Skocz do zawartości

Pomóżcie staremu,nowemu akwaryście


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Powracam po kilkunastu latach do źródeł,wtedy "sztytem" techniki był brzęczyk zwany pąpką.Dzisiaj szkoda gadać,ale próbuję.Założyłem akwa. 420l.Dokładne wymiary

140/50/60.Obsada 39 neonów czerwonych,11 danio lamparcich,6 kosiarek.6 kirysów sterby i 4 kirysy pstre.Wszystko na poczatek bo myśle w przyszlości o bardziej wymagających rybkach.Codzi mi o dobór oświetlenia.Słuchałem kolegi ,który miał wielogatunkowe akwarium(600l) i z powodzeniem rozmanażał Paletki.Ale po kolei.Pokrywa własnej roboty.dlatego mam

rezerwę na 1 świetlówkę.Aktualnie 3x 38wat po 120cm z odbłyśnikiem.Z przodu Aqua glo hagena,po srodku flora glo,dlatego,bo mam wypukłe tło wewnętrzne(zabiera prawie 10 cm powierzchn i ztyłu san glo hagena.Czyli razem prawie 120 l.Według mnie mało. Rośliny annubias.czerwony lotos kilka zabienic ,zwartki i dwie alternatery.Światło pali się aktualnie 12 godzin na dobę.Filtr zewnętrzny Fluwal hagena 305.grzałki 2x200W.Akwa założone w połowie lutego,po ospie na neonach "restart? nastąpił

pod koniec marca.Stosuję od kilku tygodni przy podmianach wody nawóz własnej roboty(przepis ze strony http://www.holenderskie.pl) TMG dla roslin około 30-40 ml na zbiornik.Nie ma poprawy.Pomóżcie.Czy dodać 4 świetlówkę.Jeżeli tak to jakiego typu i jak rozmieścić 4 od przodu akwarium.Dodam jeszcze ,że jeżeli chodzi o nawożenie CO2 to tylko na razie zwykla jednorazowa butla.myślę o czymś bardziej profesjonalnym,jadni polecają nawożenie CO2 ,inni piszą.że wystarczy tylko dobre oświetlanie.Proszę o pomoc.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anubiasy nie lubią mocnego światła, zwartki i żabienice również pod tym względem nie są wymagające. nie dziwię się, że nawóz nic nie daje, bo rośliny które wymieniłeś czerpią wartości odżywcze przez korzenie także przydałoby się użyźnić je, polecam JBL kugeln skoro już masz założone akwa. alternatera jest wymagająca więc nie liczyłbym na cuda. przy takim litrażu świetlówki mogą się nie sprawdzić, dużo lepszym rozwiązaniem mogą być lampy HQI niestety to są już koszty... a i wiąże się to z brakiem pokrywy, czyli po tygodniu z brakiem neonów które lubią skakać nad wodą od czasu do czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...