Jump to content

krewetkarium 30l + rośliny

qevo
 Share

Recommended Posts

Mam zbieroniczek 30l, odpowiedni filtr kaskadowy, grzałkę i już od dawna chcę założyć krewetkarium, jako że jest to moje pierwsze, mam kilka pytań.
Myślałem żeby wpuścić tam z 10 RC, bo słyszałem że krewetki szybko się mnożą, tylko co do nich dodać? Nie chcę bojownika, ani gupików, może neonki?
Drugie pytanie to podłoże, podobno krewetki lepiej czują się na ciemnym podłożu czy czarny żwirek 3-5mm będzie odpowiedni?
Trzecie pytanie dotyczy roślin. Dowiedziałem się że krewetki lubią mchy, myślałem nad mchem jawajskim, dwoma moss ballami, dużym heńkiem i Hygrophila difformis tylko pytanie czy coś jeszcze do tego dodać, a może coś odjąć? Czekam na wasze sugestie! ;)

Zależy jakie krewetki zamierzasz trzymać, ale jeśli np redki i tym podobne wielkością, to gupiki mogą być ale  tez potrafią dziabnąć małe sztuki - większe już nie. Na pewno brobnoustki będą ok. w ogóle szukaj ryb z małymi otworami gębowymi 

co do podłoża to  Oliver Knott - Nature Soil jest bardzo wygodne w użyciu nie trzeba robić tak częstych podmian na początku jak w przypadku amazonii, lepiej klaruje wodę, i zapewnia minimalnie wolniejszy start. Również granulki są bardziej miękkie niż ADA. 

Jak nie planujesz dużej obsady roślinnej z wymagających roślin i zależy ci na łatwości obsługi to bierz Knotta. Ja posiadam Amazonie II i również nie narzekam ładnie wszystko rośnie lecz może to kwestia gustu bo optycznie bardziej podoba mi się podłoże Olivera Knotta jest na pewno ciemniejsze. 
A dla krewetek wszystkie te podłoża będą odpowiednie bo korygują parametry wody i działają jak filtr biologiczny. 
Mam nadzieje że to Ci pomoże. 

PS: Info zgarnięte z neta, jak coś to mogę podesłać kilka ciekawych linków na temat krewetek bo sam kiedyś bawiłem się w krewetkarium jak chcesz to podeśle na prv pozdro i powodzenia :)

• Like 1

Na podłożu aktywnym lub Bazalcie krewetki RC bardzo szybko się rozmnażają dlatego takie podłoże nie jest polecane dla wszystkich według mnie najlepsze podłoża to:

1 - DENNERLE Nano Garnelenkies - 0,7-1,2mm
2 - DENNERLE Kristall-Quarzkies - 1-2mm
3- PIASEK KWARCOWY 0,8-1,2mm 
4- PIASEK KWARCOWY 0,8-1,6mm
5 - PIASEK KWARCOWY 1,4-2mm
6- ŻWIREK PIASEK KWARCOWY 2-3mm

Piasek Kwarcowy jest najtańszym rozwiązaniem :)