Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium - pytania początkującego.


pawel002626
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam!!!

Jestem tu nowy Chciałbym założyć akwarium Przymierzam się do zbiornika 60L. Chciałbym ale większe trochę się boję ponieważ mieszkam w starej kamienicy na piętrze i nie wiem nic o stropach prawdopodobnie drewniane (brak informacji)

Dużo czytałem na tematy związane z akwarystyką, pod względem roślin oraz rybek. Dręczy mnie pare pytań odnośnie filtracji wody.

Chciałbym napewno posiadać filtr kubełkowy Np. TETRA TEC EX 700 moje pytanie czy warto inwestować w filtr powierzchniowy Np. EHIM SKIMMER

Czy wystarczy tylko ,,zbieranie" wody z głębszych parti zbiornika.

Chciałbym się też dowiedzieć więcej na temat oświetlenia jakie? bądź w jaki sposób ma się załączać żeby jak najmniej stresowało ryby?, słyszałem też o oświetleniu imitującym fazy księżyca w jakim celu się to stosuje?? czy jest to niezbędnne i na czym polega ??

nad rybkami narazie się nie zastanawiam (na pewno żyjące w ławicy) . Chcę poznać jak najwięcej teori żeby nie męczyć tych żyjątek :) oraz zaopatrzyć się w dobry sprzęt.

Jakie podłoże jakiej frakcji, chciałbym stworzyć w miare naturalne głębiny jaskinie skały może jakiś ,,rozpadający" się wrak statku pokryty czesciowo mchem w oddali średniej wielkości roślinność nie zbyt wymagająca tzn. nie chciał bym nasycać wody CO2 winko robię tylko raz do roku :razz:

i bardzo ważny element a mianowicie napowietrzanie co stosować podłużne kamienie wytwarzające sciany drobnych pęcherzyków powietrza czy 

standardowe kamienie tworzące skromne strugi bąbelków powietrza. Czy nadmierne napowietrzanie wody ma jakieś skutki uboczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmierne napowietrzanie wytrąca z akwarium CO2, czyli że roślinki nie mogą przeprowadzać fotosyntezy, jeżeli nie chcesz wymagających roślinek to standardowe w pokrywie powinno wystarczyć, ten statek sobie odpuść. Podłoże wybierz zależnie od rybek, czy chcesz mieć kirysy? Jeżeli tak to polecam żwir rzeczny 3-5mm, pod podłoże nie musisz nic dawać dla niewymagających roślinek, chociaż zastanów się jeszcze nad roślinkami, możesz zastosować węgiel w płynie czyli zamiennik CO2, a wtedy dołożysz oświetlenia tak by było 0,5W/L, dasz pod żwir ziemię lub inny substrat (ziemia nie jest polecana początkującym) i zaczniesz nawozić, możesz nawozić solami lub jeżeli się uprzesz to kupić nawóz uniwersalny. Pamiętaj by przy starcie akwarium obsadzić jak największą cześć akwarium roślinami, wtedy masz największe szanse że unikniesz glonów:) Trochę odbiegłem od tematu, ale wracając co do napowietrzania to wystarczy sam ruch tafli wody robiony przez filtr, ale jeżeli chcesz kamień napowietrzający to ja niestety nie pomogę ponieważ nie używam i nie chce cię wprowadzić w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjęło się że ziemia nie jest polecana początkującym dlatego że przy każdym pogrzebaniu w ziemi, ziemia dostaje się do wody i jest chwilowo czarna, ziemia raczej jest dla tych którzy nie chcą przesadzać roślinek, chociaż nie do końca się z tym zgadzam, poczytaj na forum o ziemi, tam wszystko jest ładnie opisane. Substratów jest wiele, niektóre są droższe, a niektóre tańsze, nie polecę ci konkretnego gdyż nie używam substratów a właśnie ziemi, ale ziemię dałem w sobotą więc jeszcze nie mogę nic powiedzieć o niej od siebie, ziemię stosuje się też w akwariach Low-Tech (poszukaj definicji takiego akwarium) tam ziemia jest najważniejsza, gdyż niczym się nie nawozi, więc rośliny pobierają nawóz z ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...