Skocz do zawartości

[112] Dwie ławice a może coś innego?


Agania
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w doborze obsady do akwa 112

 

W wodociągach podano mi że woda jest bardzo miękka na poziomie 43 mg/l CaCO3 czyli poniżej 5 stopni (niestety nie mam testów). Mieszkam tuż u podnóża gór i wodociągi biorą wodę z górskiego ujęcia

PH wg testu zoolek to 7

NO2 - 0

NO3 - ok 20

Akwarium funkcjonuje ponad pół roku.

Obecnie jest tam

 

10 neonów czerwonych

4 kiryski panda (niestety jeden padł)

1 krewetka Amano (2 wybrały się na wędrówkę nie wiadomo gdzie)

xx krewetek rili

 

oprócz tego 2 korzenie, torchę skałek sepertynitu, mech jawajski, 2 żabienice, 2 anubiasy

oświetlenie 2x18W (standardowe 865 + Philips Aquarelle)

Dodatkowo chodzą dwa filtry - kaskada FZN3 i filtr mechaniczny z gąbką (pozostałość po Malawi)

 

Na wstępie zaznaczam że odpadają wszelkie pielęgnice, ryby agresywne, terytorialne - w zbiorniku panuje harmonia, krewetki spacerują - nie chcę żadnej przemocy, bitew i mordów. Po poprzednich doświadczeniach z niedobraną parą boliwijskich pielęgniczek (w sklepie zostały 2 sztuki i sprzedawca mi je wcisnął jako parkę) a jeszcze wcześniej z żółtaczkami rodzina odmawia agresji w akwa bo "ma być spokój i harmonia, a przy tym ciekawie i kolorowo".

 

No i tu jest problem - nie umiem dobrać obsady tak żeby była łagodna, nie krzywdziła krewetek i było "ciekawie i kolorowo". Pierwsza myśl to ramirezy ale boję się znów walk, gonitwy po akwarium no i nie chcę żeby krewetki pouciekały.

Więc czy może być taki pomysł na obsadę

 

10 razbor klinowych (ew. bystrzyków Amandy lub fantomów czerwonych)

10 neonów czerwonych

8 kirysków panda

xx krewetek rili

1 Amano

i ew.

kilka ładnie wybarwionych samców gupika (ile?)

krewetka filtrująca

 

Dzięki z góry za porady lub inne pomysły

Edytowane przez Agania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgryzane nie tyle, co parametrów wody dla wszelkich kąsaczy i gupików sensownie nie pogodzisz. Co do podgryzania, to gupiki wzajemnie prędzej sobie wyskubią ogony niżby miały to im zrobić neonki.

 

Neony będą lepiej trzymać się w ławicy (choć nie zawsze) przy obecności jakiegoś "potwora", przed którym miałyby choć trochę rezerwy. Parka pielęgniczek w czasie tarła mogłaby być pomocna... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parka pielęgniczek faktycznie ładnie "nagania" neonki w ławicę ale pewnie potraktuje mniejsze krewetki jako żywy pokarm ;) To jest natura i nic nie poradzisz, jeśli pielęgniczki to nie małe krewetki. Jeśli Ci się tak neony czerwone podobają to stwórz większą ławicę ale tylko tego jednego gatunku bo na dwie różne Twoje akwarium jest za małe. Upychając ryby na zasadzie "bo jest pusto" nie trudno o przerybienie co jest śmiertelne w skutkach, tym bardziej,że bez testów ciężko Ci będzie to kontrolować i w porę zareagować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parka pielęgniczek faktycznie ładnie "nagania" neonki w ławicę ale pewnie potraktuje mniejsze krewetki jako żywy pokarm ;) To jest natura i nic nie poradzisz, jeśli pielęgniczki to nie małe krewetki. Jeśli Ci się tak neony czerwone podobają to stwórz większą ławicę ale tylko tego jednego gatunku bo na dwie różne Twoje akwarium jest za małe. Upychając ryby na zasadzie "bo jest pusto" nie trudno o przerybienie co jest śmiertelne w skutkach, tym bardziej,że bez testów ciężko Ci będzie to kontrolować i w porę zareagować.

 

Kurcze jak 112 L jest za małe na 20 ryb wielkości maks 4 cm + kilka kirysków to ja nie wiem... Co za różnica czy 20 neonów czy 10 neonów i 10 razbor?

Po drugie, testy na NO2/NO3 mam, a w akwarium jest wręcz nadfiltracja (pozostałość po Malawi) - DWA filtry - mechaniczny do zbierania syfu i kaskada z bardzo wydajnym wkładem Matrix. No bez przesady z tym przerybianiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jak 112 L jest za małe na 20 ryb wielkości maks 4 cm + kilka kirysków to ja nie wiem... Co za różnica czy 20 neonów czy 10 neonów i 10 razbor?

Wizualna - nie każdemu podoba się mieszanie się dwóch gatunków. Ogólnie lepiej jest mieć więcej osobników w ramach danego gatunku, niż więcej gatunków ławicowych, ale mniej licznie reprezentowanych. Jeśli jednak tak się tobie podoba, to miej po 10 jednych i drugich. Cierpieć z samotności żadne nie będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...