniżej wymaganego to sypiesz połowę tego by nie przesadzić ,a mieć później odczyt między 1.018-1.023 i pomiar wykonuj gdy woda będzie mieć 25 stopni.

Co do akwarium morskiego to się nie martw jeśli chodzi o pieniądze jest to studnia bez dna i tak więcej wydasz niż planujesz  :eek:  sam wiem z swojego dwu letniego doświadczenia  :icon_e_biggrin: To co wydałem na swoje akwaria od początku to w 100% mam 3-5 letnie auto dobrej firmy.

Edytowane przez Robteos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...