Jump to content

Wybulone oczy


vows
 Share

Recommended Posts

Zdjęcie błyszczyka zostało zrobione rok temu. Miał wybulone oko i żył tak około miesiąca. Drugi błyszczyk zdechł na to samo w styczniu. Teraz, po kolejnych sześciu miesiącach, znów jedna ryba, tym razem otosek. W odróżnieniu od poprzednich ten od pojawienia się objawów do śmierci żył przez niecały tydzień. Stosowałem świetlik w kroplach i kąpiel w nadmanganianie potasu według rad z wątku "INFEKCJE OCZU U RYB" (tego podpiętego, gorącego i już zamkniętego; na pewno domyślicie się, o który mi chodzi), jednak objawów nie udało się zmniejszyć. Ryb w akwarium jest trzydzieści. Dlaczego choroba atakuje pojedynczo i w takich odstępach? Czy to jest ten sam pasożyt, który cały czas jest w wodzie i atakuje tylko osłabione ryby?

 

Otosek mógł być bardziej podatny ze względu na domniemany stres. W ramach wojny z glonami tymczasowo usunąłem ze zbiornika korzenie, w których krył się przez prawie trzy lata. No ale otosków było pięć, a cholerstwo zaatakowało i wykończyło tylko jednego z nich.

 

Błyszczyka fotografowałem na żywo, otoska na martwo, dlatego teraz zdjęcia są wyraźniejsze. Jedno oko wciąż wybulone, drugie jakby... zjedzone?

 

A może przyczyną jest zranienie. W 126-litrowym akwarium są błyszczyki, świeciki, razbory, otoski i bocje kubotai. Te ostatnie teoretycznie chyba by mogły zranić błyszczyka/otoska?

 

Popatrzcie, proszę, na te zdjęcia. Może jest w nich coś, co pozwoli na precyzyjniejszą diagnozę.

post-17773-0-85050600-1406044724_thumb.jpg

post-17773-0-25356600-1406044798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...