Skocz do zawartości

Powrót po 25 latach


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poradźcie czy nawozic czy ew ograniczyć rośliny np. rogatek

czy obasda może być

jak obniżyć ph (używałem Aquacid Zooleka i po obniżce wracało na drugi dzień do ph 7,8)

 

Powrót po 25 latach, mam świeże akwarium (5 tydzień) 84 l, oświetlenie 2 x 15W, filtr wewnętrzny gąbka a po 2 tygodniach gąbka + pojemnik z ceramiką i włókniną  w pierwszym tygodniu obsada startowa 3 gupiki, 4 kardynałki, w drugim/trzecim tygodniu problemy z no2 1,5-2,0 no3 50-80 i w obsadzie były razbory 4 klinowe i 4 Hengla i 2 kiryski panda 2 red cherry (obie się pochowały i jedna padła po 6 dniach) 1 krewetka filtrująca (nie pobierała pokarmu i padła po 8 dniach)

 

Obecnie ryby i krewetki w dobrej formie

 

temp 24 st

ph 7,8 test 6-8 Zoolek (problem z obniżeniem) test Dajana 7,4

kH 7 test Zoolek

GH 13 test Zoolek

no2 0 - 0,025 ppm test Zoolek

no3 0 - 5 ppm ale bliżej 0 (chyba że test Zoolek jest kiepski) paskowy Tropical 6 w 1   25 ppm

na fosfor nie mam jeszcze testu ale narazie sinic ani zadnych glonów nie widać a rośliny wyglądaja dobrze, może trochę przyrosty blade (brak potasu?)

 

podłoże Tetra Plant Complete 2 cm plus żwirek 3-5 mm 3-4 cm do tego korzeń, kokos, kilka kawałków lawy, otoczaków kwarcowych, kilka szyszek olchy i kilka liści dębu

 

Sporo roślin nurzaniec, żabienica kolumbijska i chyba argentyńska, anubias, nawódka trójkwiatowa i chyba szerokolistna, rzęsa, rogatek, wgłębka, mech jawajski, gałęzatka

 

Obecna obsada

razbora klinowa 4

zazbora Hengla 4

kardynałek 4

neon Innesa 8

kirysek panda 4

otosek 2

krewetka red cherry 3

krewetka Amano 1

mam zamiar dokupić jeszcze 2 red cherry i 3 Amano i może parkę prętnika karłowatego

Edytowane przez pasower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to ująć najprościej. na początku zaliczyłeś "falstart" :-? .

 

1.

 

 

w pierwszym tygodniu obsada startowa 3 gupiki, 4 kardynałki

Nie ma czegoś takiego. Wpuściłeś ryby do niedojrzałego zbiornika i rozpocząłeś generowanie problemów.

Czego konsekwencją było :

2.

 

 

w drugim/trzecim tygodniu problemy z no2 1,5-2,0 no3 50-80 i w obsadzie były razbory 4 klinowe i 4 Hengla i 2 kiryski panda 2 red cherry (obie się pochowały i jedna padła po 6 dniach) 1 krewetka filtrująca (nie pobierała pokarmu i padła po 8 dniach)

 

3.

 

 

Obecnie ryby i krewetki w dobrej formie

Po takiej dawce NO2 raczej nie są...

 

4.

 

 

Obecna obsada razbora klinowa 4 zazbora Hengla 4 kardynałek 4 neon Innesa 8 kirysek panda 4 otosek 2 krewetka red cherry 3 krewetka Amano 1 mam zamiar dokupić jeszcze 2 red cherry i 3 Amano i może parkę prętnika karłowatego

Za dużo ryb ławicowych. W takim zbiorniku najwyżej 1 gatunek ławicowy. Otoski to gatunek stadny (minimum 6 sztuk), kiryski też (jako podłoże dla kirysków powinien być piasek), dla kardynałków 24 st. to za ciepło.

 

5. Odnośnie obniżenia Ph http://forum.superakwarium.pl/topic/13022-parametry-chemiczne-wody-jak-obni%C5%BCy%C4%87-jak-podwy%C5%BCszy%C4%87/

 

Tyle na początek ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to ująć najprościej. na początku zaliczyłeś "falstart" :-? .

 

1.

 

 

Nie ma czegoś takiego. Wpuściłeś ryby do niedojrzałego zbiornika i rozpocząłeś generowanie problemów.

Czego konsekwencją było :

2.

 

 

 

3.

 

 

Po takiej dawce NO2 raczej nie są...

 

4.

 

 

Za dużo ryb ławicowych. W takim zbiorniku najwyżej 1 gatunek ławicowy. Otoski to gatunek stadny (minimum 6 sztuk), kiryski też (jako podłoże dla kirysków powinien być piasek), dla kardynałków 24 st. to za ciepło.

 

5. Odnośnie obniżenia Ph http://forum.superakwarium.pl/topic/13022-parametry-chemiczne-wody-jak-obni%C5%BCy%C4%87-jak-podwy%C5%BCszy%C4%87/

 

Tyle na początek ;-)

Dzięki za uwagi

Co do falstartu to masz rację. Gupiki (już oddane ale zostały 4 małe które pojawiły sie 2 dni po wpuszczeniu i przeżyły no2) i kardynałki puściłem po tygodniu aby bakterie miały pożywkę oczywiście wcześniej 2 dnia "zaszczepiłem" wodę ale z razborami i krewetkami się pospieszyłem.

Jedna krewetka r.c. która przeżyła azotyny (nie pokazywała się ok tygodnia) kilka dni po spadku no2 "ożyła" i teraz buszuje za pokarmem po akwarium razem z pozostałą dwójką.

Co do otosków to kupowałem dwukrotnie już po spadku no2 po 2 szt i z każdej pary jeden padał po 2 dniach.

Dla kirysków ok. 20% podłoża wysypane jest drobnym żwirkiem 0,5-2 mm

Co do ławicowych to zauważyłem że razbory zajmują partię wody nieco wyżej niż neonki i trzymają się raczej miejsc ocienionych przez rośliny pływające

Czy ryb nie za dużo ?

Edytowane przez pasower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obnizenia ph w akwarium uzywam torfu( zwykly ze sklepu ogrodniczego ale bez nawozów!) Wlożylem go do starej pończochy i wsadzilem do filtra. Spadek ph i obmiżenie twardości gwarantowane. Torf zabarwi wode na kolor herbaciany. Zalezy ile go wsadzisz;-)

A zagwarantujesz mi, że przy wodzie "beton" spadnie mi pH i twardości? Nie znasz się nie pisz. To, że spadło u Ciebie nie znaczy że spadnie u kogoś. Mapet

Edytowane przez Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo - to maleńkie akwa.

 

Secundo - woda BOSKA na niektóre ryby, niestety nie na te które masz.

 

Jakbyś przerzucił się na ryby birmańskie, na przykład danio erythromicron, to miałbyś luksus. Wg mnie obsada do zmiany i nie ma co kombinować z wodą. Jest w niej teraz burdel, ale można poprawić.

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

podobnie jak kolega zaczynający wątek powróciłam do swojego hobby po ponad 20 latach :)

Choć kiedyś zajmowałam sie wyłącznie pielęgnicami to teraz - narazie -tylko żyworódki.

Ale do sedna sprawy - pomimo upływu tylu lat pamiętałam o przygotowaniu (ok.3-4tyg) pustego zbiornika tzn. bez ryb. Jeśli chodzi o obniżenie ph to kiedyś w razie potrzeby również stosowałam torf j.w napisał

 

Do obnizenia ph w akwarium uzywam torfu( zwykly ze sklepu ogrodniczego ale bez nawozów!) Wlożylem go do starej pończochy i wsadzilem do filtra. Spadek ph i obmiżenie twardości gwarantowane. Torf zabarwi wode na kolor herbaciany. Zalezy ile go wsadzisz;-)

Obecnie po prawidłowym przygotowaniu nie było falstartu :)

Jeśli chodzi o obsadę to -ogranicz ilość gatunków w średnim akwarium sądzę że do 3 to już max plus gatunki przydenne; - ale za to uzupełnij ilościowo do większych ilości ryby ławicowe do ok.8 szt będą się ładnie prezentowały i dobrze się czuły Pozdrawiam i zapraszam do Znajomych

Edytowane przez Mena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo - to maleńkie akwa.

 

Secundo - woda BOSKA na niektóre ryby, niestety nie na te które masz.

 

Jakbyś przerzucił się na ryby birmańskie, na przykład danio erythromicron, to miałbyś luksus. Wg mnie obsada do zmiany i nie ma co kombinować z wodą. Jest w niej teraz burdel, ale można poprawić.

Jeśli możesz to to prosiłbym o pomoc co z tej obsady zostawić co zmienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś odrobinę zbił to pH. Minimalnie, to świetne akwarium by było na jakieś 30 Danio margaritatus, lub D. erythromicron. Piękne drobne rybki, chętnie się mnożą, zawadiackie.

 

Masz ceramikę w filtrze? Może to ona zatwardza?

Ceramikę mam ponad 2 tygodnie ale wcześniej nie było a pH podobne. W wodzie kranowej kH 11 GH 19 ja podmianami z dodatkiemprzegotowanej wody i trochę destylowanej zszedłem na kH 7 i GH 13. Jak pisałem na początku obecnie pH test Zoolek 7,8 a test Dajana 7,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałeś nad wydaniem 100 zł na RO?

 

7,4 jest git, 7,3 margaritatus mają na dziko.

Nie myślałem ale wydawało mi się że na RO trzeba większej kwoty. A druga sprawa to tych rybek trzeba by mieć kilkanaście i chyba pozbyć się innych ławicowych

Edytowane przez pasower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój zestaw kupiłem za 100zł. Potem tylko wymiana wkładów co jakiś rok. Wychodzi koło 100zł raz na rok. Taką wodę możesz również używać do chłodnic, wycieraczek samochodowych itp itd. Kokosów nie ma żadnych, ale przydatne narzędzie.

A podpowiesz mi co z nawożeniem roślin. Na razie wyglądają nieźle ale przy no3 bliskie 0 (chyba że test Zoolek oszukuje bo na paskowym Tropical 6 w 1 ok 20ppm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A zagwarantujesz mi, że przy wodzie "beton" spadnie mi pH i twardości? Nie znasz się nie pisz. To, że spadło u Ciebie nie znaczy że spadnie u kogoś. Mapet

Drogi Mapecie. U mnie w kranie woda ma takie same parametry jak u pasowera. Zbiłem torfem u siebie ph do 7 Kh do 3 a Gh do 12 (testy Zooleka). Więc jeżeli miałoby to nie podziałać u pasowera to cała moja dotychczasowa wiedza o akwarium jest bezużyteczna a parametry u mnie zmieniły się dzięki magii. Nie radzę jak nie miałem z czymś do czynienia. Tyle w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khazad - jedna z  zasad komunikacji na forum: lepiej dać nadmiar info niż niedomiar. Nie wiemy tego co Ty. Zawsze tłumacz wsio jak ślepemu.

 

 

Khazad, ekologiczny jest filtr RO, nieekologiczny, ale skuteczny jest torf. Niestety wpływa on an wycinkę torfowisk na Borneo.

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khazad - jedna z zasad komunikacji na forum: lepiej dać nadmiar info niż niedomiar. Nie wiemy tego co Ty. Zawsze tłumacz wsio jak ślepemu.

Ok będę pamiętał :)

 

 

Khazad, ekologiczny jest filtr RO, nieekologiczny, ale skuteczny jest torf. Niestety wpływa on an wycinkę torfowisk na Borneo.

Wybrałem torf jako tańszą alternatywę dla obniżenia ph. Mój wyprodukowali w Polsce chociaż kto wie skąd się w polskiej fabryce znalazł :) Jeżeli jest kogoś stać na RO to niech bierze :)

Edytowane przez khazad92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem w ten sposób.

Korzystałem z armatki torfowej i teraz korzystam z RO, jak dla mnie RO i tylko RO.

Parametry jakie mam w kranie to ph 7,8, gh min. 12, kh 10.

Można zbić armatką ale wtedy mamy bardzo brązową wodę, a parametry armatki wychodziły mi ph  4 gh 0 kh 0, tutaj jeżeli dolejemy dużo wody z armatki do akwarium to ryby mogą przeżyć szok.

Parametry RO ph 6, gh 0, kh 0.

Uwierz, że  to 100 zł się zwróci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...