Skocz do zawartości

Akwarium 240l - wyposazenie + obsada


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Na jesień zamierzam powrócić do swojej pasji z lat dzieciństwa i założyć akwarium, ponieważ po 15 latach przerwy pojawiła się taka możliwość :) Będąc małym kasztanem przeczytałem chyba wszystkie możliwe książki o akwarystyce, jakie tylko były dostępne - akwarystyka była jednocześnie moją pasją i dramatem, gdyż mogłem sobie pozwolić jedynie na akwarium 13l, z pełną świadomością ograniczeń z tego faktu wynikających.

 

Tak więc za jakieś pół roku zakładam akwarium o rozmiarach cieszących mą duszę i jednocześnie kręcących łezkę w oku - akwarium 240l. Jednocześnie po wstępnym researchu mogę stwierdzić, iż technika i standardy akwarystyczne obecnie uznawane za normę, w latach 90 tych były istnym kosmosem.

W związku z czym mam niemały dylemat co, jak i czym się jada i pomoc ze strony użytkowników będzie nieoceniona.

 

Kwestie, ktore mnie interesuja:

 

- z filmików na yt oraz kalkulacji poboru prądu bardzo spodobały mi się świetlówki LED. Czy świetlówka AquaLux LED white+ 100 o jasności 6600lm będzie odpowiednia dla oświetlenia zbiornika o dł. 120 cm? Oczywiście wiem, że ito zależy od potrzeb roślin, ale czy może jest tak, że świetlówka ta wystarczy dla większości?

 

-naogladałem się pięknych trawniczków i mchów, szczerze powiedziawszy mech mnie oczarował i w myślach już myślę o aranżacjach zdominowanych przez mchy. Jednak zamierzam mieć kiryski i tu nasówa mi się pytanie - czy przy dnie, zarośniętym jakimś trawniczkiem i mchem (generalnie roślinami pokrywającymi dno w 100%) da się trzymać kiryski?

 

- jaką obsadę proponujecie? Chciałbym mieć możliwie jak najwięcej kirysków, platki, a co do reszty to nie mam pomysłu, jedno jest pewne, że prętnik karłowaty samiec+2 samiczki (wiem, że są z Azji, ale mam ogromny sentyment do tej rybki z dzieciństwa)

 

-skoro będą mchy to może jakieś krewetki do jego czyszczenia? I jakie skoro będzie dużo kirysków? Mech planuję nie tylko na dnie ale np. ściana tylnia.

 

Z całą pewnością będę miał jescze wiele pytań, ale odpowiedzi na te pozwolą mi jakoś się ukierunkować. Aha, dodam, że instalacje CO2 raczej są poza moimi zainteresowaniami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Co2 jest najważniejsze nie chodzi tu o zainteresowanie tylko o to jak co2 wpływa na wzrost roślin i jak niweluje glony  :) sama się o tym przekonałam :)  Mnie np nie stać na butlę ale korzystam ze zwykłej bimbrowni i jest ok :) Powodzenia przy baniaczku!

Edytowane przez djmoniska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planując obsadę ryb musisz znać parametry wody . Także do parametrów dobierasz obsadę .

Parametrów wody jeszcze nie znam, ale w gruncie rzeczy zarówno pH jak i twardość można modyfikować, więc najpierw mogę sobie wybrać obsadę, a potem przygotować pod rybki wodę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z filmików na yt oraz kalkulacji poboru prądu bardzo spodobały mi się świetlówki LED. Czy świetlówka AquaLux LED white+ 100 o jasności 6600lm będzie odpowiednia dla oświetlenia zbiornika o dł. 120 cm? Oczywiście wiem, że ito zależy od potrzeb roślin, ale czy może jest tak, że świetlówka ta wystarczy dla większości?

 

Z tego co mi wiadomo, to zwykła świetlówka rozprasza światło o wiele bardziej niż LEDy. Producent podaje, że to zamiennik dwóch świetlówek o mocy 39W, czyli jakieś 0,3W/litr. To jest moc wystarczająca dla mało wymagających roślin. Dla mchów może i wystarczy ale praktycznie wszystkie rośliny trawnikowe odpadają. Od siebie dodam, że ta świetlówka to naprawdę spory koszt i osobiście kupiłbym belkę oświetleniową 2x54W - co i tak pozwoli na trzymanie ledwie mało i średnio wymagających roślin. 

 

 

 

naogladałem się pięknych trawniczków i mchów, szczerze powiedziawszy mech mnie oczarował i w myślach już myślę o aranżacjach zdominowanych przez mchy. Jednak zamierzam mieć kiryski i tu nasówa mi się pytanie - czy przy dnie, zarośniętym jakimś trawniczkiem i mchem (generalnie roślinami pokrywającymi dno w 100%) da się trzymać kiryski?

 

Kiryski wymagają piachu na dnie i jeśli planujesz ryby denne, to tylko i wyłącznie piach i to sporo. Możesz częściowo zrobić trawnik a częściowo pozostawić plażę dla kirysków, dużą plażę. 

 

 

 

jaką obsadę proponujecie? Chciałbym mieć możliwie jak najwięcej kirysków, platki, a co do reszty to nie mam pomysłu, jedno jest pewne, że prętnik karłowaty samiec+2 samiczki (wiem, że są z Azji, ale mam ogromny sentyment do tej rybki z dzieciństwa)

 Najlepiej załóż osobny temat w dziale poświęconym obsadom ryb kiedy wszystko będziesz miał gotowe i będziesz znać parametry wody (pH, GH, KH). Jeśli parametry Ci pozwolą to widziałbym to tak: harem Prętnika Karłowatego, 10x Kirysek (jaki, to już zależy od Ciebie) i do tego duża ławica mniejszych rybek.  Ale to tylko moja sugestia

 

 

 

A czy CO2 wpływa też na jakość roślin czy tylko tempo wzrostu? Bo mi się nie spieszy i roślinki mogą sobie rosnąć powoli, bez niepotrzebnego narzucania tempa  :) A co z innymi nurtującymi mnie kwestiami?  :)

Nie każda roślina wymaga nawożenia CO2 ale z reguły rosną okazalej kiedy się go stosuje, a to dlatego, że rośliny wymagają CO2 do przeprowadzenia fotosyntezy. Jednak nie samym dwutlenkiem węgla żyją rośliny, lecz potrzebują również światła i składników mineralnych. Tak więc w praktyce nawożenia CO2 stosuje się wyłącznie przy oświetleniu powyżej 0,5W/litr (liczone dla świetlówki T5/T8) i nawożeniu mikro i makroelementowym. Jeśli nie chcesz, aby koszty Cię zabiły powinieneś celować w akwarium typu low-tech. Poczytaj o nich. Jeśli czujesz się na siłach i masz pieniądze do zainwestowania - zapoznaj się z tematem akwarium typu high-tech :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...