Skocz do zawartości

Moje pierwsze akwarium - podstawowe pytania oraz dobór mieszkańców


d3zet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że jest to mój pierwszy post / temat na tym forum, tak więc... WITAM! :)

 

Postanowiłem założyć "swoje pierwsze akwarium". 

Ma to być malutkie akwarium 25L. Postanowiłem kupić zestaw w którego w skład wchodzi samo akwarium (40x25x25), pokrywa z oświetleniem (25W), filtr (200L/H), mata, żwir (2.2KG) oraz termometr. Wszystko wygląda na prawdę solidnie, kusząco etc. No ale... nie będę się brać za coś o czym nie mam pojęcia. Tak więc szperam po forach i próbuje się dowiedzieć tego i owego. Dlatego jak każdy początkujący mam kilka pytań...

 

1. Czy filtr o przepustowości 200L/H jest wystarczający?

2 Dlaczego do akwarium nie powinno się lać "mineralki"? Znajomy nalewa do akwarium zwykłe baniaki 5L (mineralne) i rybki żyją bardzo dobrze, roślinki rosną pięknie, ale dziś przeczytałem, że nie wolno... więc pytanie DLACZEGO? :)

3. Jakie rybki najlepiej kupić do takiego akwarium oraz czy nie będą się "gryzły"? Na początek myślałem nad neonkami, platkami, sumem szklistym oraz sumem rekinim. Czy taka "konfiguracja" odpowiada? Pani w sklepie naturalnie mówiła, że wszystko będzie OK, ale wolę się upewnić. Nie chce też za dużych rybek, aby miały one przestrzeń do życia. 

4. Czy żwir ma takie znaczenie? Myślałem nad kolorem czarnym, czy nie ma to większego wpływu na rybki?

5. Czy do owych rybek jest wymagana grzałka? Wyczytałem, że jeżeli temp. pokoju jest stabilna, to o ile nie hodujemy tropikalnych rybek jest ona zbędna.

 

Z góry dziękuje za rozwianie wszelkich wątpliwości. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żart nie żart, widać, że w sklepie nagadali głupot... więc trzeba sprostować i pomóc... filtr - jaka firma?, po drugie skąd tak mocne oświetlenie w pokrywie 40x25? , mineralki nie lej bo poza CO2 jest masa związków, ktore rybki nie tolerują, po czwarte - zapomnij o sumikach, sumach szklistych i tym podobnych rybkach, to tego litrażu: gupik (jakis harem) albo bojownik też jakiś harem, krewetki, ślimaki; po piąte grzałka się przydaje zawsze, jak masz w pokoju 20 st, to z wody nie zrobisz 26 bez grzałki...; po szóste, żwirek to kwestia gustu(poniekąd zależna od obsady)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tego litrażu: gupik (jakis harem) albo bojownik też jakiś harem, krewetki, ślimaki

Harem bojownika do 25l ?! Ty wiesz co piszesz? Na harem to min. 45l

Do 25l harem gupików (jeśli masz co robić z młodymi), kilka samców gupika, bojownik (1 samiec), harem drobniczek.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żart nie żart, widać, że w sklepie nagadali głupot... więc trzeba sprostować i pomóc... filtr - jaka firma?, po drugie skąd tak mocne oświetlenie w pokrywie 40x25? , mineralki nie lej bo poza CO2 jest masa związków, ktore rybki nie tolerują, po czwarte - zapomnij o sumikach, sumach szklistych i tym podobnych rybkach, to tego litrażu: gupik (jakis harem) albo bojownik też jakiś harem, krewetki, ślimaki; po piąte grzałka się przydaje zawsze, jak masz w pokoju 20 st, to z wody nie zrobisz 26 bez grzałki...; po szóste, żwirek to kwestia gustu(poniekąd zależna od obsady)

 

Żarówka oraz filtr firmy "no name" jest w całym zestawie. Grzałka raczej się nie przyda bo akurat w moim pokoju jest strasznie ciepło. W razie gdy będzie za mało można dokupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- W pokrywie 25L, jest pewnie żarówka zwykła i ona jest "niby 25W", a wiec na początku będziesz musiał doliczyć zakup najtaniej żarówki energooszczędnej o barwie 6500K i mocy ok. 8-15W.

Taką:

1297377879_165624302_4-PHILIPS-Energoosz

Zdjęcie podglądowe, aby Ci pokazać jak ona wygląda..

Tylko pamiętaj aby miała ona odpowiedni gwint bo są mniejsze i większe, ewentualnie możesz przejściówkę kupić (z mniejszą na większą lub odwrotnie).

 

 

- Następnie kup filtr oby z jakiejś markowej firmy nie Chińczyk ja osobiście miałem HJ-311B i po 2 latach działa mi w 60L jako dodatkowy i w pewnym momencie kabel się sam z siebie przeciął, taki był słaby, cała ta izolacja czarna i później osłona kabla dobrze że to nie był kabel fazowy i w miarę szybko zauważyłem..

 

- Pytasz się o podłożę, możesz wybrać jakieś granulowane dla np.: krewetek lub roślinne, ewentualnie można pokusić się o tańsze typu bazalt, żwirek akwarystyczne kolory to najpopularniejsze czarny, brązowy lub biały/jasny nie wybieraj kolorowych gdyż one są szkodliwe oraz po pewnym czasie kolor z nich odpadnie i będą przeźroczyste.

Do takiego akwarium (25L) będziesz potrzebował jakieś 4 litry podłoża (litr nie zawsze równa się kilogram).

 

- Ryby to Ci mogę polecić jedynie Bojownika oraz z 6 krewetek (po pewnym czasie się rozmnożą i będziesz musiał im szukać miejsca), 25L jest to bardzo mało, może jednak pokuś się o 60L, również miałem kupować 25L ale stwierdziłem że dokładając wtedy chyba 30zł miałem 60L (szkło + pokrywa), do 60L będziesz mógł spokojnie dać 1 Bojownika + 10 Neonów Czerwonych/12 Prystelek i można się pokusić jeszcze o krewetki..

Gdy kupisz za słaby filtr i dużo ryb to będziesz miał problem z filtracją.

 

- Co do tej wody, to niby leją destylowaną aby obniżyć Ph, ale to trzeba miej więcej pół na pół, wiec to jest duży wydatek, lepiej kupić filtr RO, a co do mineralizowanej to ludzie piszą że podnosi CO2, ale nie ryzykował był, lepiej stworzyć sobie jakiś domowy bimberek (wytwórnia CO2).

 

 

Gdybyś miał więcej pytań, to pisz Ja lub ktoś inny postaramy się pomóc.

 

Pozdrawiam. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...