Jump to content

Rurka zamiast bambusa lub pcv


ERwinOZ
 Share

Recommended Posts

Zacznę od tego, iż planowałem kupić rurkę do akwarium. Zastanawiałem się nad bambusem, ale opinie o psuciu się bambusa po pewnym czasie zraziły mnie do tej opcji. Rurka pcv w akwarium też nie wydawała mi się zbyt ciekawym pomysłem. Wydaje mi się że moje rozwiązanie wygląda lepiej od rurki pcv i nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy i czasu. Jako, że nie widziałem nigdzie wcześniej tego pomysłu postanowiłem podzielić się nim z wami.

 

Do wykonania rurki która będzie wam służyć za kryjówkę, lub inny element użytkowy akwarium potrzebujemy jedynie tubki takiej w której znajdują się okrągłe tabletki musujące od witaminy c lub podobnych. Tubka ma około 12-14 cm długości oraz 2,5 cm średnicy. Tubkę taką dokładnie obdzieramy z naklejek, a pozostały klej czyścimy jakimś środkiem na bazie spirytusu. Denaturatem klej schodzi szybko i sprawnie, pozostaje jedynie gładka powierzchnia. Następnie według uznania możemy odciąć lub pozostawić dno. W przypadku obcinania końce musimy wygładzić papierem ściernym. Tak przygotowaną rurkę opalamy nad kuchenką gazową. Trzeba to robić delikatnie i stopniowo, ponieważ kiedy przesadzimy z temperaturą rurka zacznie się odkształcać a nawet topić.  Proponuję opalać chwilkę a następnie czekać aż wystygnie i czynność te powtarzać aż do uzyskania pożądanego przez nas koloru. Osobiście nie opalałem jej w środku,ale takie coś wydaje mi się również możliwe . Gdy rurka ostygnie możemy dokładnie umyć pod wodą, oraz porządnie wytrzeć ręcznikiem. Kolor nie powinien z niej schodzić. 

 

Może efekty nie są powalające, ale dla mnie jak najbardziej zadowalające. Według mnie wygląda to lepiej niż pcv obklejane kamyczkami czy tym podobne i co najważniejsze jest za darmo :) W akwarium mam ją dopiero od kilku godzin, ale nie wydaje mi się, że tak przygotowana rurka będzie barwić, lub inaczej szkodzić naszemu akwarium :)

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć poglądowych na efekty mojej pracy :)

 

Proszę o wasze opinie i uwagi :)

post-17887-0-90389800-1384946930_thumb.jpg

post-17887-0-39552700-1384946932_thumb.jpg

post-17887-0-46194600-1384946934_thumb.jpg

post-17887-0-29188300-1384946936_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wiesz może z jakiego jest tworzywa?Czy nie reaguje z wodą i czy to opalanie nie spowoduje jakiejś reakcji?Ja bym nie ryzykował tym bardziej że efekt nie jest powalający,a taką kryjówkę można zrobić z samych kamieni.

Edited by belzebub532
Link to comment
Share on other sites

Nie sądzę, żeby tubka na tabletki musujące była wykonana z jakiegoś trującego plastiku. Chyba, że faktycznie podczas opalania zachodzi jakaś reakcja, ale raczej mała na to szansa :) Gdyby coś się zaczęło dziać nie tak to poinformuje was, ale na razie nic się nie dzieje i nie planuje tego wyciągać z akwarium . Poświęcę się dla dobra nauki :)

Kto chce kryjówkę z kamieni niech robi z kamieni a jak ktoś chce z rurki, albo chce zrobić inkubator/grotę dla glonojada to wydaje mi się, że to jest ciekawy pomysł :)

 

Niestety nie mam zmysłu artystycznego, ale z pewnością wielu z forumowiczów taki posiada, a mój pomysł daje szerokie możliwości  modyfikacji, więc jeśli komuś będzie chciało się go powielić i osiągnie jakiś ciekawy efekt to bardzo proszę o dodawanie własnych fotek :)

Edited by ERwinOZ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...