Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Seriouslyfish.com w artykule o kardynałkach podaje:

Habitat

Little published information exists but one of the populations rediscovered close to the type locality in Guangdong inhabits a sluggish, spring-fed mountain stream with clear, shallow water and dense growths of aquatic vegetation (Yi et al. 2004). Macropodus opercularis and introduced Gambusia affinis were the only other fish species recorded.

 

The Hainan Island fish occupy a clear, slow-moving coastal stream and its tributaries. The substrate is composed of sand, pebbles and leaf litter and even during the wet season the maximum water depth was only 23.6″/60cm.

 

They were observed swimming in schools in calmer zones and backwaters close to patches of dense, trailing marginal vegetation. The pH was 6.4 with low hardness values and plant species present included Blyxa japonica, Rotala rotundifolia, Ludwigia prostrata, Ceratopteris thalictroides and Limnophila sp. Other fishes included Puntius semifasciolatus, Misgurnus anguillicaudatus, Macropodus opercularis, and Channa gachua as well as non-native Gambusia and Oreochromis.

 

Planuję za jakieś pół roku odtworzyć w stand. 112l drugi opisywany wariant, czyli potok na Hainanie z powolnym nurtem i gęstą roślinnością (biorę pod uwagę gatunki wytłuszczone). Rośliny raczej łatwo dostępne, większość obsady mam. No i teraz tylko pytanie:

 

wielkopłetw 1+1

kardynałek 15

 

brzanka zielona (brokatowa) 6-8 szt

 

może być? A może ewentualnie zamiast brzanki gambuzja do tego? (Wielkopłetw reagował agresywnie na samce gupika, ale generalnie to mało agresywny osobnik)

Edytowane przez hipolit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie musisz utrzymywać ją na poziomie max 18*C

Z czego to wynika?

 

At a typical stream locality on Hainan Island the water was around 1 metre deep with temperature 31.9°C, pH 8.0, conductivity 102 µS/cm, GH 2, and kH 2  in March 2006.

 

U mnie woda w lecie skacze do 28 stopni, w zimie spada min do 22. Nie wiem jak będzie w nowym mieszkaniu. Ph wodociągi podają na 7,7 a twardość średnia.

 

A co do wielkości:  opcja 100x40x50 i 10 brzanek wchodzi w grę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Guangdong: są kardynałki. Hainan są kardynałki(?). Tam zaciągnięto tę rybę, ktoś ją wpuścił. Obecnie nie wiadomo nawet czy ta ryba jest tym samym gatunkiem. To co masz do zdobycia w Polsce to kardynałki z zimnych wód i temperatura pod 28 *C wyraźnie skróci im życie. 22*C to jest max.

 

Jeśli istnieje opcja 100-120, to możesz w ogóle pobawić się w coś fajnego, niekoniecznie z wielkopłetwem, który chociaż wytrzymały, to preferuje temperaturę w granicach 26*C. TO, że żyje gdzie popadnie, bo twarde z niego rybsko tego nie zmienia. W naturze żyją w małych zbiornikach wodnych w lasach i terenach górzystych, a w okresie monsunów mogą się przemieszczać w ramach wysokiego stanu wód.

 

Tekst który zacytowałeś jest niepełny. Brakuje słowa o temperaturze maksymalnej. Polecam to przeczytać:

 

 

Hainan has a tropical moist monsoonal climate. Its annual temperature change is less than 15 °C (27 °F). The coldest months are January and February when the temperatures drop to 16 to 21 °C (61 to 70 °F); the hottest months are July and August, and the temperatures are 25 to 29 °C (77 to 84 °F). Except for the mountainous regions in the central part of the island, the daily average temperature in Hainan is above 10 °C (50 °F), and the integrated temperature during the growing season of the crops reaches eight thousand to nine thousand degree Celsius-days. The summer in the north is hot and, for more than 20 days in a year, the temperature can be higher than 35 °C (95 °F). The average annual precipitation is 1,500 to 2,000 millimetres (59 to 79 in) and can be as high as 2,400 millimetres (94 in) in central and eastern areas, and as low as 900 millimetres (35 in) in the coastal areas of the southwest. The eastern part of Hainan lies in the path of typhoons, and 70% of the annual precipitation is derived from typhoons and the summer rainy season. Major flooding occurs due to the typhoons and they can cause many problems for the local residents

 

Jeżeli zależy Ci na brzance brokatowej, to zrób pod nią aranżację, najlepiej w 120cm akwa (jeśli się da) ponieważ to rybka ruchliwa i tylko jeśli ma możliwośc obszernego ruchu - będzie w stanie pokazać swój urok. Możesz olać ogrzewanie takiego akwarium.Temperaturę w lecie w domu masz pewnie nie niższą niż 20*C, w lecie nie wyższą niż 35*C, więc mieścisz się w widełkach. Jeżeli ogalniesz wydajnego biologa, to nie musisz zapewniać jakiegoś wyjątkowego ruchu wody tym rybom. Wg mnie, jeśli naprawdę chcesz się rybami nacieszyć optycznie, a nie tylko strzelić sobie zoologiczną klatkę, to strzel sobie tą 120x40x50, w środku akwarium zrób przegrodę z roślin, taką żebyś mógł czasem swojego stadka nie widzieć (:P) i wsadź:

 

1+2 Macropodus opercularis

12-15 Puntius semifasciolatus

XX krewetek z rodzaju Neocaridina

 

 

To się będzie wydawaćna start niewiele, ale wytrwaj aż brzanki dorosną. Ta ryba ma prawie 8cm! Żeby krewety przeżyły koniecznie załatw wysokie (!) rośliny trawnikowe. Myślę że coś pokroju Blyxa sp. się nada. No i dużo rzęsy wodnej ;].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, jeśli naprawdę chcesz się rybami nacieszyć optycznie, a nie tylko strzelić sobie zoologiczną klatkę, to strzel sobie tą 120x40x50, w środku akwarium zrób przegrodę z roślin, taką żebyś mógł czasem swojego stadka nie widzieć ( :P) i wsadź:

 

1+2 Macropodus opercularis

12-15 Puntius semifasciolatus

XX krewetek z rodzaju Neocaridina

 

 

To się będzie wydawaćna start niewiele, ale wytrwaj aż brzanki dorosną. Ta ryba ma prawie 8cm! Żeby krewety przeżyły koniecznie załatw wysokie (!) rośliny trawnikowe. Myślę że coś pokroju Blyxa sp. się nada. No i dużo rzęsy wodnej ;].

 

Bardzo dobry pomysł. Kardynałki wybrałem ze względu na brak grzałki, a w praktyce okazało się, że temperatura taka niska nie jest. Teraz trochę mi one blokują inne konfiguracje obsady.

Proponowana przez Ciebie obsada wcale nie wydaje mi się mała. Jedno, co mnie kusi, to nie jeden, a dwa dorosłe samce, rodzeństwo z jednego miotu - nie wiem jednak czy to ma jakikolwiek sens, nie tylko w tym litrażu.

 

Wykraczając jednak dalej: zasięg występowania wielkopłetwa to także Laos, Wietnam, Kambodża, Malezja... Może jakieś inne propozycje ławicy z łatwo osiągalnych w handlu ryb i z biotopów, gdzie występują obecne w sklepach rośliny? Pytam, bo bardziej niż odmiana brokatowa, podoba mi się brzanka zielona w ubarwieniu naturalnym - ale o ile się orientuję, jest nieosiągalna w handlu.

Edytowane przez hipolit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie dowolne danio które nie jest typowo rzeczne. Brzanki raczej nie, bo w większości potrzebują innych temperatur. Może jakaś Dawkinsia?

 

Nie bierz dwóch wielkopłetwów, to zbyt ciężka para kaloszy. Ta ryba jest BARDZO waleczna. W 100cm akwarium widziałem takie próby i skończyło się to raczej samcami pływającymi bez płetw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie dowolne danio które nie jest typowo rzeczne. Brzanki raczej nie, bo w większości potrzebują innych temperatur. Może jakaś Dawkinsia?

 

Nie bierz dwóch wielkopłetwów, to zbyt ciężka para kaloszy. Ta ryba jest BARDZO waleczna. W 100cm akwarium widziałem takie próby i skończyło się to raczej samcami pływającymi bez płetw.

 

Czyli np. ewentualnie przy 120 cm (240l) 1+1 wielkopłetw oraz 15-20 danio tęczowy? Tylko to już wtedy pewnie jakiś Laos czy Wietnam, wypadałoby pomyśleć o roślinności.

Edytowane przez hipolit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...