Jump to content

Akwarium 240l - wyposazenie + obsada


Recommended Posts

Witam serdecznie. Na jesień zamierzam powrócić do swojej pasji z lat dzieciństwa i założyć akwarium, ponieważ po 15 latach przerwy pojawiła się taka możliwość :) Będąc małym kasztanem przeczytałem chyba wszystkie możliwe książki o akwarystyce, jakie tylko były dostępne - akwarystyka była jednocześnie moją pasją i dramatem, gdyż mogłem sobie pozwolić jedynie na akwarium 13l, z pełną świadomością ograniczeń z tego faktu wynikających.

 

Tak więc za jakieś pół roku zakładam akwarium o rozmiarach cieszących mą duszę i jednocześnie kręcących łezkę w oku - akwarium 240l. Jednocześnie po wstępnym researchu mogę stwierdzić, iż technika i standardy akwarystyczne obecnie uznawane za normę, w latach 90 tych były istnym kosmosem.

W związku z czym mam niemały dylemat co, jak i czym się jada i pomoc ze strony użytkowników będzie nieoceniona.

 

Kwestie, ktore mnie interesuja:

 

- z filmików na yt oraz kalkulacji poboru prądu bardzo spodobały mi się świetlówki LED. Czy świetlówka AquaLux LED white+ 100 o jasności 6600lm będzie odpowiednia dla oświetlenia zbiornika o dł. 120 cm? Oczywiście wiem, że ito zależy od potrzeb roślin, ale czy może jest tak, że świetlówka ta wystarczy dla większości?

 

-naogladałem się pięknych trawniczków i mchów, szczerze powiedziawszy mech mnie oczarował i w myślach już myślę o aranżacjach zdominowanych przez mchy. Jednak zamierzam mieć kiryski i tu nasówa mi się pytanie - czy przy dnie, zarośniętym jakimś trawniczkiem i mchem (generalnie roślinami pokrywającymi dno w 100%) da się trzymać kiryski?

 

- jaką obsadę proponujecie? Chciałbym mieć możliwie jak najwięcej kirysków, platki, a co do reszty to nie mam pomysłu, jedno jest pewne, że prętnik karłowaty samiec+2 samiczki (wiem, że są z Azji, ale mam ogromny sentyment do tej rybki z dzieciństwa)

 

-skoro będą mchy to może jakieś krewetki do jego czyszczenia? I jakie skoro będzie dużo kirysków? Mech planuję nie tylko na dnie ale np. ściana tylnia.

 

Z całą pewnością będę miał jescze wiele pytań, ale odpowiedzi na te pozwolą mi jakoś się ukierunkować. Aha, dodam, że instalacje CO2 raczej są poza moimi zainteresowaniami :)

Link to comment
Share on other sites

A Co2 jest najważniejsze nie chodzi tu o zainteresowanie tylko o to jak co2 wpływa na wzrost roślin i jak niweluje glony  :) sama się o tym przekonałam :)  Mnie np nie stać na butlę ale korzystam ze zwykłej bimbrowni i jest ok :) Powodzenia przy baniaczku!

Edited by djmoniska
Link to comment
Share on other sites

A czy CO2 wpływa też na jakość roślin czy tylko tempo wzrostu? Bo mi się nie spieszy i roślinki mogą sobie rosnąć powoli, bez niepotrzebnego narzucania tempa :) A co z innymi nurtującymi mnie kwestiami? :)

Link to comment
Share on other sites

Planując obsadę ryb musisz znać parametry wody . Także do parametrów dobierasz obsadę .

Parametrów wody jeszcze nie znam, ale w gruncie rzeczy zarówno pH jak i twardość można modyfikować, więc najpierw mogę sobie wybrać obsadę, a potem przygotować pod rybki wodę :)

Link to comment
Share on other sites

z filmików na yt oraz kalkulacji poboru prądu bardzo spodobały mi się świetlówki LED. Czy świetlówka AquaLux LED white+ 100 o jasności 6600lm będzie odpowiednia dla oświetlenia zbiornika o dł. 120 cm? Oczywiście wiem, że ito zależy od potrzeb roślin, ale czy może jest tak, że świetlówka ta wystarczy dla większości?

 

Z tego co mi wiadomo, to zwykła świetlówka rozprasza światło o wiele bardziej niż LEDy. Producent podaje, że to zamiennik dwóch świetlówek o mocy 39W, czyli jakieś 0,3W/litr. To jest moc wystarczająca dla mało wymagających roślin. Dla mchów może i wystarczy ale praktycznie wszystkie rośliny trawnikowe odpadają. Od siebie dodam, że ta świetlówka to naprawdę spory koszt i osobiście kupiłbym belkę oświetleniową 2x54W - co i tak pozwoli na trzymanie ledwie mało i średnio wymagających roślin. 

 

 

 

naogladałem się pięknych trawniczków i mchów, szczerze powiedziawszy mech mnie oczarował i w myślach już myślę o aranżacjach zdominowanych przez mchy. Jednak zamierzam mieć kiryski i tu nasówa mi się pytanie - czy przy dnie, zarośniętym jakimś trawniczkiem i mchem (generalnie roślinami pokrywającymi dno w 100%) da się trzymać kiryski?

 

Kiryski wymagają piachu na dnie i jeśli planujesz ryby denne, to tylko i wyłącznie piach i to sporo. Możesz częściowo zrobić trawnik a częściowo pozostawić plażę dla kirysków, dużą plażę. 

 

 

 

jaką obsadę proponujecie? Chciałbym mieć możliwie jak najwięcej kirysków, platki, a co do reszty to nie mam pomysłu, jedno jest pewne, że prętnik karłowaty samiec+2 samiczki (wiem, że są z Azji, ale mam ogromny sentyment do tej rybki z dzieciństwa)

 Najlepiej załóż osobny temat w dziale poświęconym obsadom ryb kiedy wszystko będziesz miał gotowe i będziesz znać parametry wody (pH, GH, KH). Jeśli parametry Ci pozwolą to widziałbym to tak: harem Prętnika Karłowatego, 10x Kirysek (jaki, to już zależy od Ciebie) i do tego duża ławica mniejszych rybek.  Ale to tylko moja sugestia

 

 

 

A czy CO2 wpływa też na jakość roślin czy tylko tempo wzrostu? Bo mi się nie spieszy i roślinki mogą sobie rosnąć powoli, bez niepotrzebnego narzucania tempa  :) A co z innymi nurtującymi mnie kwestiami?  :)

Nie każda roślina wymaga nawożenia CO2 ale z reguły rosną okazalej kiedy się go stosuje, a to dlatego, że rośliny wymagają CO2 do przeprowadzenia fotosyntezy. Jednak nie samym dwutlenkiem węgla żyją rośliny, lecz potrzebują również światła i składników mineralnych. Tak więc w praktyce nawożenia CO2 stosuje się wyłącznie przy oświetleniu powyżej 0,5W/litr (liczone dla świetlówki T5/T8) i nawożeniu mikro i makroelementowym. Jeśli nie chcesz, aby koszty Cię zabiły powinieneś celować w akwarium typu low-tech. Poczytaj o nich. Jeśli czujesz się na siłach i masz pieniądze do zainwestowania - zapoznaj się z tematem akwarium typu high-tech :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...