Jump to content

Bacopa caroliniana - warunki


karwos00
 Share

Recommended Posts

Witam 

 

Mam w Baniaku z podpisu kilka sadzonek - na niej pojawił się glon - krótkie niteczki na liściach, trochę też na cherry leaf. 

 

NO3-10

PO4 - 1

Fe ok 0.1 

Podaje potas ok 20mg / l na tydzień

Micro z żelazem - 1/4 zalecanej dawki

 

Bacopa Rośnie - szczyty wybarwiają się na brązowo - max światło świece tylko przez ok 3h - wszystkie rośliny bąbelkują ale szczególnie dolne liście jakby nasiąkają wodą i w końcu odpadają - wszystkie liście nie są jakieś szczególnie mięsiste - czy to może być objaw jakichś niedoborów? Na pewno ten glon trochę osłabia roślinki ale akurat na tych dolnych liściach go nie ma. Wygląda to troche tak jakby roślinka rosła i jednocześnie chudła. 

Butla CO2 pojawi się we wtorek - środa póki co Bimbrownia 24/h na dość dużych obrotach żeby cały czas równo podawała nawet w nocy - przyduchy brak - wg wskaźnika ok25-30mg/l - wskaźnik ma ok miesiąca - po zamontowaniu butli z elektrozaworem wymienię go na świeży (ile bąbli na sek na początek zaaplikować??). 

 

Ogólny wygląd:

https://plus.google.com/photos/102011409167714894756/albums/5936443804413227841/5944254315625590322?banner=pwa&pid=5944254315625590322&oid=102011409167714894756

 

Niestety jakość telefoniczna. 

Edited by karwos00
Link to comment
Share on other sites

Tak się zastanawiałem czy to może po prostu dostosowanie się roślin do nowego baniaka - jednak minęło już ponad 4 tyg. Widoczne braki Potasu na cherry leaf już trochę przystopowały po zwiększeniu do 20mg/l tygodniowo. 

 

To jeszcze zapytam jak tę bacopę przycinać - czytałem że po przycince górę posadzić a dół wywalić - ale czy to prawidłowe podejście - przecież ciągle będzie się w ten sposób mieszało podłoże i substrat do słupa wody. Czy może zrobić tak by przyciąć jak najniżej - powyżej jakiegoś bocznego odrostu - ten dalej rósłby z już zakorzenionej rośliny, górę skrócić - posadzić szczyt a środek do kosza? Nie chciałbym wyrywać roślin z podłoża - przy 1 aranżacji nadgorliwość doprowadziła do restartu - teraz bym chciał tego uniknąć. To samo się tychy cherry leaf i ludwigii - czy też podejść tak do przycinki ?

 

A co do świetlówek - orginalne T8 mają pół roku, T5 ok 3-4 miesiące - ludwigia w centrum wybarwia się na czerwono - szczyt ok 5cm jest cały czerwony. Boczne gdzie jest mniej światła - spody liści czerwone, blaszka górna zielona. 

Link to comment
Share on other sites

Podaje potas ok 20mg / l na tydzień

 

Badasz potas ? Lejesz go dużo, nie wiem ile masz roślin. Może doszło do kumulacji i przekroczenia norm, a to powoduje blokadę wchłaniania innych pierwiastków (nie pamiętam jakich).

 

Co do cięcia, to nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

20mg//l na tydzień podaje od 2 tyg czyli podałem 40mg/l - nawet przy zużyciu 5mg przez 2tyg zostało by w baniaku 35mg/l - a to raczej nie zablokuje niczego, szczególnie że na cherry leaf były bardzo widoczne braki - dziurkowanie 1mm liści starszych na dole - 3 liście wręcz aż do połączenia się dziur. Teraz jest już trochę lepiej ale to za wcześnie żeby to stwierdzić. Oczywiście bez testów na wszystko to tylko gdybanie, z drugiej strony ciągłe badanie parametrów trochę mija się z celem - póki co będę obserwował - najpierw chce się pozbyć tych niteczek na bacopie - jak dojdzie butla i stałe dostawy CO2 + może zacznę podawać Carbo + może przycinka bacopy z usunięciem bardziej zarażonych liści zobaczymy co z tego będzie. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...