Skocz do zawartości

Problem z nawożeniem


Daniel1993
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam problem z nawożeniem akwarium. Zacznę od początku akwarium to 240l oświetlenie 2x30w + 39w jarzeniowe. Filtry to midikani 800 aquaela i wewnętrzny fan 1 plus. Akwarium po 3 miesiącach od startu zauważyłem ,że kondycja roślin jest kiepska dlatego szukałem i zakupiłem nawozy od sklepu akwarium-net.pl . Chodzi tu konkretnie o nawozy mikro makro i węgiel w płynie. Według wyliczeń stosowałem tygodniowe dawki :

Potas około 20 mg/l

NO3   10,5 mg/l

PO4   1 mg/l

Fe  0.2 mg/l    uzyskane z nawozu mikro

Węgiel w płynie według zaleceń producenta czyli na moje akwarium jakieś 4 naciśnięcia pompki.

Początkowo rośliny niesamowicie ruszyły potem obserwowałem delikatnie jaśniejsze liście i pokarbowane u nadwódki szerokolistnej jak dość mocno poskręcane na żabienicy której dokładnej nazwy nie znam.  Robiłem co tydzień podmiany 20% wody. Leję kranówkę której parametrów  nie znam jedynie wiem ,że dużooo kamienia z niej mamy. Teraz sytuacja wygląda tak ,że nadwódka ma dziury we wszystkich liściach do tego takie bardziej brązowe kolory. Jest dużo dziurek w liściach i ogólnie jeszcze kilka gatunków ma ciemniejsze liście wręcz jakby bardzo delikatny rdzawy nalot. Testów nie mam także o parametrach wody nic nie wiem. Z obsady zbiornika nic nie pada ani w rybach ani w krewetkach. Co mogę z tym wszystkich zrobić ,bo jestem mocno podirytowany i sam już nie wiem co jest źle. Wolałbym nie kupować testów ze względu na ich ceny jak i na to ,że słyszałem masę opinii o rozbieżności wyników. Proszę o poradę czego ile stosować  może tak ,żeby było mniej ale bezpiecznie. Nie zależy mi na szybkim przyroście tylko na utrzymaniu roślin w dobrej kondycji.  Dodam jeszcze ,że podłoże to piasek zasypany drobnymi kamieniami do tego w korzenie podaje kulki glina torf. Roślin jest dość sporo ryb jeszcze więcej :)Świecę od 10 do 21.30 czy to nie za długo ? Ostatnio na szybie pojawiło się trochę glonów. Czekam na pomoc i pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde akwarium jest inne i nie ma jednej recepty na odpowiednie nawożenie, a to jak jest z danym mogą pokazać tylko testy - bez nich to strzelanie i lanie w ciemno co może tylko narobić więcej szkód niż pożytku. Dziury w liściach wskazywałyby na braki potasu, glony na szybach i fakt,że lejesz kranówkę na nadmiar mikro ale to tylko gdybanie. Kup chociaż testy na NO3, PO4 i Fe, fajnie byłoby też mieć ten potas.Światło moim zdaniem możesz zmniejszyć do 10h. Oszczędzanie na testach w tym przypadku tak średnio wychodzi bo za chwile to co zaoszczędziłeś wydasz na nowe rośliny ;)
Nie wiem też jak tam bez testów Twoje ryby, tym bardziej,że piszesz,że lejesz samą, twardą kranówę, a ryb sporo... Warto byłoby się też temu przyjżeć,żebyś z działu nawożenia roślin za chwilę nie trafił do działu choroby ryb, bo to,że nic teraz nie pada nie znaczy,że jest dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz oświetlenie dokładnie? Barwa światła?

Kulki gt należy dokładać co 3-4 miesiące. Czy dokładałeś je?

 

Przyczepię się do filtracji, która moim zdaniem jest za słaba, chyba że ten midikani jest rozbudowany o kilka dodatkowycj pojemników?! Jakie media filtracyjne masz w filtrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie testy do wody sprawdzone i najlepiej tanie polecacie ? 

Świetlówki to 2 standardowe 30w t8 z obudowy wromaka dlatego pewnie nic szczególnego i jedna sylvania 6500K 39w t5

Filtr Midikani to nie multikani jest według producenta przeznaczony do 250l ale wiem jak z tym jest dlatego dołożyłem ten wewnętrzny dla mieszania wody. Kubełek jest założony tym co daje producent czyli gąbka ,keramzyt ,ceramika ,wata filtracyjna ale dołożyłem tego tyle żeby koszyki były pełne ,bo standardowo jest trochę ubogo. Kulki uzupełniam co 3 miesiące. Na dnie zbiornika jest jeszcze kilka dobrych garści ziemi ogrodowej tak zrobiony miałem poprzedni zbiornik 100l i rosło niesamowicie bez nawożenia nawet. Na oko cyrkulacja wody jest dobra nie stoi to w miejscu regularnie przetykam co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ogarniemy to bez testów.

 

Tomek z całym szacunkiem ale odradzanie początkującemu akwaryście zakupu jakby nie patrząc dość podstawowych testów, tym bardziej przy stwierdzeniu:

 

 

Roślin jest dość sporo ryb jeszcze więcej :)

 

i zaczynających się problemach z glonami uważam za kiepski pomysł, no ale jeśli jesteś w stanie mu pomóc bez nich to chętnie zobaczę jaki będzie tego końcowy efekt ;)

 

 

Jakie testy do wody sprawdzone i najlepiej tanie polecacie ? 

 

Polecam kropelkowe, są droższe od paskowych ale lepsze i to zakup już na jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym obejść się bez testów ,bo czytając opinie w sieci to wskazania też potrafią mylić. Wiele osób nawozi bez testów tylko podmienia 30-50% wody dlatego zwiększyłem podmiany do tych 35% dziś była pierwsza wcześniejsze tylko 20 % Zdjęcia zrobiłem i przepraszam za ich jakość może coś uda się wypatrzeć. Ja wiem ,że na forach to pierwsze co to testy testy testy :) Co wy na to ? 

post-9405-0-87118000-1421506898_thumb.jpg

post-9405-0-67060600-1421506920_thumb.jpg

post-9405-0-33294700-1421506948_thumb.jpg

post-9405-0-52962400-1421506969_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie widzę ,że mój temat umarł mimo wcześniejszego zainteresowania. Ja jednak nie poddaje się mam nowe informacje z wodociągów udało mi się uzyskać

PH 7

Fe 60 mg/l -to w ogóle możliwe ?

NO3 4,5 mg/l

"sumaryczna wartość wapnia i magnezu 290 mg/l

Tyle wiem oczywiście są to dane w przybliżeniu zawsze trochę się zmieniają ale chociaż już wiadomo mniej więcej o co chodzi. Od weekendu kiedy zrobiłem podmianę podaję makro tak ,że do wody trafia przez tydzień około 7,5 mg/l NO3 i tyle samo K do tego leję węgiel w płynie w standardowej dawce bez mikro. Rośliny jakby zaprzestały się "rozpadać" mówię tu głównie o nadwódce ,bo to z nią mam największe problemy. Wydaje mi się ,że coś tam rośnie powoli. Tu moje pytanie ile dawać NO3 i potasu w takiej sytuacji i czy może ze względu na to ,że z podmianą dostaje się tak dużo żelaza to zmniejszyć ilość podmienianej wody albo częstotliwość ? Proszę o jeszcze trochę cierpliwości do mnie :D Dodam jeszcze ,że w akwarium na tej samej wodzie w którym podawane jest jednorazowo 15mg/l potasu z K2SO4 poprawiło się pod względem dziur i rośliny delikatnie ruszyły bez szału ale widać poprawę oświetlenie podobne i bez jakiegokolwiek nawożenia więcej. 

Edytowane przez Daniel1993
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...