Skocz do zawartości

Akwarium 30 litrów.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Pojawiło się wiele tematów dotyczących obsad do takich malutkich akwariów. 

Akwarystyką zajmuję się dość długi czas, jednak brak mi pomysłu jak mógłbym jeszcze urozmaicić moje niewielkie akwarium.

Przez jakiś czas miałem pod swoją pieczą akwarium 130 litrowe, jednakże musiałem z niego zrezygnować z powodu braku miejsca ;x

Takie malutkie akwarium to maksimum co mogę mieć aktualnie.

 

Moje 30 litrowe akwarium zawiera:

- niewielkich rozmiarów żwirek koloru czarnego

- rozmiary zbiornika : 43x24x22 cm. 

- oświetlenie: mała żarówka philips o mocy 20w

- zbiornik ten posiadam ok. 3 miesięcy.

- wodę podmieniam co 7 dni w ilości, 1/3 odlewam i uzupełniam identyczną ilością do odlanej. Wodę posiadam ze studni bogatej w pierwiastek magnezu. 

pH wody waha się mniej więcej od 6,5 do 8. Woda o średniej twardości. 

- "grzebię" w akwarium raz w tygodniu, w momencie kiedy czyszczę filtr

- temperatura waha się w granicy od : 22(nocą) - 28 stopni Celsjusza - żarówka nagrzewa.

-  nie podaję CO2

- z roślinek posiadam 2 małe, szybko rozwijające się Anubiasy, 4 sztuki moczarek, 2 Cladophora aegagropila ( Gałęzatka kulista), 2x Rogatek

- filtr: najzwyklejszy, ten najtańszy do zbiornika do 40l, działa praktycznie 24/7.

- rybki dokarmiam karmą : Tropical Supervit 3 razy dziennie.

Moja obsada:

2x gupik pawie oczko(samiec i samica) i samica endlera. Posiadam ok. 15 sztuk narybku.

Do tego posiadam 4 Heleny, które w niedługim czasie będę oddawał, gdyż praktycznie udało mi się pokonać plagę zatoczków. 

A także 1 ampularię. 

 

Moje pytanie brzmi, co mógłbym jeszcze dokupić, dołożyć do akwarium, by stworzyć lepsze warunki do rozmnażania rybek, a także czy mógłbym jeszcze hodować coś wraz z gupikami, tak by żadna z rybek nie wchodziła sobie w drogę? 

 

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

/W razie potrzeby, mogę zamieścić zdjęcie zbiornika.

Edytowane przez Crank
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 30 litrowe jest na tyle małe że większość obsad jest jednogatunkowa, często jako dodatek do obsady hoduje się krewetki i jest to maksimum co można polecić. Masz za to dość mocne oświetlenie i tu masz pole do popisu odnośnie flory, spróbuj swoich sił z roślinami trawnikowymi lub światłolubnymi wybarwiającymi się na czerwono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. 

Dlatego zdecydowałem się na gupiki. Wiem, że Pawie Oczko potrzebują akwarium 40 litrów + , jednakże czytałem pewną opinię, nie pamiętam już na jakiej stronie, że gupikowi pawie oczko wystarczy długość zbiornika 40 cm i już jest spełniony pod względem przestrzeni do pływania. 

Krewetek nie lubię, małe niepozorne stworzonka, jednakże ich karmienie "mrożonkami", które poleca sprzedawca w sklepie zoologicznym mnie zniechęca. 

Do takiego małego akwarium trudno jest zdobyć odpowiednie oświetlenie. Gdybym miał żarówkę energooszczędną niewydzielającą ciepła, woda byłaby za zimna. Co mnie przekonuje, by jednak zostawić oświetlenie takie, jakie jest. 

Dziękuję za pomysł dotyczący tych roślinek. Poszukam, poczytam i spróbuję. 

 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...