Skocz do zawartości

Akwarium 72L - rozpoczęcie przygody


krisovski91
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mój pierwszy post na forum, dlatego chciałbym się przywitać ze wszystkimi użytkownikami. Początki wiążą się z pewnymi pytaniami, na niektóre próbowałem znaleźć odpowiedź sam przeglądając inne tematy, ale pozostało kilka wątpliwości.

 

Moje akwarium ma 72L, już zostało wstępnie urządzone.

 

Oczywiście podstawowy sprzęt, filtr z napowietrzaczem i deszczownicą, grzałka.

 

Kamienie obłożyłem mchem ( Riccia ), z kolei całkiem na przodzie akwarium chciałbym zrobić trawnik ( posadziłem eleocharis acicularis), w ogóle jeśli chodzi o całość chciałbym uniknąć plątaniny wysokich roślin.

 

Oprócz tego w akwarium znajduje się:

 

- ciemne(właściwie czarne)dno, żwir i piasek

- jasne kamienie

- korzeń

 

Moje pytania są następujące i będę wdzięczny jeśli ktoś znajdzie czas, żeby mi pomóc.

 

Obsadę chciałbym zacząć od wprowadzenia: 12-16 neonów inessa, kolejno parkę molinezji black molly (strasznie spodobały mi się te ryby, a wcześniej nie zwracałem uwagi), no i dalej pojawiają się pewne wątpliwości tzn. co mogłoby znaleźć się w zbiorniku z neonkami i molinezjami i w jakich ilościach biorąc pod uwagę litraż akwarium.

 

Druga rzecz to oświetlenie, jakie powinno się znaleźć mając na uwadze to jakie rośliny chciałbym u siebie hodować.

 

Jeszcze jeśli chodzi o utrzymywanie temperatury wody, lepiej żeby woda miała temp. zbliżoną do dolnej granicy tolerowanej przez ryby czy też do górnej ?

 

Edit: byłbym zapomniał, mętna woda tuż po zalaniu akwarium nie stanowi problemu póki co ? Tzn. filtr powinien się w najbliższych dniach z tym uporać, czy warto zastosować jakiś chemiczny specyfik, który wyklaruje wodę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym ze rzekomo czytałeś już informacje na forum dotyczących zakładania baniaka i nie pytam już o to czy wypłukałeś dokładnie podłoże przed zalaniem wody. Sam osobiście posiadam taki zbiornik i początkowo filtr miałem nawet gorszy to zmętnienie wody po zalaniu bez problemu znikało po około 2-3 godzinach.

Edytowane przez Węzeł23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek i żwir został wypłukany, korzeń i kamienie wygotowane. Dosypywałem odrobinę piasku, kiedy była już woda, starałem się zrobić to ostrożnie, ale może miało to negatywny wpływ. Co prawda woda wygląda lepiej niż powiedzmy dwie godziny temu, ale myślę, że to jeszcze nie jest to co powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :D 

Filtr niech chodzi na maxa. Co do obsady najpierw sprawdzamy parametry wody później planujemy obsadę. Co do molinezji to obawiam się ze troszkę za mały zbiornik masz. I tak jak napisałem sprawdź na stronie wodociągów jaką masz wodę a najlepiej zrób testy i będzie można planować obsadę. Temperatura powinna być wypośrodkowana.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-

 

12-16 neonów inessa
- jak najbardziej, sam je posiadam
-

 

parkę molinezji black molly (strasznie spodobały mi się te ryby, a wcześniej nie zwracałem uwagi)
- ktoś inny niech się na ich temat wypowie, ja ich zbytnio nie znam (nie interesowałem sie nimi
- co do reszty obsady to w związku ze masz piasek to polecałbym kiryski sterby 5-6 szt a dodatkowo loricaria red 
- oświetlenie, domyślam się ze masz standardowe czyli 1 świetlówka T8 15W, wiec ubogo, czyli wchodzą w grę mało wymagające rośliny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to świeży zbiornik to zostaw go w spokoju na minimum dwa tygodnie.
Niech dojrzeje.
Zmętnienie samo przejdzie.
Co do obsady to jeśli ma to być roślinniak to z przykrością muszę Cię poinformować, że neony odpadają.
Te ryby nie nadają się do zbiorników z mocnym oświetleniem. Pływałyby tylko przy dnie lub chowałyby się w roślinności.
One po prostu nie nadają się do roślinniaków.
Wiem coś o tym bo sam trzymałem te ryby w roślinniaku i widziałem jak się męczyły.
Na molinezje ten zbiornik to minimum.
Nie polecam.
Dobrze by było jakbyś podał parametry wody.

Edytowane przez locdog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie to przede wszystkim nie podoba mi się ta ryba, w takim razie biorąc pod uwagę póki co parametry podane przez wodociągi, roślinność i podłoże co mogłoby się znaleźć w moim akwarium ? Nie ukrywam, że chętnie wprowadziłbym jakąś ławicę i ewentualnie dodawał coś dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka ławica nadawałaby się do mocno oświetlonego akwarium ? Chodzi mi, aby wygląd był zbliżony do neonek, chociaż ich zachowanie mogłoby być bardziej "ławicowe" niż właśnie neony.

 

Woda nadal mętna, a co gorsza myślę, że przydałoby się dołożyć jeszcze piasku. Zrobić to teraz czy czekać na wyklarowanie się wody ? Może ktoś mógłby mi podpowiedzieć jakąś mało inwazyjną metodę dosypywania podłoża kiedy w zbiorniku jest już woda. Zwłaszcza, że ciężko ją "oczyścić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...