Skocz do zawartości

Obsada do 54 l akwarium


dżaq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :)

 

Chciałbym bardzo prosić o pomoc w dobraniu odpowiedniej obsady do akarium panoramicznego o wymiarach 60x30 cm. Po wielu latach przerwy (młodzieńczy epizod z akwarystyką) zapragnąłem na nowo mieć część tego pięknego podwodnego świata. Zaangażowałem się mocno emocjonalnie i tym razem chciałbym nie popełniać dawnych błędów dotyczących obsady jak i pielęgnacji już gotowego akwarium, dlatego zwracam się z prośbą o poradę do Was :) Oczywiście jeszcze wiele pracy przede mną za nim skompletuje wszystko, urządze akwarium i wpuszczę rybki, ale chciałbym mieć juz trafną wizję obsady zbiornika :) Dodam, że planuję skomponować akwarium o ciemnym podłożu z duża ilością roślin, korzeni oraz kamieni.

 

Przeczytałem już dosyć sporo tematów na różnych forach odnośnie obsady zbiornika o podanym litrażu i z rybek, które najprawdopodobniej mogłyby zamieszkać w takim zbiorniku najbardziej podobają mi się: Pielęgniczka Żółta, Proporczykowiec z Kap Lopez, Neon Innesa oraz Neon Zielony, Zwinnik Jarzeniec, Otosek, Gupik Endlera oraz Zmienniak Plamisty.

 

Domyślam się, że w zbiorniku o takich wymiarach nie mogę razem ze sobą trzymać dwóch gatunków rybek ławicowych (Neonów i Zwinników) oraz parę ryb terytorialnych takich jak Pielęgniczki z Proporczykowcami, dlatego moja propozycja obsady jest następująca:

 

Pielęgniczka Żólta - para

Neon Innsesa bądź Zwinnik Jarzeniec - 10 szt.

Otosek - 4 szt

 

Czy do tej obsady znalazłoby się miejsce dla 4 samców Gupika Endlera bądź pary lub 1+2 Zmienniaka Plamistego? Czy musiałbym zrezygnować z Otosków chcąc wprowadzić, któryś z tych gatunków?

 

Chętnie wysłucham także innych propozycji obsad zbiornika z wypisanymi przez mnie rybkami :)

Zależy mi, aby rybki nie były zbyt kłopotliwe dla początkującego akwarysty (chodzi mi głównie o zakres tolerancji wskaźników pH czy twardości wody, ponieważ nie planuję zakupu filtra RO). Nie robiłem testów wody z kranu, lecz strona wodociągów miejskich podaje takie dane: pH w granicach 7,0-7,5 a średnia twardość 350 mg CaCO3/l = 19,6 DH . Przyznam, że martwią mnie te parametry czy nie będą aby szkodzić wybranym przeze mnie rybkom.

 

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam  :)

Edytowane przez dżaq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz duże stężenie CaCO3 możesz ją długo gotować i studzić i tak w kólko wówczas wytrąca wapno a woda staje się bardziej miękka...ale sporo zabawy i spore koszta (gotowanie) taniej i lepiej wyjdzie kupić kilka baniaków wody demineralizowanej w jakimś hipermarkecie, za baniak 5l, zapłacisz ok3-5pln. pH 7 jest ph obojetnym, wszystkie te rybki tolerują takie, aczkolwiek neonki i zwinniki wolą kwaśniejszą. Generalnie do 54l zostaw na stadko max. 8 rybek ławicowych, te otoski ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź  :)

 

Twarda woda jaką mam w kranie skłoniła mnie do zapoznania się bliżej z biotopem Tanganiki i dochodzę do wniosku, że obecnie byłoby to dla mnie to najlepsze wyjście. 

Biotop, który początkowo nie wzbudzał u mnie jakiś wielkich emocji, stał się w ostatnim czasie obiektem moich zainteresowań i przyznaję, że zaczyna podbijać moje serce :) Chciałbym prosić o udzielenie mi porad i odpowiedzi w kilku nurtujących mnie kwestiach:

1. Obsada
Przeczytałem trochę artykułów oraz wiele tematów na różnych forach i domysłam się, że moje akwarium będzie nadawało się jedynie do hodowli muszlowców. Przyznam, że po przeczytaniu i obejrzeniu wielu filmików z tymi rybkami czuję się nimi zafascynowany :) Moje pierwsze pytanie dotyczy właśnie obsady zbiornika. Jaki gatunek konkretnie polecacie? Na obecną chwilę najbardziej podoba mi się Neolamprologus multifasciatus ponieważ jest najmniej agresywny wewnątrz gatunkowo i jest największym "kopaczem" co naprawdę jest niezwykłe :) Myślałem o haremie 1+2. Czy w akwarium mógłbym trzymać tylko Multiki? Czy znalazłoby się miejsce dla pary jakiś małych naskalników (np. Julidochromis Ornatus) jeśli akwarium bym podzielił na część dla muszlowców oraz na część mocno skalistą dla naskalników? Spotkałem się z różnymi opiniami - niektórzy w takim zbiorniku jak mój trzymają muszlowce z parą naskalników, a niektórzy mowią, że jest to nie do przyjęcia w takim akwaium. Pytam, bo chciałbym mieć jasność sytuacji  :)

2. Filtracja
Posiadam obecnie dwa filtry: Aquael Fan-1 300l/h oraz Aquael Fan mini 260l/h. Czy sam Aquael Fan-1 wystarczy? Czy lepiej żeby pracowały obydwa w zbiorniku? Jeśli tak to może niech mniejszy będzie wypełniony ceramiką zamiast gąbki? Pytam bo nie mam żadnego doświadczenia w tej kwestii :) Dodam, że nie planuję obecnie wymiany filtrów z powodu braku środków finansowych dlatego mam nadzieję, że wystarczą te co posiadam.

3. Oświetlenie
Nie posiadam obecnie żadnego. Jakie oświetlenie wystarczy do takiego akwa? Czy muszę koniecznie zainwestować w pokrywę ze standardową świetlówka 15W? Czy może wystarczy normalna lampka z żarówką energooszczędną (np. Osram 14W/6500K). Myślałem także nad oświetleniem Aquael DECOLIGHT 11W 6500K - tylko czy jeden taki moduł wystarczy? Dodam, że z roślin planuję jedynie nurzańce, bądź inny gatunek wytrzymałej na twardą wodę rośliny.

4. Skały
Czytałem, że nadają się wszelkie wapienie i piaskowce. Czy nadają się także wszystkie inne skały wapieniopodobne takie jak opoka czy geza? Bo mam akurat dostęp do takich. Mam pytanie także odnośnie piaskowców czerwonych nad którymi mocno się zastanawiam. Czerwona barwa tych piaskowców spowodowana jest związkami żelaza i dlatego budzi ona moje wątpliwości czy aby na pewno będzie odpowiednia. Można bezpiecznie stosować? I ostatnie pytanie: mając tak twardą wodę mogę bezpiecznie stosować właśnie wapienie i piaskowce? Czy grozi to sytuacją, że woda stanie się zbyt twarda dla ryb?

Będę niezwykle wdzięczny za odpowiedzi i jakiekolwiek porady :)

Edytowane przez dżaq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...