Jump to content

Jakie podłoże-substrat, który nie traci właściwości?

invisible
 Share

Recommended Posts

Witam
Planuję w najbliższym czasie założyć akwarium.
Kupuję po kolei.
Posiadam już: akwarium 100x40x40, filtr Eheim 2424, oraz oświetlenie T5 3x39W.
I teraz przyszedł czas za podłoże, nie spodziewałem się że wybór sprawi mi tyle problemów.
Na oku miałem 3 rodzaje.
- Amazonia II
- Pro Soil
- Aqua Substrate II
Trochę poczytałem na ich temat i myślę że już dawno bym się zdecydował na któryś z tych, ale jeden fakt mnie odpycha od tych substratów. A mianowicie to że po kilku miesiącach takie podłoże zupełnie traci swoje właściwości, i do tego jeszcze potrafi się rozpaść oraz zamulić wodę.
Stwierdziłem że muszę poszukać czegoś innego,.. tylko czego?
Większość substratów działa przez określony czas, a na zwykłym jałowym żwirku myślę że było by mi trudno utrzymać rośliny.

A więc doradźcie coś Panowie i Panie.
Czy znacie jakieś dobre podłoże które nie straci swoich właściwości lub utrzyma je dłużej?
Podłoża potrzebuję około 30 litrów (5-10cm)
Najlepiej czarny.
Akwarium bedzie bardziej roślinne, z rybek to Ewentualnie Neony i Kosiarki.

Pozdrawiam. I witam na forum  ;-)

Każdy substrat się wyjałowi, ale czy to się stanie szybko czy wolno zależy też od ciebie, a właściwie od nawożenia.

Bo jeżeli będziesz nawoził to rośliny będą mniej ciągnęły składników z podłoża. Zamiast substratu możesz dać ziemię + bazalt. 

Przy takim oświetleniu i tak musisz nawozić. 

Na innym forum się zapytałem o substratach i w 80% odpowiedź była taka- tak, wyjaławiają się po 2 czy 3 latach, ale co z tego, jak aranzacja sie nudzi i tak restart ? Ja mam akwarium tylko od sierpnia 2013 na ziemi ogrodowej i żwirku i na razie to tylko węgiel i potas. Testy kupione mam do kontroli, akwarium HT, bo 0.8 w/l. Teraz walczę z glonami, bo mnie tydzień nie było a żona świeciła od 7 do 22.

To się chyba zdecyduje na zwykłe podłoże typu żwirek rzeczny lub kwarc, cenowo niesamowicie taniej :-)

Czy w takim razie procz ziemi ogrodowej dokupic do niego coś jeszcze pod spód np. JBL Aquabasic Plus?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Edited by invisible

A po co? Wystarczy sama ziemi bez nawozów.

Tylko pamiętaj, że trzeba i tak nawozic bo będziesz miał glony przy takim oświetleniu.

Tak jak kolega napisał, że ma 0,8W i teraz ma glony bo nawozi tylko potas i węgiel, a tu trzeba kompletne micro i macro.