Skocz do zawartości

Filtr odwróconej osmozy


blixa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Mam w domu filtr odwróconej osmozy. Użyłem tej wody do założenia akwarium. Podmieniam 20% co 7-10 dni, czy powinienem dodać jakiś soli mineralnych do tej wody? 


Poniżej dane zbiornika:


 


Akwarium 45 l


Światło (zmodyfikowałem) 2 świetlówki -  14W 8500K Sylvania grolux i 24W 9000K Juwel High lite day


świecę 12 godzin dziennie, na każdej świetlówce odbłyśnik.


Temperatura w zbiorniku 26-27 stopni dzień, 24 noc.


Grzałka: Tetra HT 25


Filtr - Aquael kaskada FZN-2 (ustawiona na minimum)


 


 


Obsada (aktualna):


10x razbora broneańska


4 x kirysek panda


2 x proporczykowiec kap lopez


4 x krewetka amano


2 x krewetka red cherry


 


Rośliny:


Anubias nana


Bacopa caroliniana


Microsorum minor


Lilaeopsis novae-zelandiae


Althernatera sp. red


Gałęzatka kulista


Mech


Pływająca pistia


Korzeń preparowny z sklepu akwarystycznego


 


Podłoże:


Tetra complete substrate 1,5 cm


drobny jasny żwirek 3 cm


 


Nawozy:


Easy Carbo 1 ml dziennie


Potas 1 ml dziennie


Easy life Profito 5 ml tydzień


 


Parametry obecne (test paski JBL 6w1):


Cl2 - 0


pH - 6,8


KH - 5d


GH - 4d


NO2 - 0


NO3 - 0


 


Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli użyto 100% wody RO to w teorii twardość i KH i GH powinna wynosić zero - jeżeli GH jest 4 , KH - 5 = to znaczy że coś zatwardza wodę lub - co jest chyba bardziej prawdopodobne - testy paskowe są tak miarodajne jak określanie na oko :) Chociaż ten drobny jasny żwirek też mógł coś tam mieć. 

 

Jednak na pewno przyda się opis baniaka wg regulaminu - bo z postu powyżej wiele rzeczy nie wynika

 

Tak czy inaczej używając RO powinno się używać mineralizatora - ja używam Planta Gainer - inaczej twardość byłaby zero. 

U mnie używam RO z mineralizatorem wg producenta i mam KH - 3-4, GH- 6-8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli użyto 100% wody RO to w teorii twardość i KH i GH powinna wynosić zero - jeżeli GH jest 4 , KH - 5 = to znaczy że coś zatwardza wodę lub - co jest chyba bardziej prawdopodobne - testy paskowe są tak miarodajne jak określanie na oko :) Chociaż ten drobny jasny żwirek też mógł coś tam mieć. 

 

Jednak na pewno przyda się opis baniaka wg regulaminu - bo z postu powyżej wiele rzeczy nie wynika

 

Tak czy inaczej używając RO powinno się używać mineralizatora - ja używam Planta Gainer - inaczej twardość byłaby zero. 

U mnie używam RO z mineralizatorem wg producenta i mam KH - 3-4, GH- 6-8

 

Dziękuję za odpowiedź. Spojrzałem do regulaminu i wydaje mi się, że zamieściłem ponadprzeciętny opis akwarium :)

Jeśli mam coś jeszcze dodać - poproszę o wskazówki.

 

Żwirek kupiłem w sklepie akwarystycznym - powiedzieli mi że nie zmienia parametrów wody (nie zatwardza - bo chodziło mi o miękką wodę), no ale to już kwestia zaufania do sprzedawcy.

 

Zrobiłem przed chwilą JBL pasek test - i wyszło:

Cl2 - 0

pH - 6,8

KH - 6

GH - 4

NO2 - 0

NO3 - 5

 

I teraz tak się zastanawiam - czy dodawać sole mineralne, czy może po prostu filtr osmozy, który miał wymieniane wkłady kilka miesięcy temu - nie działa już w pełni, czy też jak piszesz - testy paskowe to wróżenie z fusów ;) najpewniej będzie zrobić KH i GH kropelkowo.

 

Moje pytanie - proszę o opinie - czy lepiej poczekać z tymi solami i zrobić testy kropelkowe (daje obecnie ProFito), cz też pilnie kupić sole i je podawać?

 

Dziękuję z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...