Jump to content

akwarium 144 litry

macin
 Share

Recommended Posts

Woda:

KH- 5

GH- 9

PH- 6,6-6,7

Sporo roślin m.in.:

Ludwigia, kabomba, althernathera rosefolia, anubiasy, mikrosorium mini, valisneria, bolbitis, mały heniek, pogostemon helferi.

Obsada:

15x Neon Czerwony,

15x Razbora Galaxy,

6x Otosek

Krewetki: żółte, czerwone, pinokio, amano

Pytanie:

Czy mogę dołożyć parkę większych ryb (myślałem nad parką Gurami Czekoladowym)? Tylko czytałem że te Gurami są trudne w utrzymaniu i nie polecane dla początkujących. Jeżeli nie te to może jakieś inne ładne?

Danio Margaritatus woda lekko kwaśna 6,5 do lekko zasadowej(bardziej polecana) natomiast gurami czekoladowy to czarne wody, woda miękka i kwaśna. Jakbyś wybrał jeden gatunek stadny będziesz miał większy wybór. A do obecnego zestawu pasuje prętnik karłowaty, gurami mozaikowy ma większy zakres ph i dh, rosliny na powierzchnie żeby zacienić pewien obszar.

Do neonów czerwonych możesz dobrać pielęgniczki, parke ramireza, harem kakadu, agassiza itd., zależy jakie są dostępne sklepach tobie dostępnych. Jestem zwolennikiem dopasowania ryb względem ich środowiska także taki zestaw byłby najodpowiedniejszy. Jeżeli akwarium towarzyskie to do neonów pasuje też większość ogólnodostępnych guramiowatych. Jeżeli chodzi o danio to jest to ryba endemiczna i ciężko będzie Ci znaleźć do niej obsade, zresztą jest to ryba płochliwa i ja widze je z prętnikiem karłowatym lub pielęgniczką ramireza.

W stadach ryby dobierają się w pary podczas tarła, w akwarium trzyma się wiecej samic żeby rozładować napięcie samca na większą ilość samic. Zależnie od źródła jakie spotkałem zdania są podzielone, może wypowie się ktoś jescze w tym temacie.