Skocz do zawartości

Zniszczona skorupka ampularii


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałam Was prosić o pomoc w sprawie ampularii mojej znajomej. Nieskromnie powiem,że troszkę za moją namową znikneły z 60 litrów 3 welonki, żwirek i sztuczna roślinka, a pojawiły się gupiki pawie oczka, piasek, anubias i moje microsorium. Jakoś to wszystko na razie funkcjonuje :) Parametry wody, mierzone już dość dawno ale ona leje kranówę więc myslę, że nic się specjalnie nie zmieniło: Ph Ok 7,4, GH ok 15, KH ok 8.

I tutaj pojawia się problem bo jakiś czas temu została dokupiona do tego ampularia, niby nic dziwnego ale wczoraj rozmawiałyśmy telefonicznie i ona mi się pyta czy jak myje swoją ampularię to też jej kolor schodzi - zdębiałam :-|  I co się okazało - na skorupkę ampularii weszło trochę glona i postanowiono to wyczyścić przy pomocy gąbki do mycia naczyń - obawiam się,że tej szorstkiej części. W wyniku tego część skorupki została starta, ampularia była żółta, a teraz w niektórych miejscach straciła ten kolor.Nie mam zdjęcia ale jeśli będzie trzeba to ją poproszę i zrobi.

 

Moje pytanie, znajoma twierdzi,że jakoś mocno nie tarła tej skorupki bo bała się,że ją zgniecie, czy zatem to normalne aby skorupka była na tyle miękka? A może to normalne? Ja ze swoją nigdy tego nie próbowałam więc nie wiem ;) Czy idzie jakoś pomóc ampułce aby się to zregenerowało? Woda jest śednio twarda więc może z czasem to się samo naprawi i lepiej nic nie robić? Doradźcie proszę :)

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Woda jest śednio twarda więc może z czasem to się samo naprawi i lepiej nic nie robić?

Na chłopski rozum to biorąc, to nic bym nie robił :) Szkoda ślimaczka... mam nadzieję, że się zregeneruje.

 

 

 

na skorupkę ampularii weszło trochę glona i postanowiono to wyczyścić przy pomocy gąbki do mycia naczyń - obawiam się,że tej szorstkiej części.

Przyznam, że takie działanie mnie trochę zaskoczyło. Dobrze, że na myjkę z nią nie pojechała :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chłopski rozum to biorąc, to nic bym nie robił :)

 

Też tak w pierwszej chwili pomyślałam, tym bardziej,że woda dość twarda więc i wapnia trochę jest ale zastanawia mnie czy mimo to ampułka nie ma jakiś braków,że ta skorupka tak się szybko zniszczyła? Nie wiem może to jakieś braki żywieniowe? Może coś można byłoby jej dawać aby się wzmocniła i szybciej zregenerwoała? Ja się na ślimakach nie znam, swojej to nawet specjalnie nie karmie bo to wielce zaradny ślimak ;)

 

 

Dobrze, że na myjkę z nią nie pojechała :)

 

Hahaha no ale w domu mają zmywarkę więc w gre wchodził jeszcze czarniejszy scenariusz ;)

 

Edit: Ktoś może próbował z sepią (naturalny szkielet wapienny mątwy)? Tak myślę bo do wody włożyć nie bardzo bo zrobi się beton ale jakby przy tafli zawiesić? Myślicie,że ampułka by skubała? Byśmy się we dwie zrzuciły dla mojej i jej ampularii to by po 6 zł wyszło więc koszt nie duży :) Ktoś ma z tym jakieś doświadczenia?

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...