Jump to content

napowietrzenie a filtracja


Recommended Posts

Chciałam się was zapytać o jedną rzecz czy w akwarium o małej ilości roślin powinno być napowietrzenie w postaci bąbelków? Czy zwykła filtracja wody wystarczy? Pan w sklepie zoologicznym mówił że wystarczy w zupełności sama cyrkulacja wody. Mam akwarium 54l i filtr aquael fun mini.

Link to comment
Share on other sites

Moje zdanie?

Zależy...

Jeżeli masz na powierzchni kożuch bakteryjny (a nie ma co się oszukiwać, większość ma...) to staraj się tak ustawić wylot filtra by ruch wody autentycznie występował i "łamał" kożuch - on ogranicza napowietrzanie. Tutaj super przydaje się deszczownica, można za 15-25zł dokupić. Ja w takim zbiorniku (co prawda z zupełnie inną filtracją) puściłem wzdłuż tylnej ścianki 6 segmentów. Pierwszy i ostatni skierowany do przodu by wyraźnie ruszał taflę, 4 wewnętrzne skierowane na tył, troszkę w dół (ale tylko tyle by nie wylewały wody przez tylną ściankę. Sprawuje się super i jest bezgłośne.

 

Jeżeli nie masz takiej możliwości jak powyżej i masz kożuch, to dałbym napowietrzanie. Pierw delikatne i obserwowałbym mieszkańców jak się zachowują - ewentualnie więcej nawiewu.

 

Jeżeli nie masz kożucha to tobie zazdroszczę no i ruch wody wystarczy w większości wypadków. Skieruj tylko wylot bardziej na taflę by się kręciła ale nie robiła efektu pralki w samym zbiorniku.

 

Jeszcze raz, w moim 54L nie mam osobnego napowietrzania, natleniam przez ruch wody i jest bardzo dobrze... fakt, że roślin dużo i to też pomaga ale nie mam bąbelków od samego początku. Jeżeli tafla się rusza na większości powierzchni to wystarczy.

 

Pamiętaj tylko, że napowietrzanie przez bąbelki zmniejsza ilość dwutlenku węgla w wodzie - należałoby obserwować parametry i rośliny czy aby nie podawać większej dawki węgla z zewnątrz ale nie powinno być takiej potrzeby.

Edited by Adamu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...