Jump to content

112l oświetlenie


Pavell
 Share

Recommended Posts

Jako, że moja 150 notorycznie przeciekała wróciłem do starej profilowanej 112 ze standardową obudową, ale do rzeczy: mianowicie mam tutaj 2x18 W tyle, że są one już jakby zużyte z racji na swój wiek no i muszę je czymś zastąpić. Dodam, że 2x 18W świecą 10h dziennie. Myślałem o  t8 18W aqua glo + t8 18W flora glo. Mam też przykręcone nierdzewne odbłyśniki na pokrywie oraz 2 paski ledowe jednak one głownie wspomagają oświetlenie boków, które były stosunkowo ciemne, oraz świecą jeszcze 2 godzinki po zgaszeniu normalnego oświetlenia, tylko dla obserwacji rybek późniejszą porą,  a nie wiem jakie widmo światła wytwarzają podaje link skąd kupiłem :http://jme.com.pl/sklep/index.php?products=product&prod_id=127 . Ich moc to chyba 2 pasków 6 W jednak pasmo światła nie wpływa raczej na rośliny. Moje pytanie dotyczy zarówno doboru świetlówek jak i tego czy takie oświetlenie będzie wystarczające dla tych roślin i czy jest możliwe założenie mocniejszych świetlówek.

Roślinność : Kabomby, Alternatera Rubra ( trzyma się ), Moczarka, Nurzaniec, Żabienica Rubin, Żabienica amazońska, Anubiasy, Mech jawajski, Grzybień, Ceratopteris Cornuta, Mikrozorum skrzydlate, Pistia, Gałęzatka

Ryb obecnie brak ponieważ zbiornik zalany 10 dni temu
W razie potrzeby wyślę zdjęcia wyglądu obudowy od wewnątrz jak i wyglądu oświetlenia akwarium

Edited by Pavell
Link to comment
Share on other sites

Fakt jest taki że rośliny będą rosły przy każdym rodzaju świetlówek, zarówno akwarystycznych jak i zwykłych (trochę marketing) oczywiście w każdej kategorii są lepsze i gorsze.

Moi znajomi którzy na dużą skale hodują rośliny nie bawią się w świetlówki akwarystyczne tylko używają świetlówek przemysłowych i efekty mają bardzo dobre (fachowcy) problem tylko taki że te świetlówki są dość długie. Istotne jest widmo świetlówki, na akwarystycznych masz wyrysowaną długość fali jaką emituje świetlówka natomiast przy zwykłych świetlówkach to trochę ruletka. Po sobie zauważyłem że rośliny lepiej wyglądają przy świetlówkach o ciepłej barwie światła (widać by uzyskać tą barwę należy "przemieszać" długości fali które bardziej odpowiadają roślinom) ale nie zawsze. Przy świetlówkach o białej barwie światła rośliny wyglądały gorzej. W tym momencie mam przemieszane akwarystyczne i zwykłe więc z całą pewnością to działa. Bez problemu kupisz też w jakiejś Castoramie czy innym Majstrze świetlówki daylight (chyba Kanluxa albo Philipsa).

 

Oczywiście trzeba jeszcze dobrać moc:-)  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kupiłem świetlówki Philipsa aquarelle  na tył i 865 na przód, zobaczymy jak wszystko się rozwinie choć przy tak słabym oświetleniu nie wiem jak jest możliwe, że w akwarium jest tak jasno. Jeśli ktoś chce zobaczyć zapraszam do działu galeria lub obsady zbiorników już wkrótce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...