Skocz do zawartości

Jak zacząc jeszcze raz?


Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium posiadamy od lipca. Kupione zostało na 3 urodziny syna, my byliśmy przekonani że posiadanie akwarium to prosta sprawa, "doradzili" nam w sklepie akwarystycznym i staliśmy się posiadaczami akwarium 45 litrowego. Rybki zostały wpuszczone do akwarium po 24 godzinach oczywiście za radą sprzedawcy, nie bedę już pisać jakie ryby zostały nam polecone i ile z nich straciliśmy. Chciałabym przeprowadzić w tym naszym akwarium jakąs rewolucję, chcę żeby ładnie wyglądało ale ważniejsze jest żeby jego mieszkańcy czuli się w nim dobrze.

Napisze co posiadam w tej chwili, prosze o rady co moge zrobic, zmienić, co dokupic żeby to dobrze funkcjonowało.

 

Akwarum 45l z pokrywą i wypukła przednią szybą, zwirek był ciemny i jasny ale w tej chwili jest juz wymieszany, filtr Aquael fan mini plus, oświetlenie w pokrywie Aqael Lm 14W T8, pod żwirkiem jest jakiś "podkład" ale nie mam pojęcia co to jest, mamy tez kilka płaskich kamieni wyglądających jak skałki, termometr. Akwarium stoi w przedpokoju, jest oddalone o ok. 7 m od okna. Rośliny: Lobelia (chyba szkarłatna), jakaś Żabienica i jeszcze jedna wielgaśna roślina, która pieknie nam rosnie chyba jest to Mikrozorium oskrzydlone, kilka razy robiliśmy podchody do Kabomby ale za każdym razem nam marniała. Rybki: 3 dorosłe mieczyki i kilka szt. młodych, Gupiki w różnym wieku, Zbrojnik Niebieski.

1-3 wody jest podmieniana raz w tyg., dodajemy wtedy do wody sol akwariowa, rybki karmimy pokarmem w platkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadoma tego, że o rybkach nie wiem prawie nic. Nie mam pojęcia o przeróżnych środkach które powinnam posiadać, terminy chemiczne którymi tutaj się tu posługujecie są mi zupełnie obce. pROSZE NIECH MI KTOŚ WYJAŚNI TO WSZYSTKO ŁOPATOLOGICZNIE, co powinnam posiadac w domu, jak często podmieniać wode, czy myć filtr (jeśli tak to jak często)?

 

Wiem, że mieczyki i Zbrojnik są za duze do mojego akwarium i własnie szukam dla nich dobrego domu. Mogłabym ewentualnie zostawić gupiki ale czy moge trzymać same samce bo wolałabym żeby się nie rozmnażały (był czas, że mając 3 dorosłe samice miałam co rusz młode). Nie mam problemu z glonami, ryby miały rybia ospe ale z tym dalismy sobie radę, innych masowych chorób nie widze albo nie potrafie zdiagnozować. jakie rybki powinnam trzymac w takim akwarium, możecvie zaproponować kompletną obsadę albo jakieś możliwości, oczywiście gupików również mogę się pozbyć i kupic inne rybki.

 

Mam problem ze ślimakami i nie mam pojęcia jak się ich pozbyć.

 

Bardzo proszę wyjaśnijcie mi wszystko co i jak po kolei bo cały czas gryzie mnie sumienie w w związku z moimi rybkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak :

 

- Do kawarium 45l proponowałbym zrobic neonkaium. kupiłbym 15 neonków, i na nich skupiłbym uwagę.

- Środki chemiczne- nie polecam., mało co dają, a podobny efekt można uzyskac w naturalny sposób.

- Porblem ze ślimakami- kup ślimaka "kanibala" Antenome Helena. Zje wszystkie, i nie rozmnoży sie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Porblem ze ślimakami- kup ślimaka "kanibala" Antenome Helena. Zje wszystkie, i nie rozmnoży sie :)

szmery bajery, skoro będziesz i tak planowała restart to wystarczy kąpiel żwiru w wodzie z odpowiednią dawką nadmanganianu potasu ewentualnie - co skuteczniejsze - wody utlenionej. rośliny dobrze przepłukać pod bieżącą wodą, ewentualnie wymienić wkład w filtrze na nowy bo tam mogą zalegać też jaja ślimaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki płci męskiej można trzymać w jednym akwarium bez samic.

Na ślimaki 3-4 Anentome Helena do kupienia w większości sklepów. Są zazwyczaj samowystarczalne. Jak barknie ślimaków będą zajadac resztki pokarmu roślinnego niezjedzonego przez rybki.

Gotowanie żwiru nie jest tak skuteczne - łatwo przeoczyć larwy ślimaków na roślinach, a nawet po dokladnym pozbyciu się ślimaków nie ma gwarancji że nie powrócą za jakiś czas.

 

Osobiście nie popieram żadnej chemii po za nawozami roślinnymi :/ Kiedyś musiałem restartować akwa przez magiczny preparat na ślimaki więc jak nie masz doświadczenia to lepiej środki chemiczne sobie odpuścić :)

 

Dajcie spokój z tymi neonkami. Gdzie nei spojrzysz to każdy tylko neonki i neonki.

Ja polecam razbory :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonki i Dania to za małe akwarium! Danio musi mie długie akwarium. min. 80cm... Więc odpada

Jeśli już masz Gupiki samce, to zostawiłabym Gupiki i dodała jakieś inne rybki.

Albo jak już pisali Bojownik i np. Razborka Klinowa:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za wszystkie rady:).

Powiedzcie jeszcze z jakimi rybkami moge trzymać gupiki jeśli jednak zdecyduję się je pozostawić (ile ich wtedy zostawić).

Co z roślinami, czy do konkretnych rybek powinnam dobierać konkretne gatunki? Jak zrobić żeby w akwarium mieć piękny trawnik (czy tylko przy niektórych gatunkach rybek?) albo korzeń z mchem?

Czy mój filtr i oświetlenie wystarczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki i Razbory klinowe na pewno się polubią (sam mam takie zestawienie w akwarium) Polecam je bo Razbory są ruchliwe w środkowej części akwarium i tworzą ładną kompozycję z pływającymi przy wierzchu lub po kątach gupikach.

Na 45 l myślę że 10 Razbor i 3-4 samce Gupików to dobry układ.

Co do trawnika to ciężka praca, sporo nawozów (zarówno płynnych jak i "ziemnych"), drogie koszta samych roslin i niemało cierpliwości :P Korzenie i mchy są ogólnodostępne w sklepach i na początek od tego bym zaczął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...