Skocz do zawartości

Zdychające danio


Tenno
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem wznowić akwarium po kilku latach. 120 l w zbiorniku są:

3 płatki

2 mieczyki

6 neonów inessa

2 kirysy

6 Danio czerwone

6 danio zielone (3 zdechly)

AKWARIUM

z piaskiem kwarcowym i lupkiem kwarcowym, rośliny, filtr kubełkowy tetra ex800 z deszczownicą oraz dodatkowe napowietrzenie. Woda odstala kilka dni z wkładem węglowym przed wpuszczeniem ryb. temperatura 26 stopni. Pokarm płatki firmy tropical 3 rodzaje i żywe dafnie. Nie znam parametrów wody.

 

Wpierw zakupiłem danio czerwone wraz z płatkami i mieczykami od zaufanego sprzedawcy, do nich dołączyłem po 2 dniach neony, kiryski i danio zielone z innego sklepu i wtedy zaczęły się problemy. Wiem ze moja głupota ze nie poddalem ich kwarantanie ale zbilo mi się wcześniej akwarium do tych celów.

 

Następnego dnia po wpuszczeniu 2 partii ryb do akwarium zauważyłem że kirysy mają ospę. Wiec wyjąłem filtr węglowy i podałem wg zaleceń tropical ichtio wraz ze zwiększeniem temperatury w zbiorniku ogólnym, Kirysy odłowiłem do dużego słoja wzaz z grzałka i napowietrzaczem - uzupelnilem go wodą z akwarium. Ospa ustąpiła, Kiryski najwyraźniej wracają do zdrowia.

 

W międzyczasie zauważyłem ze płatka na pletwie tez ma ospę, ustąpiła po 2 dniach i żadna z ryb nie ma oznak kulorzeska.

 

Następnie zdechlo mi jedno danio zielone, myslalem że może związane to było ze stresem transportu lub zmianą zbiornika. Następnego dnia zdechlo mi następne danio zielone. Miało ono czerwony brzuch lecz nie było rozdęte ani nie miało żadnych zmian skórnych poza zniszczonymi płetwami. Następnego dnia (czyli dziś) sytuacja dokładnie taka sama.

Ryby nie atakują się w zbiorniku. Liczyłem na to ze może spowodowane jest to chorobą wyłącznie tych danio zielonych lecz zobaczyłem ze 1 danio czerwone zachowuje się podobnie do tych co zdechly jest osowiałe pływa przy dnie wiec odlowiłem je do innego słoja w którym leży na dnie. Te danio pomimo że jest czerwone nie ma czerwonych przekrwień jak poprzednie zielone, raczej ma wklęsły brzuszek i podkulony ogon.

 

W ogólnym zbiorniku mam jesze jedno danio (zielone) z podobnie wklęslym brzuchem które nie jest zainteresowane jedzeniem.

 

Proszę o pomoc w diagnozie oraz zastosowaniu leczenia. :(((

 

Dziś będzie dzień trzeci leczenia preparatem ichtio tropical i podmiana wody. Temperatura podniesiona do 28 stopni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda odstala kilka dni z wkładem węglowym przed wpuszczeniem ryb.

 

Moim skromnym zdaniem: akwarium niedojrzałe, część się potruła, reszta osłabiona (zarówno niedojrzałym akwarium, stresem związanym z "przeprowadzką", niewłaściwą tempereturą dla części obsady, pewnie też parametrami wody itp.) to i ospa się przyplątała. Poczytaj: http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/ zwróć uwagę na punkt o cyklu azotowym.

 

Druga sprawa, obsada o różnych parametrach, robiąc dobrze jednym, szkodzisz drugim, jeśli tego nie uporządkujesz to nie będzie dobrze. Poczytaj o rybach zanim je kupisz- jakie mają wymagania co do parametrów wody, temperatury itp. Dowiesz się też innych ciekawych rzeczy np.że kiryski to ryby stadne, a neony ławicowe - u Ciebie to ani stado ani ławica ;)

 

Trzecia sprawa, po co Ci na stałe trzymać węgiel w filtrze? Jeśli masz rośliny to po jakim czasie już ich nie będziesz miał. Dodatkowe napowietrzanie - rozumiem,że chodzi Ci o "magiczne bąbelki"? ;) Przy deszczownicy zbędne.

 

Nie znam parametrów wody.

 

 

A szkoda bo na tej podstawie mógłbyś dobrze dobrać obsadę, może warto o tym pomyśleć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...