Skocz do zawartości

arahja7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Od około miesiąca padło mi kilka gupików. Wszystkie miały krwawe skrzela, w trakcie umierania bledły. Nie znalazłam takiego objawu na forum, jedynie wzmiankę o zatruciu taniną lub przedawkowaniu leków. Dodaję do wody sól akwariową coby z glonojada zeszła "wata", ciągle nią obrasta. Akwarium jest odziedziczone po koledze. Gdy przeczytałam objawy rożnych chorób na forum zrozumiałam, że najprawdopodobniej moje rybki mają przeróżne choroby. Wiele chorób. Te choroby jak i warunki sama ogarnę jednak najbardziej martwią mnie te krwawe skrzela + wydaje mi się że starszy glonojad ma zaczerwienione brzegi płetw (przy ości), pojawiło się to w tym samym czasie co zaczerwienienie u gupików. Mogę jeszcze tylko dodać, że glonojad ma wydęty brzuch i wrzód (jednak te objawy znalazłam ale może mają związek z moim zapytaniem). Tak więc czy ktoś z was wie co to może być z krwawymi skrzelami? Niestety nie mogę teraz zrobić zdjęcia.

 

 

1. Akwarium bez pokrywki 30L, grzałka bez termostatu, ostatnio słabiej grzeje, temperaturę staram się utrzymywać między 28/27C ale teraz jest to 24-27C.
2. Co do oświetlenia, rybki nie wiedzą kiedy jest noc a kiedy dzień
3. Co znaczy zrestartować zbiornik? Sprzątam co 1,5 tygodnia, wylewam całą wodę, płuczę dno kranówką, zdzieram szczotką osady ze środka akwa.
4. Od wielu lat pije kranówę, chyba nie jest aż taka zła w moim domu?

5. Akwarium mam koło pół roku, na początku rybki umierały (było ich chyba z 40ści jak nie więcej...) przez częste czyszczenie filtra pod bieżącą wodą o czym nie wiedziałam. Ze względu na zapach z akwa wciąż to robię jednak max raz na półtora tygodnia
6. W akwarium są kamienie i muszle, nie z naszego morza, od pewnego czasu zachodzą na granatowo gdy są za długo (powyżej 2 tygodni) w wodzie. wtedy je wyciągam, czyszczę i odkładam na dobę
 

12.

- 7 gupików, w tym 4 chopów, znam wiek tylko jednego, którego odchowałam od narybku :>

- 1 molinezja, w miarę młoda

- bojownik strzępiasty

- 2 glonojady, duży, 17cm czarny w białe ciapki i mały, 4-5cm żółty, obie babki

- ślimak hardkor, przeżył wszystkie zgony innych ślimaków i złamanie skorupy gdy był jeszcze niechcianym dodatkiem na roślinie, teraz jest już całkiem duży

 

było

- 2 dorosłe molinezje

- 2 ampalurie i lokatorzy z roślin

- pełno gupików

- inny bojownik który zmienił właściciela ale parę dni temu dowiedziałam się że też umarł

 

roślina pływająca po powierzchni, nazwy nie pamiętam, zielona

jedna roślina sztuczna

 

 

Rozpisałam się bo może coś wam wpadnie do głowy dzięki tym danym. Byłabym wdzięczna za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki wychudły pomimo apetytu :( z tego co pamiętam jest to wina robaków, nicieni?? Postaram się to dziś sprawdzić ale jeżeli ktoś może mi pomóc będę wdzięczna (brak czasu). Mam tez pytanie, czy filtrowanie wody do akwa przez Britę, bez wcześniejszego odstawiania, byłoby dobrym pomysłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hardkor to Ty masz w akwarium ( i nie o ślimaka tu nawet chodzi). Wszystko jest źle, albo bardzo źle. Za małe akwarium na taką obsadę, złe rybki. Taki litraż tylko dla krewetek się stosuję, albo jako kotnik czy kwarantanne. Grzałka bez termostatu to tylko do gotowania wody się nadaje. Moja rada jest taka: wylej wodę wyjmij piasek, kamienie i cała resztę. Wygotuj piasek i kamienie. Wyrzuć molinezje i glonojada. Zostaw same gupiki, albo kup inne bardzo małe rybki max 8 sztuk, choć to i tak będzie wymagało od Ciebie cotygodniowej podmiany wody około 30%. Kup grzałkę z termo!!!! Woda z wodociągów zawsze musi odstać przynajmniej 48 godzin!!! Nie ma znaczenia czy filtrowana, czy nie. No chyba, że posiadasz dobry system do filtracji wody z aktywnym węglem i specjalnymi włóknami, który filtruje wodę praktycznie do RO. Ogólnie musisz trochę poczytać o akwarystyce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium niedojrzałe.
Zatrucie amoniakiem.
Pozbyć się obsady i zostawić zbiornik w spokoju na przynajmniej dwa tygodnie.
Jak tylko zamknie się cykl azotowy wpuścić obsadę w małej ilości.
Po jakiś trzech tygodniach wymienić 20-30% procent wody na odstałą.
Wymianę wody powtarzać co tydzień.
Nigdy nie czyścić filtra pod bieżącą wodą.

Edytowane przez locdog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...