Skocz do zawartości

Pytanie o aranżację do nowego projektu (105x55x50, ~290l)


mathius
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Jestem w trakcie projektowania nowego zbiornika. To moje trzecie podejście do akwarystyki roślinnej. Wcześniej naprzemiennie od kilku lat prowadziłem holendry i malawi, z przewagą tego drugiego. Ponieważ tym razem chciałbym aby "holender" wypalił mi na dobre, więc do tematu staram się podejść z głową. Z racji jednak tego, iż na roślinkach nie znam się zbyt dobrze, postanowiłem przedstawić Wam swoje plany i zapytać o opinię zanim wszystko ruszy (chodzi mi głównie o aranżację i dobór roślin do warunków jakimi będę dysponował).

 

Po kolei. Planowany zbiornik stać będzie w specjalnie przygotowanym już do tego miejscu, blisko źródła wody i kanalizy, dla ułatwienia podmian. O zbiorniku więcej opiszę poniżej. Wstępnie wspomnę tylko iż posiadać będzie komin wewnętrzny, a do tego sump. Dość już mam biegania z wiadrami po całym mieszkaniu stąd przygotowana już pełna hydraulika.

 

Akwarium

Jak wspomniałem wymiary 105x55x50. Szkło Opti-White 10mm. Jedynie podstawa ze szkła float 12mm. Komin oklejony czarną szybą dekoracyjną aby przesłonić hydraulikę wewnątrz. Tylna szyba oklejona zostanie z zewnątrz czarną folią.

Sump

Wymiary 70x30x40h. Trzy komory. Pierwsza komora zrzutu - filtracja mechaniczna, kolejna biologiczna wypełniona zostanie lawą wulkaniczną oraz keramzytem, ostatnia to komora pompy.

Podłoże

Kupiłem już 27litrów ADA Amazonia oraz 16litrów Biogruntu. Nie wiem czy zużyję cały biogrunt w takiej ilości jako podsypkę. Wyjdzie w praniu.

Oświetlenie

Ponieważ zastosuję obudowę DIY ze spienionego PCW, zastosuję w niej świetlówki, a konkretnie 4x39W T5. Tutaj zastanawiam się jeszcze nad ich barwą. Może coś doradzicie? Daje to łącznie 156W, co na pojemność zbiornika brutto daje ok 0,53 W/l. Odejmując podłoże, dekorację w postaci korzenia i skałki wynik może być nieco lepszy. Czy taka ilość światła wystarczy? W rezerwie posiadam jeszcze 2x30W T8.

 

A teraz projekt aranżacji. Nie chciałbym posiadać bardzo mocno zarośniętego akwarium. Moja wizja to dwa gęściej porośnięte miejsca, a dookoła "trawka" i przestrzeń dla jakiegoś ławicowego gatunku rybek. Jednak nad obsadą na chwilę obecną jeszcze się nie zastanawiam. Poniżej wstępny projekt. O ile wszystko co wyżej opisane jest już zakupione lub zamówione o tyle samych roślin jeszcze nie zamówiłem i mogę to jeszcze zmienić.

Aha.. jeszcze ważna informacja myślę :) Przez pierwsze 2-3 m-ce nie będę posiadał butli CO2 (przekroczony budżet). Dlatego przez ten okres będę się zmagał z bimbrownią. Planuję odpalić ze dwie lub 3 butelki w zależności od potrzeb. Skoro już o nawożeniu mowa to wspomnę, że macro i micro także będą podawane.

 

Poniżej wspomniana aranżacja. Prośba o opinię czy rośliny te dadzą rade w opisanych warunkach i czy będą się dobrze razem komponować wizualnie.

 

1 ) hygrophila pinnatifida
2 ) heteranthera zosterifolia
3 ) echinodorus bleheri
4 ) pogostemon erectus
5 ) hygrophila corymbosa
6 ) alternanthera reineckii mini
7 ) ammania sp bonsai
8 ) pogostemon helferi
9 ) blyxa japonica
10 ) cryptocoryne beckettii
11 ) hemianthus callitrichoides, lub glossostigma elatinoides (?)

A ) Korzeń porośnięty mchem (jeszcze się zastanawiam jakim)
B ) Skałka

 

post-22647-0-63451900-1426929617_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...