Skocz do zawartości

napowietrzenie a filtracja


Monia80
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałam się was zapytać o jedną rzecz czy w akwarium o małej ilości roślin powinno być napowietrzenie w postaci bąbelków? Czy zwykła filtracja wody wystarczy? Pan w sklepie zoologicznym mówił że wystarczy w zupełności sama cyrkulacja wody. Mam akwarium 54l i filtr aquael fun mini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie?

Zależy...

Jeżeli masz na powierzchni kożuch bakteryjny (a nie ma co się oszukiwać, większość ma...) to staraj się tak ustawić wylot filtra by ruch wody autentycznie występował i "łamał" kożuch - on ogranicza napowietrzanie. Tutaj super przydaje się deszczownica, można za 15-25zł dokupić. Ja w takim zbiorniku (co prawda z zupełnie inną filtracją) puściłem wzdłuż tylnej ścianki 6 segmentów. Pierwszy i ostatni skierowany do przodu by wyraźnie ruszał taflę, 4 wewnętrzne skierowane na tył, troszkę w dół (ale tylko tyle by nie wylewały wody przez tylną ściankę. Sprawuje się super i jest bezgłośne.

 

Jeżeli nie masz takiej możliwości jak powyżej i masz kożuch, to dałbym napowietrzanie. Pierw delikatne i obserwowałbym mieszkańców jak się zachowują - ewentualnie więcej nawiewu.

 

Jeżeli nie masz kożucha to tobie zazdroszczę no i ruch wody wystarczy w większości wypadków. Skieruj tylko wylot bardziej na taflę by się kręciła ale nie robiła efektu pralki w samym zbiorniku.

 

Jeszcze raz, w moim 54L nie mam osobnego napowietrzania, natleniam przez ruch wody i jest bardzo dobrze... fakt, że roślin dużo i to też pomaga ale nie mam bąbelków od samego początku. Jeżeli tafla się rusza na większości powierzchni to wystarczy.

 

Pamiętaj tylko, że napowietrzanie przez bąbelki zmniejsza ilość dwutlenku węgla w wodzie - należałoby obserwować parametry i rośliny czy aby nie podawać większej dawki węgla z zewnątrz ale nie powinno być takiej potrzeby.

Edytowane przez Adamu
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...