Skocz do zawartości

Towarzystwo dla bojownika w 112l


Crommag
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Proszę o radę bardziej doświadczonych akwarystów. Planuję zakup zbiornika 112l, a mój syn uparł się na bojownika syjamskiego. 
Czy skład taki:
                    Bojownik syjamski 1+2
                    Sumik szklisty 10
                    Neon czerwony 10
                    Zbrojnik niebieski 2

                   + może kilka ślimaków lub krewetek (jeszcze nie wiem jakich)
                                                    ...to szczęśliwe rozwiązanie? ...czy może katastrofa? 
Pomóżcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podaj proszę paramtry wody z wodociagów w Twojej okolicy lub podaj parametry jakie jesteś w stanie zapewnić rybom w tym akwarium dopiero później pomyślimy nad obsadą. Moim zdaniem na początek odpadają sum szlkisty i zbrojnik (za małe akwa).

Oto parametry wody podane przez PWiK w moim mieście:

 

Mętność 0,62 NTU

Odczyn 7,6 pH

Jon amonowy 0,02 mg/l

Azotyny 0,017 mg/l

Żelazo 180 ug/l

Glin 7ug/l

Twardość ogólna 99 mg CaCO3/l (woda miękka)l

Edytowane przez Crommag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze to zrozumiałem to:

pH-7,6

gH-5,6

 

Twardość (jeśli taka jest) jest bardzo dobra, niestety pH dla bojowników jest za wysokie. 

Korzenie, liście, lignit, szyszki olchy, armatka torfowa i filtr RO. 4 pierwsze do dodatki, 2 ostatnie skutecznie pomogą zejść z pH.

 

Akwarium jest za małe na 2 ławice, w tym na sumiki jest całkiem za małe. Na pare zbrojnika niebieskiego też za małe. Jeden osobnik tak, dwa nie. 

 

Zamiast neonów czerwonych lepsza była by ławica razbor, jak bojowniki pochodzą a Azji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że razbory to bardzo ruchliwe i szybkie rybki. Czy nie będą drażnić bojownika? 

 

Ile osobników może liczyć taka ławica w 112l?

 

Czy błędem byłoby pomieszanie dwóch gatunków razbor np. 15 klinowych i 15 galaxy?

 

Z góry dziękuje za odzew i proszę o wyrozumiałość dla laika  :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy błędem byłoby pomieszanie dwóch gatunków razbor np. 15 klinowych i 15 galaxy?
 

I tutaj przykład dlaczego warto poprawnie nazywać ryby.

Tak zwane "razbory galaxy" to danio, a nie razbory. Dokładnie Danio margaritatus. Więc nie, nie dobrym.

W 80cm nie ma miejsca na dwie ławice, poza tym jedna a większa dużo ładniej wygląda. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może popełniłem gafę, ale widzę, że w internecie stosują wymiennie obie te nazwy, plus jeszcze "niebiański danio perłowy" i "microrasbora galaxy". Ale mniejsza z tym.

 

W takim razie, który gatunek razbory i w jakiej ilości będzie pasował do 112 litrowego zbiornika z bojownikiem? 

Czy razbory nie będą drażnić bojownika swoimi gwałtownymi ruchami? 

A może Danio margaritatus się też nadaje? To w końcu również Azja. Jeśli tak, to ile sztuk?

Jakie ryby zaproponowalibyście na dno akwarium, jeśli zrezygnowałbym ze zbrojnika? 

Czy kilka ślimaków (najlepiej Helenek) lub krewetek (tylko jakich?) mogłoby się również tam znaleźć?

Edytowane przez Crommag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...