Skocz do zawartości

Start 2 Akwariów 200l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym was prosić o pomoc w budowie , obsadzie i wszelkiej możliwej wiedzy co potrzebne i jak o to dbać . 

Planowany start to 4 styczeń bo potrzebuję czasu na zorganizowanie potrzebnych elementów i wiedzy co z czym i wogóle :) 

Myśle o akwarium z pyszczakami bardzo podobają mi sie te rybki ze wzgledu na kolorystykę , a drugie to jakieś ogolne czy roślinne sam nie wiem , myślę że to wyjdzie w czasie .

Od czego zacząć wiec może napisze co mam a wy jak macie chwilke to podpowiedzcie co zrobić żeby było ładnie :) 

Już mam pare gratów od znajomych które można by wykorzystać mianowicie :

 

Akwaria 2x  100x40x50 z czarnymi standardowymi pokrywami każda ma po 2 świetlówki (4500k cool white 30w T8 ). 

Filtry 2 szt zewnetrzne z czego jeden jest z lampą uv 9w (HW-303B 1400l/h)

Grzałka Resun 150W

pompka powietrza jakaś HP-400 nazwy nie ma na niej :(

4korzenie 

10 kg białego wapienia (tak myśle)

10 płytek czarnego łupka (średnio 10cmX10cm)

 

W planie zakup kolejnej grzałki myśle ze takiej samej 150W no i napowietrzacza bo chyba jeden to za mało żeby rozdzielić na te akwariumy ?

Napewno jakieś tło i podłoże (w zależności co bedzie pływało ) ale to wyjdzie z waszą pomocą :) 

Tło widziałem na alegro myślicie że warto wydać aż 150 zł za strukturalne tło ?

 

Za wszelkie komentarze z góry dziekuję .

Będe się starał w miarę możliwości i czasu na pokazywanie efektów waszej i mojej współpracy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanciorek a jakoś mnie naszło mam troszkę czasu to czemu by nie spróbować zawsze chciałem mieć akwarium takie wypaśne :) ale jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma :) A pewnie wyjdzie pięknie i to się liczy :)

 

Cieszę się że jakiś plan zaczyna powstawać juuupi :)

 

Z wodociągami będzie ciężko więc zostają testy . Macie jakieś sprawdzone czy to nie ma większego znaczenia ?

Wnioskuję że jak będzie 2 x 10 000 K na akwarium to dobrze ? 

Pompka odpada ? To jak dotlenić wodę , czymś innym ?

 

:)Dzięki za chęci   :)

     Miłego dnia.

 

Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy zooleka albo JBL. Wodę napowietrzasz przez ruch wody oraz rośliny wytwarzają tlen w procesie fotosyntezy.

Co do oświetlenia polecam link http://forum.superakwarium.pl/index.php?/topic/37296-Oświetlenie-odpowiednie-dla-roślin#entry387413

Edytowane przez Kanciorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanciorek to do pyszczaków dajemy roślinki :) OK Jakie i ile ( czy kępę w jednym miejscu czy poorozrzócane po zbiorniku lub na bokach :)

Testy paskowe czy w postaci odczynów , postanowione JBL :)

Oświetlenie faktycznie pod roślinki ,jak już to  minimum 10 000K .A jak ja chce pyszczki w jednym obsadzić to też będzie takie ok ?

Czy raczej dobierzemy pod gatunki ryb które obsadzimy na każdym zbiorniku ?

O i tu pomysł wpadł jak piorun z nieba :)  drógie akwarium zróbmy roślinne ale z ławicą jakiegoś gatunku :) (bedzie można mieć wiekszą kontrole co i jak z nimi )

 

za pisownie przepraszam nie dbam o to a powinienem :(

:) Dzięki za chęci    :)

     Miłego dnia.

 

To na zachętę. +1 /ahr/

Edytowane przez ahr
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Pysi i Malawi ja nie uważam roślin w tych zbiornikach, ale niektórzy takie lubią.

Testy kropelkowe, paskowe malo wiarygodne.

 

Co do oświetlenia w akwarium roślinnym to masz opisane w linku który Ci podalem wyżej a dokladnie:

Jeśli mamy do wyboru tylko jedną świetlówkę,wybierajmy taką w granicach 5500-6500K,daje ona najjaśniejsze światło emitując przy tym fale niemal z każdego zakresu.

Przy dwóch świetlówkach radził bym 1x 5500-6500K i 1x 7000-8500K.

Przy trzech świetlówkach 1x 5500-6500K, 1x 7000-8500K i 1x 8500-10 000K.

Przy czterech świetlówkach 1x 3500-4500K, 1x 5500-6500K, 1x 7000-8000K i 1x 8500-10 000K

A co do oświetlenia u Pysi Slawek napisal Ci już wyżej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie lepiej jak u pyszczaków nie będzie roślinek , skały jakoś lepiej będą się prezentowały .

 

A więc oświetlenie zrobię w ten sposób :

 

Roślinne będzie 1x 5500-6500K i 1x 7000-8500K

Pyszczaki będą miały 2x coś w przedziale 10 000-15 000K

A co polecacie na noc do oświetlenia ?

 

Tło zrobię czarne , pomaluję z zewnątrz farbą akrylową .

Myślę że będzie pasowało pod pyszczaki i rośliniak , a zarazem będzie ładnie podkreślało zawartość baniaczków .

Zastanawiam się nad podłożem do rośliniaka , bo pyszczaki dostaną biały piasek i skały  .

Do filtracji będą dobre te filtry o których nadmieniłem wcześniej ?

 

Jutro jadę po świetlówki oraz testy kropelkowe i czas na małe malowanie :) 

 

Zachęta działa , przepraszam .

:) Dzięki za chęci     :)

     Miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tło zrobię czarne , pomaluję z zewnątrz farbą akrylową .

Zastanów się nad malowaniem tła, bo jak będziesz chciał je zmienić będziesz miał problem, czy nie lepiej zrobić tło folia samoprzylepna ?  

 

 

Zastanawiam się nad podłożem do rośliniaka , bo pyszczaki dostaną biały piasek i skały  .

Ja mam w swoim baniaczku torf kulki gt i piasek i naprawdę zdaje to egzamin, wiec polecam. 

 

 

Do filtracji będą dobre te filtry o których nadmieniłem wcześniej ?
 
Miałem filtr HW z tym że model niżej i uważam te  filtry za życiową porażkę. 

 

Jutro jadę po świetlówki

Zastanów się nad dokupieniem dodatkowego oświetlenia do roślinnego bo na standardzie 2x30W co ci daje 0,3W/l mało co ci urośnie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do malowania to nie problem z usunięciem . Widziałem jak znajomy to robił , nieskomplikowany zabieg a szyba nie porysowana i czysta .

 

Miałem filtr HW z tym że model niżej i uważam te  filtry za życiową porażkę. 

A czemu porażka , nieszczelne czy niewydajne .Możesz rozwinąć myśl :)

 

 

Ja mam w swoim baniaczku torf kulki gt i piasek i naprawdę zdaje to egzamin, wiec polecam.

Masz na myśli roślinne akwarium oczywiście .

 

 

Zastanów się nad dokupieniem dodatkowego oświetlenia do roślinnego bo na standardzie 2x30W co ci daje 0,3W/l mało co ci urośnie .

Jak ja tam upcham dodatkowe świetlówki , to standardowa pokrywa . Ja nie mam pojęcia o elektryce wiec mam problem :(

 

:) Dzięki za chęci    :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podloże, tak do akwarium roślinnego.

Miałem HW przez ok 3 miesiące i czyszczenie go co tydzień wyprowadzało mnie z równowagi a czyścić musiałem bo tracił totalnie wydajność która i tak w porównaniu do informacji które podaje producent jest dużo slabsza poniewaz teraz mam Tetre ex 700 która ma przeplyw 300 litów mniejszy a po ciśnieniu widać różnicę.

Nie musisz byč elektrykiem bo możesz kupić gotowe zestawy które wkładasz w pokrywę.

 

Wysyłane z mojego HTC ChaCha A810e za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy trzech świetlówkach 1x 5500-6500K, 1x 7000-8500K i 1x 8500-10 000K.
 

Czyli taki zestaw będzie w sam raz , 4,5w na litr 

 

Kurcze no troszkę mnie zmartwiłeś z tym filtrem , może nie będzie tak źle .

Zawsze będzie można zmienić , póki co spróbuję z tymi . (jak za darmo to nie wybrzydzam póki co )

 

:) Dzięki za chęci     :)

Edytowane przez polishman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od zasobności twojego portfela bo możesz kupić najzwyklejsze świetlówki o takich barwach jak powyzej ale możesz też kupić podobno "dzialające cuda" świetlówki Aqua Glo. Ja osobiście kupuję swietlówki nie najdroższe ale i nie najtańsze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam właśnie na aledrogo i wniosek taki że około 30 zł za sztukę trzeba dać i będzie ok :)

A taki układ będzie dobry :

-3 świetlówki do roślinnego  ( a może wymienię na 2 jakieś mocniejsze z 30w na 45w )

-pyszczaki z dwoma świetlówkami 10 000 - 15 000 

 

:) Dzięki za chęci   :)

Edytowane przez polishman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc jednak wymienię oświetlenie na mocniejsze 

Mam na myśli coś takiego :

http://allegro.pl/zestaw-wymiana-oswietlenia-t8-2x30w-na-t5-2x45w-i3698392969.html

Do tego świetlówki :

-roślinne - 45w  1x juvel day 9000k , 1x juvel color

-pyszczak i- 45w 1x sylvania aquastar 10 000k , 1x sylvania grolux 8500k

 

Mam nadzieję że taki zestaw będzie pasował .

 

:) Dzięki za chęci  :)

Edytowane przez polishman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko , tak też zrobię :)

Właśnie tak błądzę po tym aledrogo i już mnie szlag trafia . :(

Czyli kwestię oświetlenia i moich biednych filtrów można zamknąć .

Co do testów to takie mogą być , bo widzę że są różne rodzaje PH :

http://allegro.pl/jbl-test-ph-7-4-9-0-tanganika-malawi-morskie-i3706923501.html

 

Jaki kolejny krok , na czym się skupić ?

 

:) Dzięki za chęci   :)

Edytowane przez polishman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do testów to takie mogą być , bo widzę że są różne rodzaje PH : http://allegro.pl/jb...3706923501.html
 

Testy na pH to tylko poczatek testów które musisz kupić aby dobrać obsadę i wiedzieć kiedy rybki już będzie można wpuścić dlatego polecam    http://allegro.pl/jbl-combi-set-5-testow-w-walizce-prezent-wroclaw-i3727776293.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że jak nie zrobię testów wody , to nie mam co dalej planować .

Muszę coś wyjaśnić żeby nie było nieporozumień .

Akwaria , filtry i pokrywy już są  , a oświetlenie i szafki będą 4 stycznia .

Myślałem że dam radę skompletować wszystko inne do tego czasu :(

 

:) Dzięki za chęci  :)

Edytowane przez polishman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy kupię te polecone przez ciebie , lecz one będą czekały na mnie w Polsce jak i inne rzeczy kupione na aledrogo.

Obecnie jestem w Belgii i wszystko co mogę zrobić to skonfigurować i zamówić .

A w styczniu robię start baniaczków zgodnie z waszymi sugestiami   :)

 

Dzisiaj zamówiłem testy , dodatkowe oświetlenie , świetlówki i szafki . :)

Co do podłoża to nie wiem jaki piasek bo są różne rodzaje i rozmiary , no i skały do pyszczaków .

Mam 4 korzenie (chyba grab-y) i z 10 płytek łupka czarnego , myślę że do roślinnego będzie jak znalazł .

Na dno piasek czy jakieś kamyczki ?

Macie jakieś propozycje.

 

:) Dzięki za chęci   :)

 

Byłem w wodociągach i dostałem jakąś tabelę z różnymi pozycjami wygląda na skład chemiczny .

PH - 8 

 

 

Sprawy tak się mają :

 

-Awkarium 2 sztuki- 100x40x50 200L
-Filtry -2 sztuki Hw-302 i 1 sztuka Hw-402 
-grzałka no name 200w i 150w
-opakowanie 1x węgla 2x ceramika 1x biobale
-pokrywy standardowe t8 30w ale zmieniam świetlówki na 3 sztuki w każdej ( 6500,8500,10.000 K ) przy czym 6500 będzie t5 39w
-wapień 30 kg
-testy JBL taka walizeczka z różnymi testami 
-piasek kupię jak będą już wapienie bo nie wiem jak wyglądają i co dać pod nie , wiec nie wiem jakiej wysokości będzie podłoże 

Kupiłem na start testy sera żeby zobaczyć co mam w kranie i wyszło ph 7,5 ,
pozostaje tylko dobrać obsady , zalać baniaczki poczekać aż dojrzeją i wtedy fotorelacja i czas na komentowanie icon_e_smile.gif

Edytowane przez polishman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...