Skocz do zawartości

opinie na temat obsady akwa


Pavell
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać czy taki dobór gatunków ryb jest odpowiedni, nie mam w akwarium żadnych konfliktów, ale chcę po prostu wiedzieć czy rybom dobrze się żyje oraz czy nie jest to zbyt liczna obsada jak na taki zbiornik
- akwa 150 l, filtr fluval 204, dość gęsta roślinność, liczne kryjówki oraz długie korzenie,  oświetlenie 2x 18 W, grzałka ustawiona na 25 stopni, ph 7,25 , dH 19
Obsada następująca
-6x brzanka sumatrzańska
-2x bocja wspaniała
-2x bocja pręgowana

-2x gurami złote ( para )

-2x gurami mozaikowe 
-2x dlugonos ciernisty
-4x pielęgniczka ramireza  ( 2 pary )
- gibiceps
 

Edytowane przez Pavell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramirezy preferują miękką wodę. Nie są to "twardziele" i mogą Ci w nieodpowiednich warunkach chorować. Przy tej wodzie dodatkowo raczej nic nie odchowasz(potomstwa).

 

Brzanka może zostać, dołożyłbym drugie tyle co masz. 

 

Oddałbym:

-2x bocja wspaniała
-2x bocja pręgowana
-2x gurami złote ( para )
-2x gurami mozaikowe 
-2x dlugonos ciernisty
-4x pielęgniczka ramireza  ( 2 pary )
- gibiceps
 
Mógłbyś zostawić gurami mozaikowe, ale pod warunkiem że brzanki się nie interesują jego wąsami. Na dno dałbym stado kirysków.(7 pstrych)
Jeśli koniecznie chcesz pielęgnice, to pielęgnica Borelli by się nadała. 
 
 
Rozumiem, że na dnie masz piasek? Obsada na to wskazuje, ale wolę się upewnić. Pielęgnice to piasek obowiązkowo, podobnie bocje, kirysy.
Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wody to trochę kombinowałem z szyszkami olchy, ale muszę przeprowadzić testy i wtedy dam znać jak to teraz wygląda. Właśnie zaskakujące jest to, że w akwa nie mam żadnych konfliktów. Mam żwirek grubości 3 mm, ale w jednym miejscu jest nasypane trochę piasku, bo tyle dla ramirezów podobno wystarcza. Bocje spokojnie ryją w tym dnie, wspaniałe często pływają razem z brzankami jakby były jednym stadem. Długonosy czasami się zakopują, że wystaje tylko głowa. Bocje mogę oddać, ale długonoski chciałbym jednak zostawić o ile to możliwe ( jeden 15 cm ciernisty, drugi natomiast to odmiana [chyba] Mastacembelus circumcinctus ma 12 cm ) Gurami mozaikowe też chcę zostawić oraz dokupić jeszcze jedną samiczkę aby stworzyć haremik. Brzanki wiadomo zostają, ale czy taka liczba nie  jest wystarczająca ? Myślałem też nad wymianą ramirezów na jakieś inne pielęgniczki ( mam na myśli kakadu 1+2 , bo czytałem, że są mniej wymagające co do warunków ) No i teraz jeszcze pytanie co mam na dno wziąć ? Prosiłbym o podanie opcji z piaskiem jak i pasującą do  obecnej czyli z 3mm żwirkiem oraz piaskiem w jednym miejscu. Wymiary akwa 100x40x40

Edytowane przez Pavell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgorzyk rośnie do 30cm! Na dodatek preferuje wodę z dodatkiem soli. Nie pasuje tutaj zupełnie.

 

Nie zmiękczysz wody szyszkami, niestety - tutaj albo inwestycja w żywice jonowymienne, albo filtracja odwróconej osmozy. Też mam twardą wodę(twardszą niż Ty) i chwilę się z tym bawiłem.... Szkoda czasu, przechodzę na malawi.

 

 

Nie musi być całe dno z piasku, ale jakaś połowa przynajmniej. Pielęgniczki do takiej wody tylko(chyba) Borelli. Gurami możesz dołożyć do haremu jeszcze jedną samiczkę mozaikową.

 

Brzanki lepiej się czują w większym gronie - 10 to minimum.

 

 

Docelowo zostałbym na Twoim miejscu z taką obsadą:

- Gurami mozaikowy 1+2(samiec+samiczki)

- Brzanka sumatrzańska 12

- Kirysek pstry x6 albo pielęgniczka Borelli 2+4

 

 

Brzanka w takiej ilości powinna zapełnić optycznie zbiornik, a obserwowanie naturalnych zachowań pielęgniczek czy też gurami także wniesie coś ciekawego do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane o wodzie były z wodociągów. W poniedziałek, lub wtorek powinny dojść testy wtedy sprawdzę dokładniej i będę myślał co dalej. Tylko kiryski pstre wchodzą w grę ? Chciałbym aby po dnie też coś się szwędało. W innym temacie pytałem już o np. duże krewetki filtrujące, co sądzicie ? A może stado węgorków ? Borelli jakoś specjalnie mi się nie podobają ( chyba, że dostałbym niebieską odmianę ) Czy gdyby ph jednak było niższe to mógłbym sobie pozwolić na kakadu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...