Skocz do zawartości

Restart akwarium, zmiana podłoża. Proszę o pomoc


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Jestem przygotowany do restartu akwarium celem zmiany podłoża odpowiedniego dla pielęgniczek borelli, które chcę zakupić.

 

Parametry:

 

60x30x35

2x15W T8 Philips Aquarelle + GroLux

Grzałka 50W z termostatem

Kaskada Hagen Aqua Clear 30

 

Obecna obsada:

Microrasbora Galaxy - 8 szt

Otoski - 5 szt

Kirysek panda - 5 sztuk

 

Chcę dołożyć parkę pielęgniczek borelli i w związku z dogodzeniem pielęgniczkom i kiryskom, chcę żwir 2-4mm wymienić na piasek, stąd kilka moich pytań. Czy piasek kwarcowy 0,2-0,8mm będzie odpowiedni? Jeżeli nie to jaką inną frakcję wziąć pod uwage? Druga rzecz jest taka, że dziś objeździłem wszystkie (aż 2) markety budowlane w mojej miejscowości i nigdzie nie ma piasku kwarcowego, w związku z tym czy taki piasek z allegro będzie odpowiedni?

 

http://allegro.pl/naturalny-piasek-kwarcowy-02-08mm-atest-pzh-i3919625399.html

http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-0-2-0-8-mm-worek-15-kg-i3959861014.html

 

W tej chwili mam rośliny: Anubias na koksie, mech jawajski na korzeniu, żabienica łamliwa, limnophila sessiflora, valisineria spiralis, rotala rotundifolia. Czy rośliny w piasku się dobrze ukorzenią i nie będzie w nim stref beztlenowych? Czy coś powinieniem dać pod piasek jako podłoże dla roślin? Ewentualnie proszę o nazwy roślin dobrze rosnących w piasku i wszelkie wskazówki aby zmiana podłoża, która ma za zadanie odzwierciedlić naturalne środowisko kiryskom i pielęgniczkom nie skończyła się katastrofą.

 

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strefy beztlenowe będą tylko tam gdzie korzenie nie dostarczą tlenu, nie ma się czego bać. Jakie to markety budowlane? Szukaj piasku do piaskownic firmy sobex lub innego tego typu, nie na każdym piasku jest napisane że to kwarcowy. Pod piasek możesz dać ziemie lub substrat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markety to Majster i Mrówka. Pewnie w OBI Casto czy Leroy taki piach jest dostępny, ale u mnie tych marketów nie ma. Czy ten piasek z allegro, który podałem jest ok? Wolę kupić przez internet niż jechać kawał drogi szukać piasku (paliwo też kosztuje) ;) Jeszcze proszę mnie upewnić co do frakcji, 0,2-0,8mm będzie odpowiednia czy szukać drobniejszego? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam ratunek z piaskiem, znajomy dzwonił, że mu został piasek kwarcowy Sopro w ilości około 10kg (widziałem ten piasek, nie jest biały, raczej lekko brązowy z ciemniejszymi drobinkami), jak dla mnie w sam raz. Pod piasek dam 2 cm ziemi ogrodowej i nakryję jakąś starą firanką. Zanim to wszystko przez weekend zrobię, zastanowię się jeszcze nad zmianami we florze i szukaniem pielęgniczek borelli (nie będzie łatwo). Wszystkie sugestie mile widziane. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...