Skocz do zawartości

Nowy okrzemek czy brunatnica?


tomek.pod
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Postanowiłem założyć pierwsze akwarium z roślinkami(kryptokoryna, kabomba, parvula). Poczytałem troszkę na forum i zdecydowałem się na ziemie ogrodową. Baniak 25l wystartował 21 stycznia. Oświetlenie żarówka energooszczędna 11w barwa 6500k. Cztery dni po starcie zaczęły się moje problemy. Na korzeniu pojawił się biały nalot obecnie ustępuje, oraz pojawiły się glony, nie wiem jak je zidentyfikować. Czy są to brunatnice czy okrzemki. świecę teraz od 8-20, zaczynałem od 12-20 i zwiększałem o godz dziennie. Wprowadziłem węgiel aktywny w płynie od tygodnia. Teraz wyjeżdżam na tydzień na urlop i zastanawiam się czy nie wyłączyć światła na ten tydzień. No i do tego teraz doszły po 2 podmianie wody nicienie. Obsadę planuje krewetki oraz 5 szt neonów inesa które mi zostały z poprzedniego akwarium.

Wodę podmienialem 2 razy po ok 50%
Z parametrów to znam tylko temp. 23C W

post-22384-0-22115200-1423213701_thumb.jpg

post-22384-0-57447700-1423213715_thumb.jpg

post-22384-0-09559100-1423213733_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to za długo świecisz. Może ktoś się ze mną nie zgadzać, ale moim zdaniem max to 8 godzin. Ja świecę 7 godzin. Rośliny rosną, glonów praktycznie brak.  Oświetlenie zwiększasz za szybko. 30 minut, co kilka dni. Możesz mi odpowiedzieć, po co teraz podmieniasz wodę? … i to aż 50%?  Pleśń na korzeniu zniknie sama. Okrzemki przy nowym akwarium to normalna rzecz. Z czasem, gdy akwarium poprowadzisz prawidłowo okrzemki znikną. Węgiel w płynie jak najbardziej, ale podwójna dawka na początek + potas i jak najwięcej zielska.

Robale pewnie przyniosłeś z roślinami. U mnie przy zakładaniu też było ich sporo, ale teraz ich w ogóle nie widać. Gdy wyłączysz oświetlenie to okrzemki mogą „zalać” całe akwarium. Okrzemek lubi zacienione miejsca. Co do neonów to nie wypowiem się nic. Powiem tylko tyle, że dużo za małe akwarium. Testy pasowałoby kupić. Każde akwarium dojrzewa inaczej i może okazać się, że nawet po miesiącu jest jeszcze w takiej fazie, że nie nadaje się do wpuszczenia rybek i krewetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi odpowiedzieć, po co teraz podmieniasz wodę? … i to aż 50%?

wyczytałem że w nowych zbiornikach podmienia się wodę co tydzień zaczynając od 50% a kończąc na 10% tygodniowo. Wiec będą to okrzemki? w takim razie zostawię oświetlenie a można zmniejszyć odrazu do tych 7h?

 

 

 

Co do neonów to nie wypowiem się nic. Powiem tylko tyle, że dużo za małe akwarium
 wiem, wiem ale nie mam ich komu oddać. Docelowo ma to być zbiornik dla krewetek. a wymiary to 40x25x25 Edytowane przez tomek.pod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz czas oświetlenia nawet do 6 godzin. Mnie uczyli inaczej chyba, że to stara szkoła. Gdy akwarium dojrzeje dopiero mam zrobić pierwszą podmiankę i to nie 50% a 25%. Podmieniając wodę wydłużam czas dojrzewania zbiornika.     

Ty kup sobie testy. Mały zbiornik dojrzewa dłużej i trudniej utrzymać prawidłowe parametry. Moje 25 litrów dojrzewało 2 miesiące.  Twoje może krócej, ale może i dłużej.

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Wróciłem z urlopu i okazało się, że jest nawet gorzej niż lepiej. Okrzemki nie ustąpiły a dodatkowo pojawiła się biała wata na bakopie, i zielone nitki na korzeniu. Na powierzchni wody utworzyły się bakterie. Dziś podmienię wodę i tu moje pytanie czy 50% czy mniej podmienić? Drugie pytanie - przywiozłem akwarium 60l i to będzie docelowe chce przenieść roślinki do niego czy warto? Trzecie pytanie - czy to możliwe żeby było aż tyle problemów. Poniżej fotografie jak to wygląda. Proszę o identyfikacje glonów. 

wydaje mi się że są to krasnorosty...

post-22384-0-43514500-1423984461_thumb.jpg

post-22384-0-80830800-1423984475_thumb.jpg

post-22384-0-11742200-1423984489_thumb.jpg

post-22384-0-23251700-1423984507_thumb.jpg

post-22384-0-77734500-1423984518_thumb.jpg

post-22384-0-61003600-1423984532_thumb.jpg

Edytowane przez tomek.pod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...