Skocz do zawartości

112l oświetlenie


Pavell
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że moja 150 notorycznie przeciekała wróciłem do starej profilowanej 112 ze standardową obudową, ale do rzeczy: mianowicie mam tutaj 2x18 W tyle, że są one już jakby zużyte z racji na swój wiek no i muszę je czymś zastąpić. Dodam, że 2x 18W świecą 10h dziennie. Myślałem o  t8 18W aqua glo + t8 18W flora glo. Mam też przykręcone nierdzewne odbłyśniki na pokrywie oraz 2 paski ledowe jednak one głownie wspomagają oświetlenie boków, które były stosunkowo ciemne, oraz świecą jeszcze 2 godzinki po zgaszeniu normalnego oświetlenia, tylko dla obserwacji rybek późniejszą porą,  a nie wiem jakie widmo światła wytwarzają podaje link skąd kupiłem :http://jme.com.pl/sklep/index.php?products=product&prod_id=127 . Ich moc to chyba 2 pasków 6 W jednak pasmo światła nie wpływa raczej na rośliny. Moje pytanie dotyczy zarówno doboru świetlówek jak i tego czy takie oświetlenie będzie wystarczające dla tych roślin i czy jest możliwe założenie mocniejszych świetlówek.

Roślinność : Kabomby, Alternatera Rubra ( trzyma się ), Moczarka, Nurzaniec, Żabienica Rubin, Żabienica amazońska, Anubiasy, Mech jawajski, Grzybień, Ceratopteris Cornuta, Mikrozorum skrzydlate, Pistia, Gałęzatka

Ryb obecnie brak ponieważ zbiornik zalany 10 dni temu
W razie potrzeby wyślę zdjęcia wyglądu obudowy od wewnątrz jak i wyglądu oświetlenia akwarium

Edytowane przez Pavell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest taki że rośliny będą rosły przy każdym rodzaju świetlówek, zarówno akwarystycznych jak i zwykłych (trochę marketing) oczywiście w każdej kategorii są lepsze i gorsze.

Moi znajomi którzy na dużą skale hodują rośliny nie bawią się w świetlówki akwarystyczne tylko używają świetlówek przemysłowych i efekty mają bardzo dobre (fachowcy) problem tylko taki że te świetlówki są dość długie. Istotne jest widmo świetlówki, na akwarystycznych masz wyrysowaną długość fali jaką emituje świetlówka natomiast przy zwykłych świetlówkach to trochę ruletka. Po sobie zauważyłem że rośliny lepiej wyglądają przy świetlówkach o ciepłej barwie światła (widać by uzyskać tą barwę należy "przemieszać" długości fali które bardziej odpowiadają roślinom) ale nie zawsze. Przy świetlówkach o białej barwie światła rośliny wyglądały gorzej. W tym momencie mam przemieszane akwarystyczne i zwykłe więc z całą pewnością to działa. Bez problemu kupisz też w jakiejś Castoramie czy innym Majstrze świetlówki daylight (chyba Kanluxa albo Philipsa).

 

Oczywiście trzeba jeszcze dobrać moc:-)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem świetlówki Philipsa aquarelle  na tył i 865 na przód, zobaczymy jak wszystko się rozwinie choć przy tak słabym oświetleniu nie wiem jak jest możliwe, że w akwarium jest tak jasno. Jeśli ktoś chce zobaczyć zapraszam do działu galeria lub obsady zbiorników już wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...