Skocz do zawartości

Akwarium 200L - problem początkującego akwarysty


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Około 3 miesiące temu dostałem w spadku od kolegi akwarium. Oddał mi je bo nie ma czasu się już nim zajmować, a ja pomyślałem że to może być ciekawa przygoda. Od tamtego czasu popełniłem chyba wszystkie możliwe błędy jakie mogłem popełnić, dlatego postanowiłem się douczyć, dopytywać aby zapewnić rybkom dobre warunki do egzystencji. Wraz z akwarium (180-200L [100x40x50]) dostałem także rybki, 2 zdechły w nocy (woda w wiaderku chyba była za zimna albo się podusiły, biedne), została pielęgnica (którą oddałem do akwarium w zoologicznym), glonojad około 40 cm (plecostomus), kirysek panda, węgorzyk, drewniak oraz inny glonojad (ciemny w białe kropki z kolcami na głowie). Ryby wpuściłem jak tylko podgrzałem wodę do 25 stopni, na szczęście żadna przez to nie zdechła. 2 dni później postanowiłem że nie będę hodował tylko 1 pielęgnicy i dokupię rybek, a pielęgnicę oddam. Więc dokupiłem 5 neonków, 3 mieczyki, 7 prystelek i 10 danio pręgowanych. Miesiąc później akwarium wydawało mi się puste więc dokupiłem jeszcze ryb.1 mieczyk, 2 Kiryski albinosy, 6 żałobniczek, 4 gurami mozaikowe, 2 gurami złote, 5 neonków i 6 czarnych molinezji (sprzedawca nie powiedział mi że mogę przesadzić z ilością ryb, wręcz że taka ilość na taki zbiornik jest Ok). Chciałem także w akwarium posadzić rośliny, więc kupiłem i posadziłem kilka roślin, niestety wszystkie rośliny na bieżąco wypływają na powierzchnię z powodu dużego glonojada. Na chwilę obecną w akwarium są 4 gatunki roślin (echinodorus red rock,vallisneria asiatica, żabienica ocelowata oraz 4 roślina której nazwy nie znam i na chwilę obecną nie mogę znaleźć). Akwarium oświetlają mi 2 świetlówki po 30W (jedna biała druga czerwona), a w akwarium niesustannie pracują 2 filtry (kaskadowy aquael FZN-3 oraz aqua-szut junior n500) nastawione na maksymalny przepływ wody. Zrobiłem test paskowy tetra 6w1 i pokazało dużo NO3 (100mg/l) oraz PH na poziomie 7,6. Sprzedawca zalecił obniżyć PH więc zakupiłem preparat sera PH minus i zgodnie z zaleceniem przez kilka dni wlewałem po 5 ml preparatu, po czym zrobiłem ponownie test i PH było na poziomie 6.8, natomiast NO3 bez zmian. Nie wiem co mam z tym zrobić, sprzedawca kazał mi się nie przejmować, ale ja mam obawy bo co jakiś czas zdycha jakaś ryba ( do tej pory zdechły 2 złote gurami, 4 neony i 6 danio). Na roślinach także pojawiły się glony, a na dnie pod żwirem jest trochę mułu. Co mogę zrobić aby w akwarium dobrze się żyło rybkom ? Proszę o pomoc lub o odnośniki do tematów które powinienem najpierw przejżeć (to forum to encyklopedia, tylko nie wiem gdzie zacząć). Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś oddać rybki. Testy paskowe nie są zbyt dokładne, lepiej kupić kropelkowe, przydałyby się na PH, NO2, NO3, później jeszcze na GH, KH oraz gdybyś planował więcej roślin na PO4. Chemia nie jest dobrym rozwiązaniem. Przeszukaj dział pytania początkującego akwarysty, poczytaj o dojrzewaniu akwarium, obiegu azotu w przyrodzie, zmniejszaniu PH, odpowiedniej obsadzie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mało konkretnie, jakie ryby powinienem oddać? "Chemia nie jest dobrym rozwiązaniem." Co masz dokładnie na myśli ?

Powinieneś oddać wszystkie ryby. Chemia nie jest dobra i traktuje się ją jako ostateczność, czyli jeżeli jakaś rybka jest chora. Preparaty typu PH minus są nietrwałe tzn. obniży PH ale nie na długo. Nie pozwoliłeś dojrzeć akwarium przez co w wodzie nagromadziły się substancje typu NH3, NH4, NO2, te substancje są bardzo niebezpieczne i właśnie przez nie rybki ci padają. Poczytaj konkretnie o bakteriach nitryfikacyjnych i dojrzewaniu akwarium. Tak w skrócie: Bakterie nitryfikacyjne są bardzo potrzebne w akwarium, to one odpowiadają za cykl azotowy. Odchody ryb, niezjedzony pokarm, martwe części roślin powodują że w akwarium powstaje amoniak, to bardzo niebezpieczna substancja, dalej za sprawą bakterii nitryfikacyjnych, amoniak zostaje przemieniony w azotyny które również są niebezpieczne dla ryb, z azotynów powstają azotany, które w mniejszych ilościach są nieszkodliwe dla ryb i pożyteczne dla roślin, te z kolei usuwamy poprzez podmianki wody. Jeżeli teraz oddałbyś wszystkie ryby miałbyś już dobrą pożywkę dla bakterii nitryfikacyjnych, zasyp filtry ceramiką aby bakterie miały się gdzie osiadać. Powinieneś mieć testy na NO2, NO3 oraz na PH, najlepiej kropelkowe. Za pomocą testów na NO2 i NO3 będziesz mógł sprawdzić kiedy akwarium dojrzeje (jeżeli NO2 będzie na poziomie zerowym i NO3 na wykrywalnym poziomie, możesz powoli wpuszczać ryby) a test na PH jest podstawą przy wpuszczaniu ryb, ponieważ ryby są wrażliwe na odczyn PH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś oddać wszystkie ryby. Chemia nie jest dobra i traktuje się ją jako ostateczność, czyli jeżeli jakaś rybka jest chora. Preparaty typu PH minus są nietrwałe tzn. obniży PH ale nie na długo. Nie pozwoliłeś dojrzeć akwarium przez co w wodzie nagromadziły się substancje typu NH3, NH4, NO2, te substancje są bardzo niebezpieczne i właśnie przez nie rybki ci padają. Poczytaj konkretnie o bakteriach nitryfikacyjnych i dojrzewaniu akwarium. Tak w skrócie: Bakterie nitryfikacyjne są bardzo potrzebne w akwarium, to one odpowiadają za cykl azotowy. Odchody ryb, niezjedzony pokarm, martwe części roślin powodują że w akwarium powstaje amoniak, to bardzo niebezpieczna substancja, dalej za sprawą bakterii nitryfikacyjnych, amoniak zostaje przemieniony w azotyny które również są niebezpieczne dla ryb, z azotynów powstają azotany, które w mniejszych ilościach są nieszkodliwe dla ryb i pożyteczne dla roślin, te z kolei usuwamy poprzez podmianki wody. Jeżeli teraz oddałbyś wszystkie ryby miałbyś już dobrą pożywkę dla bakterii nitryfikacyjnych, zasyp filtry ceramiką aby bakterie miały się gdzie osiadać. Powinieneś mieć testy na NO2, NO3 oraz na PH, najlepiej kropelkowe. Za pomocą testów na NO2 i NO3 będziesz mógł sprawdzić kiedy akwarium dojrzeje (jeżeli NO2 będzie na poziomie zerowym i NO3 na wykrywalnym poziomie, możesz powoli wpuszczać ryby) a test na PH jest podstawą przy wpuszczaniu ryb, ponieważ ryby są wrażliwe na odczyn PH.

Teraz to raczej nie możliwe, nie będę miał co zrobić z dużym glonojadem, a w sklepie mi go nie przyjmie bo już pytałem. Czy nie ma sposobu aby te bakterie pomnożyły się gdy w akwarium są ryby ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...