Jump to content

Filtr odwróconej osmozy

blixa
 Share

Recommended Posts

Witam,

Mam w domu filtr odwróconej osmozy. Użyłem tej wody do założenia akwarium. Podmieniam 20% co 7-10 dni, czy powinienem dodać jakiś soli mineralnych do tej wody? 

Poniżej dane zbiornika:

Akwarium 45 l

Światło (zmodyfikowałem) 2 świetlówki -  14W 8500K Sylvania grolux i 24W 9000K Juwel High lite day

świecę 12 godzin dziennie, na każdej świetlówce odbłyśnik.

Temperatura w zbiorniku 26-27 stopni dzień, 24 noc.

Grzałka: Tetra HT 25

Filtr - Aquael kaskada FZN-2 (ustawiona na minimum)

Obsada (aktualna):

10x razbora broneańska

4 x kirysek panda

2 x proporczykowiec kap lopez

4 x krewetka amano

2 x krewetka red cherry

Rośliny:

Anubias nana

Bacopa caroliniana

Microsorum minor

Lilaeopsis novae-zelandiae

Althernatera sp. red

Gałęzatka kulista

Mech

Pływająca pistia

Korzeń preparowny z sklepu akwarystycznego

Podłoże:

Tetra complete substrate 1,5 cm

drobny jasny żwirek 3 cm

Nawozy:

Easy Carbo 1 ml dziennie

Potas 1 ml dziennie

Easy life Profito 5 ml tydzień

Parametry obecne (test paski JBL 6w1):

Cl2 - 0

pH - 6,8

KH - 5d

GH - 4d

NO2 - 0

NO3 - 0

Z góry dziękuję za pomoc.

Jeżeli użyto 100% wody RO to w teorii twardość i KH i GH powinna wynosić zero - jeżeli GH jest 4 , KH - 5 = to znaczy że coś zatwardza wodę lub - co jest chyba bardziej prawdopodobne - testy paskowe są tak miarodajne jak określanie na oko :) Chociaż ten drobny jasny żwirek też mógł coś tam mieć. 

Jednak na pewno przyda się opis baniaka wg regulaminu - bo z postu powyżej wiele rzeczy nie wynika

Tak czy inaczej używając RO powinno się używać mineralizatora - ja używam Planta Gainer - inaczej twardość byłaby zero. 

U mnie używam RO z mineralizatorem wg producenta i mam KH - 3-4, GH- 6-8

Jeżeli użyto 100% wody RO to w teorii twardość i KH i GH powinna wynosić zero - jeżeli GH jest 4 , KH - 5 = to znaczy że coś zatwardza wodę lub - co jest chyba bardziej prawdopodobne - testy paskowe są tak miarodajne jak określanie na oko :) Chociaż ten drobny jasny żwirek też mógł coś tam mieć. 

Jednak na pewno przyda się opis baniaka wg regulaminu - bo z postu powyżej wiele rzeczy nie wynika

Tak czy inaczej używając RO powinno się używać mineralizatora - ja używam Planta Gainer - inaczej twardość byłaby zero. 

U mnie używam RO z mineralizatorem wg producenta i mam KH - 3-4, GH- 6-8

Dziękuję za odpowiedź. Spojrzałem do regulaminu i wydaje mi się, że zamieściłem ponadprzeciętny opis akwarium :)

Jeśli mam coś jeszcze dodać - poproszę o wskazówki.

Żwirek kupiłem w sklepie akwarystycznym - powiedzieli mi że nie zmienia parametrów wody (nie zatwardza - bo chodziło mi o miękką wodę), no ale to już kwestia zaufania do sprzedawcy.

Zrobiłem przed chwilą JBL pasek test - i wyszło:

Cl2 - 0

pH - 6,8

KH - 6

GH - 4

NO2 - 0

NO3 - 5

I teraz tak się zastanawiam - czy dodawać sole mineralne, czy może po prostu filtr osmozy, który miał wymieniane wkłady kilka miesięcy temu - nie działa już w pełni, czy też jak piszesz - testy paskowe to wróżenie z fusów ;) najpewniej będzie zrobić KH i GH kropelkowo.

Moje pytanie - proszę o opinie - czy lepiej poczekać z tymi solami i zrobić testy kropelkowe (daje obecnie ProFito), cz też pilnie kupić sole i je podawać?

Dziękuję z góry