Jump to content

Czy filtr może być za duży?i jak obliczyc moc światla_


Bursi
 Share

Recommended Posts

Mam kilka pytań>

1 . Chce zrobićsamemu filtr , moje akwarium to 120l ,a filtr bedzie mial kolo 22l powirzchnia biologiczna,bo tak mam beczke-pytanie to czy to nie za duży filtr, w pelni bedzie wypełniony keramzytem (troche ceramiki i Zeolitu),2l wata w innym pojemniku jako prefiltr (żeby bylo łatwo czyścić) . Czy może sie okazać że bedzie za duża filtracja biologiczna?

2. Jak obliczyc waty świetlowki znaczy jesli w akwarium LT mamy mieć do 0.5w na 1litr to czy w to sie wlicza tylko woda w akwarium czy też razem z filtrem?

3. Może ktos mi doradzi jakie rośliny do LT na podłożu 3cm ziemi z pomieszanym i  pokruszonym keramzytem ,na to 5 cm piasku bazaltowego?

4. Moze ktos mi doradzi gdzie tanio kupić rosliny?

 

 

 

Pierwszy post wybaczę. Od drugiego już będą ostrzeżenia. Popraw swoją pisownię. 

DM

Link to comment
Share on other sites

Filtr może mieć za duży przepływ, wtedy masz za duży przepływ wody w  akwarium, co może być dla ryb uciążliwe.  Nie mam pojęcia, czy jest możliwa zbyt duża filtracja biologiczna. Oświetlenie liczysz tylko dla akwarium. Rośliny tanio ja kupuję od akwarystów  w oim mieście. Można znaleźć na tablicy

Link to comment
Share on other sites

Czy może sie okazać że bedzie za duża filtracja biologiczna?

Moim zdaniem nie. Jeśli dasz czas żeby zbiornik dojrzał to osobiście nie widziałbym żadnych problemów... Nie mniej jednak tu poczekaj na bardziej doświadczonych.

 

 

2. Jak obliczyc waty świetlowki znaczy jesli w akwarium LT mamy mieć do 0.5w na 1litr to czy w to sie wlicza tylko woda w akwarium czy też razem z filtrem?

Liczysz po prostu L/W.

Jeśli piszesz że masz 120L akwarium i chcesz uzyskać 0.5W to potrzebujesz świetlówki o łącznej mocy 60W. Wliczasz tylko to co masz w akwarium, filtr Cię nie interesuje. Aż takiej dokładnej precyzji raczej nie potrzeba chyba że akwarium jest wysokie.

 

 

4. Moze ktos mi doradzi gdzie tanio kupić rosliny?

Jeśli jesteś z któregoś z dużych miast to szukaj na tablicy (w małych miastach rzadko ktoś wystawia rośliny a kupowanie i wysyłanie za pośrednictwem tablicy to trochę słabe rozwiązanie). Jeśli chcesz zaoszczędzić to możesz kupić na allegro z tym że tutaj nie oczekuj zbyt wiele. Sam kupiłem zestaw bodajże 8 gatunków roślin. Wszystko przyszło w jednej "papce". Jedynie to że szkoda mi było ich wywalić to wszystko delikatnie porozdzielałem i wsadzałem. Oczywiście wszystkie nie miały korzenia (po prostu rośliny z przycinki). Przyjęły się tylko 3 gatunki. 

A najlepiej od lokalnych akwarystów.

Edited by ~eL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...