Jump to content

Zmiana płci u samicy (mieczyk)

Gusia17
 Share

Recommended Posts

Czytałam, że samice mieczyka mogą zmienić płeć. Ale czy to widać, że zmieniają, czy tak po prostu patrzysz a tu samiec? Bo ja kupowałam dwa mieczyk i babka powiedziała, że nie ma samców, więc sprzedała mi dwie samiczki. Później patrzę, że rośnie jednej rybie mieczyk. To była pomyłka czy naprawdę zmieniła płeć?

mieczyki stosunkowo póżno okazuja swoja płeć wiec mozna sie pomylic .Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie.

Mając kiedyś te ryby nieraz widziałem dokładnie zjawisko opisane tu przez luksona997 i w pełni popieram jego tezę, jednocześnie jestem zwolennikiem tego iż zmiana płci u mieczyków to totalne brednie.

Share

• Create New...