Skocz do zawartości

Piskorek, cierniooczek Kuhla (Pangio kuhlii )


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Piskorek, cierniooczek Kuhla (Pangio kuhlii )

 

post-15884-0-68105200-1417643160.jpg

 

Rodzina: piskorzowate (Cobitidae)

 

Występowanie: Azja, płytkie, jasne, wolno poruszające się wody czystych górskich potoków, strumieni, kanałów nizinnych czy torfowisk na obszarze Indonezji, Borneo, Malezji, Singapuru, Tajlandii, Sumatry.

Długość: Około 10 cm.

Dymorfizm płciowy: Piskorki posiadają bardzo charakterystyczne wydlużone ciało, 3 pary wąsów wokół otworu gębowego skierowanego ku dołowi oraz kolce umieszczone pod oczami – stąd ich druga nazwa cerniooczek. Posiadają czekoladowe ubarwienie z przebiegającymi pionowo żółtymi pasami oraz jasno beżowym podbrzuszem. Dymorfizm płciowy widoczny jest po ok 2 latach życia ryby, kiedy osiąga dojrzałość płciową. Samice stają się wtedy grubsze w partii brzusznej oraz zaczynają być widoczne zielone przewody jajowe. Ryby te żyją ok 10 lat.

Usposobienie: Spokojna, nieagresywna, nieco płochliwa ryba. Prowadzi głównie nocny tryb życia ale stwarzając jej odpowiednie warunki staje się pewniejsza i chętniej żeruje również w dzień. Lubi się wciskać w zakamarki akwarium oraz zakopywać w dnie dlatego niezbędne jest miękkie podłoże np: piasek, który przesiewają w poszukiwaniu pożywienia. Płochliwość tych ryb często jest związana ze złym podłożem. Przy piaszczystym podłożu ryby te są śmielsze i chętniej się pokazują.

Akwarium: Minimalna wielkość zbiornika to ok. 100 l. Piskorki potrzebuje dużej przestrzeni do pływania ponieważ są wrażliwy na zmiany ciśnienia atmosferycznego i wtedy intensywnie pływają wzdłuż całego akwarium, robią to bardzo szybko i chaotycznie. Nie zapewniając im odpowiedniej przestrzeni mogłyby zrobić sobie krzywdę obijając się o ściany i dekoracje akwarium. Temperatura 24-28*C, PH 5,5-7 preferuje wodę miękką do lekko twardej. Nie jest rybą stadną ale w naturze spotyka się je w skupiskach dlatego zaleca się hodowanie co najmniej kilku sztuk. Preferuje akwaria gęsto zarośnięte, miękkie podłoże oraz dużą ilość kryjówek. Należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie wlotu filtra przed wciśnięciem się tam rybki, akwarium musi posiadać pokrywę. Piskorki mają wrażliwe na skaleczenia ciała, szczególnie części brzusznej dlatego należy usnąć z akwarium wszystko o co mogłyby się poranić np. ostre i szorstkie kamienie.

Wymagają dobrej jakości wody, regularnych podmian. Przy wyławianiu tych ryb należy robić to bardzo ostrożnie aby nie uszkodzić delikatnych kolców na pyszczku - często zaczepiają się o siatkę do wyławiania ryb. Uważane za ryby "niewidoczne" w akwarium, skryte i płochliwe, w wielu przypadkach wynika to ze złych warunków w jakich przebywają. Stworzenie im takich jakie potrzebują sprawia,że stają się bardzie pewne siebie, odważniejsze, a to owocuje codzienną obserwacją tych niezwykle ciekawych stworzeń.

Rozmnażanie: Ryba jajorodna. Rozmnażanie należy do trudnych. Akwarium tarliskowe może mieć niski poziom wody, która powinna być miękka o temp. ok 26 *C. Powinno mieć słabe światło, a na tafli wody można umieścić rośliny pływające. Powinno także zawierać korzenie, liście itp. na które samica złoży ikrę. Do takieo akwarium wprowadzamy grupę dojrzałych płciowo piskorków i obficie karmimy. Intensywne zaloty kończą się złożeniem jasno zielonej, kleistej ikry. Po tarle ryby przenosimy gdyż mogą zjadać ikrę.Wylęg młodych następuje już po ok 24h i od razu podejmujemy karmienie drobnym pokarmem odpowiednim dla narybku, szczególnie polecane są larwy solowca. Młode piskorki zaraz po wylęgu oddychają skrzelami zewnętrznymi.

Pokarm: Ryba wszystkożerna. Chętnie przyjmuje drobny, opadający na dno pokarm żywy, mrożony jak i suchy, nalezy go urozmaicać. Ze względu na niską jakość nie zaleca się podawać ochotki.

Ciekawostka: Charakterystyczne kolce na głowie piskorków to mechanizm obronny, dzięki któremu w naturalnych warunkach ryba broni sę przed połknięciem przez drapieżnika – kolce zaklinowują się w jego pysku.

 

 

Gonitwa po akwarium:

 

https://www.youtube.com/watch?v=fqW8eGONzu0

 

Opracowanie:V_i

Zdjęcie i film: V_i

post-15884-0-68105200-1417643160_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...